چهارشنبه , مارس 22 2023
آخرین خبرها
آغاز آبگذاری کانال‌های کشاورزی گیلان با حضور استاندار / همه مدیران پای‌کار توزیع مناسب و عادلانه آب برای رفع نگرانی برنج‌کاران هستند

آغاز آبگذاری کانال‌های کشاورزی گیلان با حضور استاندار / همه مدیران پای‌کار توزیع مناسب و عادلانه آب برای رفع نگرانی برنج‌کاران هستند

بازدیدها: 93

استاندار گیلان با ابراز امیدواری اینکه سال زراعی پیش رو، سالی پربرکت خواهد بود، گفت: همه مدیران پای‌کار توزیع مناسب و عادلانه آب برای رفع نگرانی برنج‌کاران هستند.

به گزارش پایگاه خبری رایان خبر به نقل از پایگاه استانداری گیلان صبح امروز (یکشنبه) با حضور دکتر اسدالله عباسی آبگذاری تونل آب‌بر فومن برای تامین آب 54 هزار هکتار از اراضی کشاورزی غرب گیلان و نیز به صورت همزمان، کانال راست سد سنگر برای تامین آب حدود 60 هزار هکتار از اراضی شرق استان آغاز شد.

همچنین در محل سد تاریک منطقه امامزاده هاشم رشت ، آبگذاری برای تامین آب اراضی غربی، آغاز و آبگذاری مناطق شرقی هم انجام می شود.

استاندار گیلان پس از بازدید از شروع آبگذاری ها در جمع خبرنگاران با اشاره به پیش بینی های صورت گرفته مبنی بر کاهش آب در حوزه آبریز سد سفیدرود و بروز مشکلاتی در این بخش اظهار داشت: با برگزاری نشست‌های دقیق کارشناسی و جمع بندی نظرات کارشناسان، به این نتیجه رسیدیم که قرارگاه مرکزی در مرکز استان و قرارگاه شهرستان‌ها به ریاست فرمانداران تشکیل شود.

وی شکل گیری این قرارگاه ها را در مدیریت بهینه موضوع، اثرگذار ارزیابی و اضافه کرد: میزان بازدهی آبرسانی را بالا بردیم و در آب بندان ها ، سردهنه ها و دیگر مناطقی که نیاز به لایروبی داشتند، اصلاحات لازم صورت گرفت ضمن آنکه با اصلاح پمپاژها و آماده سازی تجهیزات لازم، زمینه را برای استفاده از همه امکانات فراهم کردیم.

استاندار گیلان با یادآوری زمان 12 اردیبهشت ماه به منظور رهاسازی آب سد سفیدرود، گفت: روز گذشته جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان، تشکیل و دستور رهاسازی آب دو روز زودتر از موعد مقرر را صادر کردم.

دکتر عباسی ادامه داد: خوشبختانه شاهد بارش نسبی پراکنده ای هم بوده ایم که با خنک شدن هوا، از تبخیر آب جلوگیری می شود و طی روزهای آینده هم آب به سمت اراضی مرکزی استان هدایت خواهد شد.

وی خزانه گیری و انجام نشاء از سوی برخی کشاورزان و دغدغه های آنان را یادآور شد و با ابراز امیدواری اینکه سال زراعی پیش رو، سالی پربرکت خواهد بود، تأکید کرد که همه مدیران، کماکان پای کار توزیع مناسب و عادلانه آب و مدیران آن هستند تا برنج کاران، هیچ نگرانی نداشته باشند.