جمعه , مارس 24 2023
آخرین خبرها
استاندار در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان خبر داد؛انهدام ۱۰۵ باند قاچاق مواد مخدر و افزایش ۴۵ درصدی کشفیات مواد مخدر

استاندار در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان خبر داد؛انهدام ۱۰۵ باند قاچاق مواد مخدر و افزایش ۴۵ درصدی کشفیات مواد مخدر

بازدیدها: 5

به گزارش پایگاه خبری رایان خبر،استاندار و رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان با اشاره به رتبه برتر استان در اجرای طرح برخورد با توزیع‌کنندگان و خرده‌فروشان طی سالجاری، از انهدام ۱۰۵ باند قاچاق مواد مخدر از ابتدای امسال تاکنون خبر داد و همکاری و مشارکت مردم در اجرای موفق مقابله با این بلای خانمانسوز را موثر عنوان کرد.
ارسلان زارع در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر گیلان به آسیب‌های اجتماعی ناشی از اعتیاد به مواد مخدر اشاره و بیان کرد: مواد مخدر به‌عنوان مولفه‌ای مهم بسترساز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی بوده که مشکلاتی را برای توسعه و شکوفایی جامعه به وجود می‌آورد.

وی با اشاره به بررسی‌های علمی صورت گرفته و نقش موثر اقدامات فرهنگی و اجتماعی به موازات برنامه‌های مقابله‌ای در کاهش ابتلا و تقاضا افزود: با گسترش اقدامات فرهنگی، درمانی و بازتوانی می‌توان آسیب‌های مبتلایان به این مواد افیونی را کاهش داد.

نماینده عالی دولت در گیلان ادامه داد: اجرای ۲۰۴ طرح پاکسازی نقاط آلوده در استان توسط پلیس مبارزه با مواد مخدر و نیز برنامه‌های مشابه توسط سپاه در مقابله با تهدیدات اجتماعی، موثر بوده است.

وی همچنین با اشاره به انهدام ۱۰۵ باند قاچاق مواد مخدر و افزایش ۴۵ درصدی کشفیات طی ۱۱ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزود: گیلان در اجرای طرح برخورد با توزیع کنندگان و خرده فروشان طی سال جاری با بیش از چهار تن مواد مخدر کشف شده از نوع تریاک، هروئین، حشیش و شیشه، موفق به کسب رتبه برتر کشوری شده است.

استاندار گیلان به همکاری و مشارکت مردم در اجرای طرح‌های موفقیت‌آمیز مقابله با مواد مخدر اشاره و اضافه کرد: با بهره‌گیری از ظرفیت دستگاه‌های اجرایی، سمن‌ها، شوراهای اسلامی و دهیاران و براساس یافته‌ها و پژوهش‌های علمی و برنامه ریزی مدون نسبت به سبب‌شناسی و رفع مشکلات در نقاط آلوده اقدام شود.

وی ساماندهی معتادان از طریق روش درمان دادگاه مدار را یکی از طرح‌های پیشران در حوزه مبارزه با مواد مخدر دانست که استان‌های دیگر را ترغیب به بهره مندی از این الگو کرده و ابراز امیدواری کرد تا شاهد درمان، بازتوانی و کاهش تقاضا در این بخش باشیم.

زارع همچنین بر ضرورت استمرار همکاری شهرداری‌های استان در خصوص اجرای ماده ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر مبنی بر مراکز نگهداری از معتادان متجاهر تأکید کرد.

در این جلسه گزارش آخرین اقدامات انجام شده توسط دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، گزارش میزان کشفیات و دستگیری‌های صورت گرفته در ۱۱ ماه سالجاری توسط پلیس مبارزه با موادمخدر، گزارش اقدامات آسیب‌شناسی صورت گرفته در حوزه شهرستان رشت توسط فرمانداری، گزارش مولفه‌های تأثیرگذار خانواده در امر گرایش به اعتیاد در حوزه جوانان و اثرگذاری آموزش در پیشگیری از ابتلا به مواد مخدر توسط مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری و گزارش اقدامات مشترک دانشگاه علوم پزشکی و بهزیستی استان درخصوص ساماندهی و کنترل معتادان متجاهر، تحت درمان و بهبودیافته ارائه شد.