شنبه , دسامبر 3 2022
آخرین خبرها
استاندار در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی گیلان با حضور ویدئوکنفرانسی سفیر کشورمان در روسیه اظهار داشت؛<br>تقویت ظرفیت‌های صادراتی گیلان به روسیه برای تحقق اهداف توسعه‌محور / اهتمام جدی دستگاه‌های متولی برای شکوفایی و توسعه صادرات استان / ایجاد پنجره واحد صدور مجوزهای کسب‌وکار، گامی در جهت تسهیل اقدامات تجاری است

استاندار در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی گیلان با حضور ویدئوکنفرانسی سفیر کشورمان در روسیه اظهار داشت؛
تقویت ظرفیت‌های صادراتی گیلان به روسیه برای تحقق اهداف توسعه‌محور / اهتمام جدی دستگاه‌های متولی برای شکوفایی و توسعه صادرات استان / ایجاد پنجره واحد صدور مجوزهای کسب‌وکار، گامی در جهت تسهیل اقدامات تجاری است

بازدیدها: 11

استاندار گیلان تقویت ظرفیت‌های صادراتی استان به کشور روسیه برای تحقق اهداف توسعه‌محور را مورد تأکید قرار داد و با اشاره به لزوم اهتمام جدی دستگاه های متولی برای آنکه سال آینده ، سال شکوفایی و توسعه صادرات استان باشد، گفت: ایجاد و راه اندازی پنجره واحد صدور مجوزهای کسب‌وکار، گامی در جهت تسهیل اقدامات تجاری است.

به گزارش پایگاه خبری رایان خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر اسدالله عباسی ظهر امروز (سه‌شنبه) در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان که سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه نیز از طریق ارتباط تصویری حضور داشت؛ با تبریک اعیاد شعبانیه به روابط افزون بر 400 ساله تجارت کشورمان با روسیه اشاره کرد و وجود سرای گیلانیان در آستراخان را نمونه ای از این امر دانست.

وی با یادآوری بازدیدهای مستمر استانداران آستراخان از گیلان طی ۲۵ سال اخیر و امضا توافقنامه‌هایی که بخش هایی از آن اجرا شده و برخی از بندها هم در حال اجراست؛ نصب مجسمه عمر خیام در شهر آستراخان در چارچوب توافقات استانداری های گیلان و آستاراخان در مردادماه سال ۱۳۹۵ و افتتاح رسمی سرای تجاری ایرانیان در آستراخان در آبان ماه سال ۱۳۹۶ را از دیگر افتخارات حوزه تجارت ذکر کرد.

استاندار گیلان با اشاره به خواهرخواندگی رشت و آستراخان، به ظرفیت های تجاری دو استان اشاره و خاطرنشان کرد: گیلان برای تقویت روابط اقتصادی با روسیه به ویژه استان های جنوبی آن کشور، آمادگی کامل دارد.

وی توانمندی های گیلان برای توسعه صادرات غیرنفتی به روسیه را یادآور شد و گفت: لازمست در جهت رفع موانع احتمالی برای تحقق اهداف توسعه محور، اقدامی جهادی صورت گیرد.

استاندار گیلان راه آهن در دست احداث رشت-آستارا ، اسکله و بنادر و گمرکات استان به ویژه آستارا را به‌عنوان درگاه صادراتی گیلان بیان و اضافه کرد: ایجاد شبکه گردشگری دریایی نیز از موضوعات مهمی است که باید به آن توجه شود.

دکتر عباسی راه اندازی پرواز مستقیم از ایران به آستاراخان را از جمله پیشنهاداتی خواندکه سهولت در مراودات برای تاجران دوکشور را به همراه دارد.

وی افزایش ساعت کار مرز روسیه، ایجاد شعبه بانک روسی در منطقه آزاد تجاری انزلی ، استفاده از زمین های زراعی جنوب روسیه برای تولید محصولات فرا سرزمینی از سوی ایرانیان، گسترش مراودات فرهنگی و علمی و نیز لغو روادید رانندگان ترازیت را پیشنهاد داد و افزود: باید تلاش کنیم تا سال آینده، سال شکوفایی و توسعه صادرات گیلان باشد و برای تحقق این مهم تمام قد ایستاده ام.

استاندار گیلان تاکید رییس‌جمهوری بر لزوم ایجاد پنجره واحد برای صدور مجوزهای کسب‌وکار را یادآور شد و این مهم را گامی در جهت تسهیل اقدامات تجاری خواند و ابراز امیدواری کرد که با کوتاه شدن زمان صدور مجوزها، شاهد رونق فعالیت تاجران و فعالان اقتصادی روسیه در ایران به ویژه گیلان باشیم.

** تشکیل کارگروه مشترکی از رایزن‌های اقتصادی روسیه و کارشناسان و فعالان اقتصادی گیلان برای توسعه اقدامات اقتصادی

دکتر کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه نیز در این جلسه با اشاره به توانمندی های تجاری گیلان و نیز ظرفیت های موجود در جهت توسعه روابط دو کشور ، تکمیل راه آهن رشت-آستارا را مهم ترین پروژه در کشور دانست و افزود: با تکمیل این پروژه به عنوان حلقه اتصال کریدور شمال-جنوب، علاوه بر کاهش هزینه صادرات از ایران به سایر نقاط جهان، اقتصاد کشورمان نیز را متحول می کند.

وی امنیت اقتصادی کشور را در گرو تکمیل زیرساخت ها دانست و گفت: راه آهن گیلان به‌عنوان پروژه ای فراملی باید هرچه سریعتر با اهتمام کافی به بهره برداری برسد.

جلالی به ظرفیت مرزهای آبی کشورمان نیز اشاره کرد و با مهم خواندن جایگاه مرزهای آبی گیلان، توسعه تجارت آبی را نیازمند توسعه و فراهم آوردن امکانات لجستیکی ،کشتی های رو-رو و گمرکی و همچنین تکمیل زیرساخت‌ها خواند.

وی توسعه آزمایشگاه برای سنجش و پایش محصولات ترانزیتی را یک ضرورت غیرقابل انکار اعلام کرد و گفت که گمرک آستارا نیازمند توجهی بیشتر است.

وی پیشنهاد داد تا کارگروه مشترکی از رایزن‌های اقتصادی روسیه و کارشناسان و فعالان اقتصادی گیلان برای توسعه اقدامات اقتصادی و استفاده موثر از ظرفیت های دو کشور تشکیل شود.

در این جلسه گزارش گمرک در خصوص آخرین وضعیت واردات و صادرات استان در سال‌جاری، سازمان جهاد کشاورزی استان از روند صادرات محصولات کشاورزی و مشکلات قرنطینه ای و نیز گزارش اتاق بازرگانی گیلان از آخرین وضعیت تجارت استان با اتحادیه اقتصادی اوراسیا ارائه شد.