چهارشنبه , دسامبر 7 2022
آخرین خبرها
استاندار در مراسم اعطای گواهینامه ملی صنایع‌دستی به شهر رشت و چهار روستا؛آثار هنری فاخر گیلان، زمینه جذب گردشگر را فراهم کرده است

استاندار در مراسم اعطای گواهینامه ملی صنایع‌دستی به شهر رشت و چهار روستا؛آثار هنری فاخر گیلان، زمینه جذب گردشگر را فراهم کرده است

بازدیدها: 9

به گزارش پایگاه خبری رایان خبر استاندار گیلان با بیان اینکه آثار هنری فاخر استان، زمینه جذب گردشگر را فراهم کرده، گفت: امروز در حال شکل دهی زنجیره ای از خدمات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای ارائه به گردشگرانی که گیلان را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند، هستیم.
ارسلان زارع پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در مراسم اعطای گواهینامه شهرها و روستاهای ملی در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: امروز با تلاش‌های مستمر، ارزنده و هدفمند مدیران و فعالان حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دولت تدبیر و امید؛ ایران اسلامی توانست به لحاظ ثبت جهانی روستاها و شهرها، سرآمد در کشورهای دنیا باشد.

وی افزود: این اقدام آثار و نتایج ارزشمندی در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی دارد که می‌تواند زمینه ساز امیدآفرینی بیشتر برای فعالیت‌های بزرگتر و اثرگذارتر در سال‌های آینده را به همراه آورد.

نماینده عالی دولت در استان با اشاره به ثبت ملی چهار روستای گیلان از مجموع ۱۶ روستای ثبتی کشور در سال جاری ادامه داد: در همه ادوار به ویژه طی سال‌های اخیر، گردشگری و صنایع دستی از رسته‌های مهم اشتغال و معیشت مردم گیلان بوده و آثار هنری فاخر نقاط مختلف آن زمینه جذب گردشگر به استان را فراهم کرده است.

وی ثبت روستاهای ارده رضوانشهر با محوریت شال‌بافی، جیرده شفت با محوریت سفال، عنبران آستارا با محوریت گلیم بافی و روستای شالمای شهرستان ماسال با محوریت چوب تراشی را گامی ارزنده خواند و گفت: پیشتر نیز ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک‌شناسی در یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد) موجب خرسندی مردم گیلان شد.

زارع افزود: ثبت جهانی روستای قاسم آباد شهرستان رودسر در حوزه چادرشب بافی نیز تلاش قابل تقدیر دیگری در دولت تدبیر و امید است که ضمن تقویت وفاق و همدلی در مردم آن روستا، زمینه توسعه اشتغال در حوزه صنایع دستی و نیز مهاجرت معکوس به آنجا را فراهم کرد.

وی تصریح کرد: امروز در حال شکل دهی زنجیره‌ای از خدمات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای ارائه به گردشگرانی که گیلان را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند، هستیم.

زارع با اشاره به آسیب‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا به اشتغال به ویژه در حوزه گردشگری گفت: بنا داریم زیرساخت‌های لازم و اقدامات نرم‌افزاری این بخش را تقویت کنیم تا پس از فروکش کردن این ویروس، شاهد رونق گردشگری و تقویت اشتغال موجود باشیم.

امروز مراسم اعطای گواهینامه شهرها و روستاهای ملی با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و نیز استانداران گیلان، گلستان، اردبیل، فارس و یزد برگزار و در این مراسم؛ روستاهای ارده شهرستان رضوانشهر با محوریت شال بافی، جیرده شهرستان شفت با محوریت سفال، عنبران شهرستان آستارا با محوریت گلیم بافی و شالما شهرستان ماسال با محوریت چوپ تراشی موفق به دریافت گوهینامه ملی شدند.

در این مراسم که مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز حضور داشت؛ همچنین شهر رشت بعنوان شهر ملی هنرهای سنتی ایران با محوریت رشتی دوزی موفق به دریافت گواهینامه شهرهای ملی شد.

اردیبهشت ماه امسال پرونده این چهار روستا و شهر رشت با حضور دکتر زارع استاندار گیلان در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مورد بررسی و دفاع قرار گرفته بود