چهارشنبه , می 25 2022
آخرین خبرها
خانه / گیلان / استاندار گیلان تاکید کرد
لزوم صیانت از اقلیم گیلان و جنگل‌های هیرکانی
استاندار گیلان تاکید کرد<br>لزوم صیانت از اقلیم گیلان و جنگل‌های هیرکانی

استاندار گیلان تاکید کرد
لزوم صیانت از اقلیم گیلان و جنگل‌های هیرکانی

بازدیدها: 2

پایگاه خبری رایان خبر، استاندار گیلان، بر صیانت و مراقبت از اقلیم استان و جنگل‌های هیرکانی تاکید کرد و گفت: بایستی باقیمانده تعهدات ۶۶۰۰ هکتار از طرح زراعت چوب، به صورت فازبندی طی مدت دو سال اجرایی شود.

اسدالله عباسی در جلسه ستاد زراعت چوب استان گیلان، بر لزوم وجود همت و اراده برای تقویت مزیت‌های نسبی استان از جمله زراعت چوب تاکید و تصریح کرد: باید از اقلیم گیلان و جنگل‌های هیرکانی صیانت و مراقبت کنیم و با افزایش سطح زراعت چوب گامی موثر در احیای آن برداریم.

وی با تاکید بر تلاش مضاعف برای قطع حداقلی درختان در مسیر توسعه استان و اجرای پروژه‌ها، افزود: باقیمانده تعهدات ۶۶۰۰ هکتار از طرح زراعت چوب باید به صورت فازبندی طی مدت دو سال اجرایی شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه باید تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم، گفت: در اجرای طرح زراعت چوب نباید زمان را از دست دهیم و از هر ظرفیتی برای تقویت آن باید استفاده شود.

عباسی، بر ضرورت شناسایی مزیت‌های هر منطقه تاکید و اظهار کرد: هدف از اجرای این طرح، کشت در زمین‌های بلااستفاده مستعد است و باید تلاش کنیم در کنار درختکاری، اراضی شالیزاری مورد استفاده حفظ شود.

وی بهره‌وری بیشتر برای کشاورزان را در اجرای طرح زراعت چوب بسیار حائز اهمیت دانست و افزود: به هر میزان که نیازمندی‌های صنایع سلولزی، پالت سازان و مشاغل مرتبط با چوب تامین شود شاهد کاهش قاچاق خواهیم بود.

استاندار گیلان، با تاکید بر بهره‌گیری از ظرفیت بسیج، شوراهای اسلامی و آحاد مردم در مسیر صیانت از جنگل‌ها و جلوگیری از تعدی به این مناطق، گفت: موضوع مهم کشت و اهمیت ترویج زراعت چوب باید از طریق رسانه‌ها و صدا و سیما اطلاع‌رسانی شود.

عباسی بر لزوم همکاری دستگاه‌های متولی در جهت اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در ۵۲۰۰ هکتار تاکید و تصریح کرد: باید تولید چوب از مسیر زراعت میان مردم، رقابتی شود تا شاهد منافع و درآمد بیشتر آنان باشیم.

وی با اشاره به اینکه باید با اجرای این طرح فرصت‌های شغلی جدید فراهم شود، خاطرنشان کرد: حداقل ۳۰ هزار هکتار از اراضی مستثنیات پیش‌بینی شده و بایستی امکانات لازم و تسهیلات حمایتی در اختیار متقاضیان قرار گیرد.

نماینده عالی دولت در گیلان به تدوین بسته‌های حمایتی طرح زراعت چوب اشاره و تهیه بسته‌های فرهنگی را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: با حفاظت از جنگل به عنوان سرمایه ملی که از تاکیدات رهبر معظم انقلاب است باید اقتصاد منطقه را گسترش دهیم.