سه‌شنبه , می 24 2022
آخرین خبرها
خانه / گیلان / استاندار گیلان در دیدار با رئیس سازمان هواشناسی کشور تأکید کرد:ضرورت تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام هواشناسی گیلان تا پایان دولت دوازدهم
استاندار گیلان در دیدار با رئیس سازمان هواشناسی کشور تأکید کرد:ضرورت تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام هواشناسی گیلان تا پایان دولت دوازدهم

استاندار گیلان در دیدار با رئیس سازمان هواشناسی کشور تأکید کرد:ضرورت تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام هواشناسی گیلان تا پایان دولت دوازدهم

بازدیدها: 10

به گزارش پایگاه خبری رایان خبر،استاندار گیلان در دیدار با رئیس سازمان هواشناسی کشور، با اعلام حمایت از برنامه‌های توسعه‌ای هواشناسی و استقرار شبکه ایستگاه‌ها برای پایش پدیده‌های جوی در پهنه گسترده‌تری از استان، بر ضرورت تکمیل پروژه‌های نیمه تمام هواشناسی گیلان تا پایان دولت دوازدهم تأکید کرد.
ارسلان زارع در دیدار با سحر تاج‌بخش رئیس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به نیازمندی‌ها و برنامه توسعه شبکه ایستگاه های هواشناسی در استان، تکمیل شبکه ایستگاه‌های باران‌ سنجی خودکار با اختصاص اعتبار ۶۰ میلیارد ریال طی سه سال به ویژه در ۱۵ حوزه آبریز و نقاط سیل خیز گیلان را از جمله این موارد عنوان کرد.

استاندار گیلان همچنین بر لزوم تجهیز ایستگاه‌های استان به برف سنج خودکار تأکید و اضافه کرد: با توجه به افزایش شدت، مدت و نقطه‌ ای بودن میزان بارش برف در استان طی سال‌های گذشته، تجهیز حداقل ۱۰ ایستگاه اقلیم شناسی به برف سنج خودکار نقش بسزایی در اطلاع‌رسانی لحظه ای به مسئولان مدیریت بحران و توزیع بهتر امکانات دارد.

وی نگهداری و پشتیبانی از ایستگاه‌های هواشناسی را نیز مورد تأکید قرار داد و گفت: سنسورهای هواشناسی جزء ابزارهای دقیق و حساس محسوب می‌شود که به جهت جلوگیری از ورود آسیب به ایستگاه‌های هواشناسی، وجود بانک سنسور و قطعات جایگزین و تأمین سیستم‌های حفاظت فیزیکی و الکتریکی و ایجاد بسترهای ارتباطی برای انتقال داده ها ضروری‌ست و باید از طریق منابع ملی و استانی تأمین اعتبار شود.

راه اندازی سامانه پیش بینی و هشدار پدیده های مخرب جوی استان همچون بارش های شدید، سیل، سرمازدگی و توفان های تندری و تگرگ و نیز توسعه شبکه‌ ایستگاه‌های ویژه جاده‌ای دریایی و کوهستانی و ایستگاه‌های ویژه اندازه گیری گرد و غبار از دیگر مواردی بود که استاندار گیلان در دیدار با رئیس سازمان هواشناسی کشور بر آن تأکید کرد.

زارع همچنین با اشاره به پروژه های نیمه تمام قابل افتتاح در دولت تدبیر و امید گفت: سامانه جامع خودکار فرودگاهی رشت تکمیل و به CAT1 ارتقاء یافته و آماده بهره‌برداری است.

احداث ایستگاه‌های اقلیم شناسی حیران آستارا و ماسال، ایستگاه خودکار جاده‌ای لاریخانی در مسیر سیاهکل به دیلمان، احداث دو ایستگاه بادسنجی در بندر آستارا و ساحل لیسار تالش و نیز برقراری بستر ارتباطی نورنتا برای ایستگاه‌های خودکار سینوپتیک و اقلیم شناسی از دیگر موارد مورد اشاره استاندار گیلان بود که مقرر شد با استفاده از تأمین اعتبارات ملی و استانی، تکمیل و به بهره برداری برسند.

نماینده عالی دولت در گیلان همچنین از مرکز کنترل کیفی داده‌های هواشناسی، مرکز مخابرات و مرکز ملی پایش و مدیریت بحران مخاطرات جوی کشور بازدید کرد.