پنج‌شنبه , می 26 2022
آخرین خبرها
خانه / گیلان / ایرج علیپور ،دهیار صیقلده:
احیای استخر طبیعی روستا میتواند سیب توسعه گردشگری و ایجاد اشتغال پایدار شود
ایرج علیپور ،دهیار صیقلده:<br>احیای استخر طبیعی روستا میتواند سیب توسعه گردشگری و ایجاد اشتغال پایدار شود

ایرج علیپور ،دهیار صیقلده:
احیای استخر طبیعی روستا میتواند سیب توسعه گردشگری و ایجاد اشتغال پایدار شود

بازدیدها: 128

اختصاصی رایان خبر روستای صیقلده با ۶۷ خانوار و ۱۸۶ نفر جمعیت که شغل غالب مردم برنجکاری است از روستاهای دهستان دهکا به شمار می‌رود که در بخش کیاشهر است و از توابع شهرستان آستانه اشرفیه واقع شده است این روستا دارای مردمانی صمیمی است و وجود بقعه متبرکه بی بی گوهر با بیش از قدمت ۷۰۰ساله نشان از قدمت و تمدن دیرینه این روستا دارد.
سطح زیر کشت مزارع برنج این روستا ۱۲۰ هکتار است که طبق گفته ایرج علیپور، دهیار این روستا عملاً ۶۰ درصد از این اراضی مربوط به اهالی این روستا نیست و متعلق به روستای دهکا ،ششگل ، انبارسر و دشمن کرده می باشد.
در هفته روستا بمنظور بیان ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در بخش کیاشهر با برخی از دهیاران و شوراهای اسلامی این بخش به گفت‌وگو پرداختیم که از جمله می‌توان به روستای صیقلده اشاره نمود.

در این شماره به پای صحبت‌های ایرج علیپور از رزمندگان ۸سال جنگ تحمیلی و دهیار باسابقه و باتجربه روستای صیقلده که سابقه دو دوره خدمت رسانی در کسوت دهیار در روستای صیقلده را دارد و در دوره ششم شورا نیز به عنوان سرپرست دهیاری مشغول به خدمت هستند، نشستیم.

معرفی اعضای شورا:

وی در آغاز این گفت وگو ضمن تشکر از اعضای شورای اسلامی همه ادوار روستای صیقلده به معرفی اعضای شورای اسلامی این دوره پرداخت و گفت: اعضای محترم شورای اسلامی روستای صیقلده در دوره ششم آقایان؛ هادی اصغری, رئیس شورا- روح الله حسن پور, نایب رئیس و عبدالله اصغری هستند.
علیپور در ادامه به چگونگی آبیاری مزارع برنج روستا اشاره کرد و گفت: آبیاری مزارع روستای صیقلده متکی به نزولات آسمانی و انهار است.

احیای استخر طبیعی روستا میتواند سیب توسعه گردشگری و ایجاد اشتغال پایدار در این روستا باشد

وی با بیان اینکه این روستا به کشاورزی و تک محصول برنج وابسته است و به همین دلیل جمعیت روستا در سال های اخیر به دلیل مهاجرت به روستاهای همجوار کاهش یافته است به آب بندان ۳۵ هکتاری این روستا اشاره کرد و گفت: صیقلده از یک استخر طبیعی (آب بندان) ۳۵ هکتاری برخوردار است که با احیای آن می تواند استفاده چند منظوره شود .

وی افزود: با کف تراشی مناسب و بازسازی آن میتوان به عنوان منبع آب زراعی از آن استفاده کرد و هم در صورت واگذاری به دهیاری می‌توان طرح توسعه گردشگری در آن ایجاد نمود که هم سبب رونق اقتصادی روستا و هم ایجاد اشتغال پایدار می‌شود.

علیپور خاطر نشان کرد: جهاد کشاورزی شهرستان، استخر صیقلده را در عمق کم کف تراشی نموده که برای استفاده چندمنظوره کفایت نمی‌کند و تقاضا داریم که جهت توسعه طرح گردشگری و همچنین پرورش آبزیان در این استخر مساعدت نموده و عمق بیشتری از استخر را کف تراشی نمایند تا کمکی در جهت رونق اقتصادی روستا شود.

وی در ادامه خواستار انشعابی لوله ای به طول ۵۰ متر از رودخانه که از کنار استخر به وگارود می ریزد توسط لوله پلی اتیلن جهت آبگیری به استخر مذکور شد.

علیپور خاطرنشان کرد: از دستگاه‌های اجرایی مرتبط با این امور انتظار داریم در این خصوص با دهیاری و شورای اسلامی روستای صیقلده مساعدت نمایند.

از مسوولین انتظار داریم برای اجرای امور روستاها از نظرات ، پیشنهادات معتمدین و مسوولان محلی بهره بگیرند تا از تمامی ظرفیت های روستا به نفع روستاوندان استفاده شود

علیپور در ادامه به جاده احداثی که از میان روستای صیقلده به عنوان راه مواصلاتی درون روستایی که در اصل به عنوان راه میانبر جهت دسترسی اهالی روستاهای دشمن کرده و ششگل ایجاد شده است، اشاره کرد و اظهارداشت: متاسفانه این معبر درون روستایی نه تنها منفعتی برای اهالی صیقلده نداشته بلکه سبب ضرر و زیان روستاوندان شده است و در طرح هادی روستا تمرکز اسکان اهالی به جای مسیر اصلی روستا که به سمت دهکا می باشد در این مسیر تعریف شده است .
وی اضافه کرد: در اینجا از بنیاد مسکن انتظار داریم در بازنگری طرح هادی روستای صیقلده این مهم را مورد توجه ویژه قرار دهند.

علیپور بیان داشت :از مسئولین محترم انتظار داریم تمامی امور اجرایی روستا ها را با هماهنگی و همفکری معتمدین و مسئولان محلی انجام دهند تا از همه ی پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های روستا به نفع روستاوندان استفاده بهینه شود .

وی همچنین از رفع مشکل آب آشامیدنی روستا در سال گذشته خبر داد و گفت: با تعویض کابل های برق و تبدیل آن به کابل خودنگهدار به همراه نصب یک دستگاه ترانس برق در قسمتی از روستا که سال گذشته انجام شده تا حدودی ضعف برق روستا برطرف شده و قسمت دیگری از آن نیز نیاز به تعویض کابل و نصب ترانس جهت تقویت برق دارد.
دهیار صیقلده همچنین در خصوص وضعیت مخابرات این روستا گفت: روستای صیقلده سال گذشته با فیبر نوری تجهیز شد اما گاهی اوقات تلفن ثابت به صورت مقطعی قطع می شود و به همان نسبت اینترنت هم قطع میگردد.
وی در خصوص مدیریت زباله در این روستا گفت: در روستای صیقلده آموزش‌های لازم جهت اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا انجام شده و اغلب اهالی زباله های تر را از خشک تفکیک می کنند.

وی همچنین از تعامل بالای شورای اسلامی و دهیاری روستای صیقلده خبر داد و گفت: رابطه شوراها و دهیار روستای صیقلده بسیار صمیمی و دوستانه است ‌

علیپور با بیان اینکه وضعیت اقلیمی و استراتژیکی روستای صیقلده به گونه‌ای است که روستاهای مجاور در مجاورت آن قرار گرفتند بیان داشت : به دلیل وجود نسبت های فامیلی با اهالی روستاهای مجاور و سهیم بودن در زمین های زراعی خدماتی دهی به آنها نیز اکثرا توسط دهیاری و شورای اسلامی صیقلده انجام می‌شود.

وی در خصوص صدور سند روستایی گفت: به دلیل اختلاف نظر با منابع طبیعی و اوقاف سند روستایی در این روستا صادر نشده است و در صدد حل و فصل مسائل موجود هستیم و امیدواریم که منافع اهالی در نظر گرفته شود و این امر بهانه ای دیگر برای مهاجرت از روستاوندان نباشد.

بهسازی جاده حاشیه کانال آبرسانی که از وسط مزارع روستا عبور می کند ضروری است

دهیاری صیقلده همچنین به کانال آبرسانی که از وسط مزارع این روستا می‌گذرد و به کانال آبرسانی دهچال معروف است و جاده مجاورت کانال احداثی اشاره کرد و گفت: در دو طرف کانال آبرسانی که از وسط مزراع برنج روستای صیقلده می‌گذارد ،جاده ای جهت دسترسی به مزارع روستا توسط آب منطقه‌ای در دوطرف کانال در نظر گرفته شده که متاسفانه در یک طرف آن مورد پیشروی و تعرض برخی از برنج کاران واقع شده و راه دسترسی را قطع نموده است که تردد برنجکاران با مشکل مواجه شده است که از مسئولین مربوطه انتظار داریم جهت بهسازی این جاده ما را یاری نمایند .

علیپور مشارکت مردم صیقلده را بسیار بالا ارزیابی کرد و گفت : مردم روستای صیقلده انقلابی و همیشه در صحنه هستند و تعداد سه شهید والامقام تقدیم انقلاب اسلامی کردند در حالی که جمعیت آن زمان فقط ۹۹ نفر بود.

مشارکت مردم صیقلده بسیار بالا است

همچنین در برگزاری مراسمات مذهبی و ملی نقش پررنگی دارند به طوری که سال گذشته با مشارکت و کمک‌های مردم و خیرین با صرف هزینه‌ای بالغ بر ۳۵۰ میلیون تومان مسجد روستا بازسازی شد و محوطه مسجد افزایش یافت.
وی سپس از پیاده روی اهالی در روز اربعین امام حسین علیه السلام به بارگاه آقا سید جلال الدین اشرف آستانه اشرفیه خبر داد که در سال‌های اخیر صورت می‌گیرد.

دهیار روستای صیقلده در پایان این گفتگو خاطرنشان کرد: با حضور میدانی جناب آقای مهندس رضوانی، بخشدار محترم بخش کیاشهر به همراه تیم همراه ایشان که در رأس آنها جناب آقای مهندس نجفی، نماینده پرتلاش و مردمی شهرستان آستانه اشرفیه و بخش کیاشهر و فرماندار محترم و سایر مسئولان بخش و شهرستان هستند که در جریان امور مختلف روستا ها از جمله روستای روستای صیقلده نباشند ،انتظار ما برای رفع مشکلات بسیار فراتر رفته چراکه با شناختی که از این عزیزان داریم میدانیم که دلسوز و همراه واقعی روستاییان هستند.
گزارش: زهرا رگان