چهارشنبه , می 25 2022
آخرین خبرها
خانه / گیلان / توسعه متوازن روستای محسن آباد پایین بندر کیاشهر نتیجه اتحاد، همدلی و همراهی دهیار و اعضای شورای اسلامی روستا است
توسعه متوازن روستای محسن آباد پایین بندر کیاشهر نتیجه اتحاد، همدلی و همراهی دهیار و اعضای شورای اسلامی روستا است

توسعه متوازن روستای محسن آباد پایین بندر کیاشهر نتیجه اتحاد، همدلی و همراهی دهیار و اعضای شورای اسلامی روستا است

بازدیدها: 216

اختصاصی پایگاه خبری رایان خبر، روستای محسن آباد پایین در دهستان دهسر از توابع بخش بندر کیاشهر در شهرستان آستانه اشرفیه واقع شده است.

این روستای سرسبز و دیدنی دارای ۲۲۰ خانوار و جمعیتی بالغ بر ۷۰۰ نفر می‌باشد و طبق روایات مردمان خونگرم و مهمان نواز این روستا فاصله این روستا تا شهر بندر کیاشهر ۷ کیلومتر و شهر آستانه اشرفیه ۱۷ کیلومتر است.

همجواری با رودخانه سپیدرود در این روستا موقعیت آن را به لحاظ گردشگری و توریستی ویژه نموده است .
مردمان مهمان نواز این منطقه این موهبت الهی را گرامی داشته و قدرش را عافیت دانستند و در راستای توسعه گردشگری روستا با تعامل مثال‌زدنی مجموعه دهیاری و شورای اسلامی روستا با ادارات مختلف به ویژه آب منطقه‌ای گیلان به محوریت بخشداری و فرمانداری عملکرد ارزنده‌ای داشته اند.

تیم خبری نشریه سراسری صدرا که همواره به منظور بازتاب پتانسیل ها و عملکردها در حوزه های مختلف به ویژه در حوزه روستایی تلاش می نماید و در زمینه انعکاس مسائل و مشکلات بخش‌های مختلف استان سرسبز گیلان به صورت میدانی حضور ی فعال دارد، این بار به بهانه هفته گردشگری به معرفی روستای محسن آباد پایین پرداخته و چرایی و چگونگی ویژه بودن عملکرد مسئولین محلی این روستای توریستی و گردشگری را جویا شده است.

معرفی اعضای شورای اسلامی و دهیار:

ابراهیم رجبی فلاح نژاد ،رئیس شورای اسلامی به نیابت از سایر اعضای شورای اسلامی این روستا طی گفت‌وگو یی با ما به معرفی خود و اعضای شورای اسلامی این روستا پرداخت و گفت: بنده از دوره سوم شورا به عنوان شورای اسلامی روستای محسن آباد فعالیت دارم و آقای رحمان سحرخیز دیگر عضو مجرب شورای این روستا می باشند که سه دوره تجربه شورایی دارند همچنین آقای جلیل حسن زاده که در گذشته به عنوان دهیار این روستا فعالیت می‌کردند و در دوره ششم به عنوان یکی از اعضای شورای اسلامی در کنار ما هستند . آقای ایمان رجبی فلاح نژاد نیز دهیار منتخب ما در دوره ششم هستند که در صورت اخذ تاییدیه از استانداری رسماً فعالیت خودشان را در این روستا به عنوان دهیار شروع خواهند کرد.

و ی افزود: دهیار جدید محسن آباد پایین دارای تحصیلات کارشناسی مکانیزاسیون کشاورزی است و دانشجوی ارشد این رشته در دانشگاه گیلان می باشند.

وی در ادامه شغل قالب اهالی روستای محسن آباد پایین را کشاورزی خاصه برنج کاری عنوان کرد و گفت: این روستا دارای ۴۰۰ هکتار برنج زیرکشت است و مردم به بادام زمینی و صیفی جات و سایر محصولات کشاورزی نیز اشتغال دارند.

دهکده ساحلی و توریستی محسن آباد پایین یکی از پروژه های مهم نمونه گردشگری در سطح استان گیلان به شمار می‌رود

رییس شورای روستای محسن آباد پایین سپس به دهکده گردشگری و توریستی محسن آباد اشاره کرد و گفت: این مجموعه در دوره سوم شوراها در زمینی به مساحت دو هکتار در جوار رودخانه سپیدرود شکل گرفت و با حمایت خوب مسئولین محترم اعم از بخشدار محترم وقت ،جناب آقای بابایی ، فرماندار محترم وقت، جناب آقای باباخانی ، مدیرکل محترم وقت امور عشایر و روستایی، جناب آقای مهدوی و تعامل خوبی که با سازمان آب منطقه‌ای استان داشتیم با در اختیار گذاشتن زمین لازم این پروژه به ثمر رسید .

وی افزود: در اینجا لازم می بینم از همه دست انداران اجرای این پروژه قدردانی نمایم.ان اجرای این پروژه قدردانی نمایم.
وی افزود: پروژه دهکده گردشگری – توریستی محسن آباد در زمینی به وسعت ۲ هکتار با اعتبارات استانی احداث شده که شامل زمین ورزشی ،ست ورزشی، آلاچیق های اقامتی، دو واحد بوم گردی که شامل سکونتگاه و اقامتگاه برای بازدیدکنندگان و گردشگران می‌باشد ، سطل‌های زباله سرویس بهداشتی در جوار رودخانه سپید رود احداث شده است همچنان در حال توسعه فضای تفریحی گردشگری این پارک ساحلی هستیم و تا آرامش و امنیت خاطره مسافران بازدید کنندگان عزیز را بیشتر فراهم نماییم.

کسب رتبه شورا و دهیار نمونه و برتر استانی و کشوری از دستاوردهای تلاش و کوشش جهادی شورا و دهیاری روستای محسن آباد پایین

رجبی در ادامه حضور و مشارکت موثر مردمی و تعامل اعضای شورای اسلامی و دهیاری را در ایجاد و توسعه این پروژه بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: در سال ۱۳۸۹ علاوه بر اینکه شورای اسلامی روستای محسن آباد پایین به عنوان شورای نمونه استان معرفی شد، دهیار وقت ،جناب آقای جلیل حسین زاده که در این دوره به عنوان عضو شورای اسلامی روستا فعالیت می نمایند به عنوان دهیار نمونه کشوری انتخاب گردیدند که از دیگر دستاوردهای تیم شورای اسلامی و دهیاری محسن آباد پایین می باشد.

رجبی خاطرنشان کرد: همچنین در سال ۱۳۹۰ هم به همین دلیل شورای نمونه کشوری معرفی شدیم.

وی در ادامه به ارتقاء رتبه دهیاری به درجه ۵ اشاره کرد و گفت: عوامل زیادی در این ارتقا دخیل بودند که ازجمله می‌توان به مشارکت و حضور خودجوش مردمی ،تعامل بالای اعضای شورای اسلامی با همدیگر ، با دهیاری و با مسئولین بخشداری و فرمانداری و ادارات مربوطه نام برد که از دستاوردهای عمده به شمار می روند.

عمل صادقانه مسوولین سبب جلب اعتماد مردم خواهد شد

رئیس شورای اسلامی روستای محسن آباد در ادامه این گفتگو بیان داشت: وقتی مسئولین محلی به وقت عمل لباس کار بپوشند و عملکرد صادقانه داشته باشند مردم نیز اعتماد کرده و برای کمک و حمایت آنان به تیم مسئولین محلی پیوسته و در نهایت شاهد عملکرد جهادی جهادی خواهیم بود.

وی خاطر نشان کرد : هر جا که مردم در کنار مسئولین قرار گرفته‌اند نتیجه چشم گیر بوده است همچنان که نقش پررنگ مردم در صحنه‌های مختلف انقلاب و وحدت و همدلی نقش آفرینی کردند و ماندگار شده اند.

عمده ترین اقدامات عمرانی صورت گرفته در ادوار مختلف :

این مسئول محلی در ادامه به عملکرد دهیاری و شورای اسلامی روستا در دوره‌های اخیر شورای عنوان کرد و گفت : تعریض پل روستا از سه متر به ۱۲ متر و به طول ۴ متر و احداث ساختمان دهیاری با اهدا زمین با مشارکت موثر اهالی و اعتبار استانی، تعریض خیابان شهید بزرگی از ۳ به ۱۰ متر, احداث میدان شورا از عمده عملکردهای دوره سوم فعالیت شورای اسلامی روستای محسن آباد پایین بوده همچنین احداث سه واحد سرویس بهداشتی در دوره های سوم و چهارم (در جوار پل و دهکده تفریحی گردشگری و بازارچه روستا), نصب المان در تمامی کوچه ها, نام گذاری خیابان شهید مرتضی خرمنی و خیابان شهید محمد علی بزرگی نیز در این دوره از عمده ترین عملکرد شورای اسلامی و دهیاری محسن آباد پایین بوده است.

رجبی در ادامه در خصوص عملکرد عمرانی دوره‌های چهارم و پنجم شورای اسلامی و دهیاری روستای محسن آباد پایین سخن گفت و افزود : توسعه فضای ورزشی روستا در قالب دیوارکشی، ایجاد و نصب ست های ورزشی ،تامین روشنایی، خرید لوازم ورزشی به عنوان قسمتی از عملکرد عمرانی شورای محسن آباد پایین نام برد .

وی افزود: نصب دوربین های امنیتی در ۱۳ نقطه جهت ارتقا سطح امنیتی روستا ، احداث سازه مسجد با ۴۵۰ متر مربع زیر بنا نیز در دوره پنجم صورت گرفته که در مرحله پایانی قرار دارد و برای نهایی شدن پروژه مسجد روستا در مرحله گچ کاری و سنگ نما هستیم که نیاز به حمایت مسئولین می باشد.

ابراهیم رجبی فلاح نژاد همچنین در خصوص امکانات زیرساختی سطح روستا چنین توضیح داد: روستای محسن آباد پایین دارای دو دستگاه پمپاژ آب در رودخانه سپیدرود است که علاوه بر ۴۰۰ هکتار اراضی و شالیزارهای روستای محسن آباد پایین روستا های همجوار را نیز تحت پوشش خود دارد.

وی بابیان اینکه آب آشامیدنی محسن آباد پایین کم فشار است و از کیفیت مناسبی برخوردار نیست ، گفت: ضعف برق از دیگر مسائل و مشکلات این روستا می باشد که مورد مطالبه اهالی است.
با تعویض کابلهای فرسوده و ایجاد ترانس برق این مشکل حل می شود.

وی اضافه کرد: ضعف مخابراتی در سطح روستا بسیار محسوس است و نیازمند تجهیز فیبر نوری هستیم.

وی در ادامه به برگزاری جلسه بررسی مسائل مختلف بخش کیاشهر در نماز جمعه هفته دولت اشاره کرد که با حضور مسئولین ارشد شهرستان و بخش به مسائل مختلف بخش و بخصوص روستاها پرداخته شد و از این جلسه مهم به عنوان یک اقدام جهادی و سازنده یاد کرد و گفت: با توجه به اینکه در دوره جدید شاهد همدلی و وحدت مسئولین از طرفی حضور نماینده مجرب و مردمی در مجلس شورای اسلامی هستیم ،انتظار داریم شاهد اقدامات انقلابی و جهادی نیز برای شهرستان آستانه اشرفیه و بخش بندر کیاشهر و روستاهای تابعه آن باشیم.

عدم تحویل پلاک سنگی روستای محسن آباد پایین از رشت به شهرستان آستانه اشرفیه باعث عدم صدور سند روستایی شده است

رجبی در ادامه خاطرنشان کرد: قبل از انقلاب اسلامی، محسن آباد پایین به همراه سه روستای لاکوژده_ نبی دهکا و نوبیجار محله زیرمجموعه شهرستان رشت بودند و پلاک سنگی این سه روستا هم مربوط به شهرستان رشت بود که تاکنون به شهرستان آستانه اشرفیه انتقال داده نشده و این خود مانع بزرگی در زمینه صدور سند های روستایی به شمار می‌رود.

ضرورت توجه بنیاد مسکن نسبت به نظرات مسوولین محلی در خصوص بازنگری طرح هادی روستایی

رئیس شورای اسلامی محسن آباد پایین در ادامه بازبینی طرح هادی روستایی را سازنده و درست و ضروری عنوان کرد و گفت‌: یکی از انتظارات مهم و اساسی اهالی محسن آباده پایین از مدیر کل محترم بنیاد مسکن و دستگاه‌های مربوطه این است که زمان بازنگری طرح هادی روستا فرا رسیده و برای بازنگری از نظرات و پیشنهادات مسئولان محلی روستا بهره گرفته و نیازهای اساسی و مطالبات اهالی که همانا افزایش سرانه مسکونی و پتانسیل های موجود در سطح روستا برای طرح هادی در نظر بگیرند .

وی تاکید کرد: برای حفظ جمعیت روستا همچنین جلوگیری از مهاجرت اهالی نیاز است که دقت نظر بیشتری در بازنگری طرح هادی روستا شود.

این عضو شورا در ادامه گفتگوی ابراز امیدواری کرد و بیان داشت: با توجه به اینکه آقای مهندس نجفی, نماینده محترم مردم آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر در مجلس شورای اسلامی سالها در بنیاد مسکن به عنوان کارشناس مجرب حضور داشتند و با توجه به همدلی فی مابین مسئولان ارشد شهرستان انتظار داریم با اقدامات کارشناسی شاهد گره‌گشایی موانع و اقدامات سازنده در سطح روستاها باشیم.

وی همچنین به اهم مطالبات مردمی این روستا پرداخت و گفت: عمده‌ترین مطالبات مردم محسن آباد پایین روکش آسفالت به طول سه کیلومتر در روستا است که از سال ۷۴ تا کنون مرمت و بازسازی نشده است.

ادامه سنگ چین دیواره رودخانه سپید رود مسیر محسن آباد پایین یکی از مطالبات مردمی از آب منطقه ای است

رجبی همچنین یکی دیگر از اولویت‌های این روستا را ادامه اجرای سنگ چین دیواره سپیدرود نام برد و یادآور شدو گفت: ضمن تشکر از جناب آقای کریمی، مدیر محترم امور آب شهرستان آستانه اشرفیه که همواره حامی ما هستند از جناب آقای مهندس خرمی ، مدیر کل محترم آب منطقه ای گیلان تقاضای مساعدت داریم.

وی افزود: البته در سال قبل نیمی از این پروژه توسط سازمان آب منطقه‌ای به اجرا درآمده است.

رئیس شورای اسلامی روستای محسن آباد پایین در خصوص احداث مسکن محرومین در سطح روستا نیز خاطرنشان کرد؛ در ادوار گذشته تاکنون بالغ بر ۳۰ واحد مسکن محرومین در اختیار خانواده های واجد شرایط قرار گرفته است.

وی همچنین در خصوص مدیریت زباله در سطح روستا گفت : زباله های روستا توسط دهیاری جمع آوری می‌شود و در زمینی که برای دفن زباله اختصاص دارد، دفن می گردد.

ابراهیم رجبی فلاح نژاد در خصوص مدیریت دوران بحران کرونا گفت: ضمن اینکه در دوره همه گیری کرونا معابر روستا به صورت مکرر ضد عفونی می‌شد ، پروتکل های بهداشتی رعایت گردید ،بسته های معیشتی تهیه و در مراحل مختلف بین اقشار کم بضاعت با کمک مردم ،خیرین و حمایت و حضور سپاه ، کمیته امداد ،دهیاری و شورای اسلامی توزیع شد.

وی افزود: به علت مدیریت صحیح و اجرای پروتکل های بهداشتی در سطح روستا خوشبختانه هیچ فوتی کرونایی نداشتیم.

رجبی همچنین امکانات و اماکن خدماتی رفاهی روستای محسن آباد پایین را برشمرد و گفت: خانه هلال احمر ،ساختمان دهیاری ،خانه بهداشت که نیازمند مرمت و بازسازی است و محیط بانی عمده‌ترین اماکن روستاها می باشند.
رئیس شورای اسلامی محسن آباد پایین از حضور سرمایه گذاران در خصوص توسعه گردشگری و ورزشی استقبال کرد و قول همکاری و مساعدت داد.

وجود اتاق فکر و کمیته های مردمی در روستای محسن آباد از نقاط برجسته و رمز موفقیت در این روستا می‌باشد

این مسئول محلی روستای محسن آباد پایین در ادامه این گفت‌وگو از دیگر نقاط قوت این روستا را وجود کمیته های مردمی متشکل از معتمدان محلی و ایجاد اتاق فکر برای تصمیم‌گیری‌های مهم روستا عنوان نمود.

وی در پایان از تمامی مسئولینی که از گذشته تا حال برای تحقق امور مورد مطالبه روستای محسن آباد قدم برداشته اند، تقدیر و تشکر کرد .
وی همچنین مسئولین کنونی بخش و شهرستان آستانه اشرفیه را افرادی لایق و کارشناس خطاب کرد و همدلی و عزم جهادی را نقطه قوت و شاخصه مدیران و مسئولان کنونی این شهرستان و بخش دانست و ازاهالی محسن آباد پایین به دلیل مشارکت ، فرهنگ و فهم بالایشان قدردانی نمود و گفت: خدمت کردن به چنین مردمانی افتخاری است که خداوند نصیب ما کرده است و از عبادت بالاتر است.

سخنان دهیار منتخب:

دهیار جوان منتخب شورای ششم این روستا نیز خاطرنشان کرد: بالا بودن سطح تجربه شورایی اعضای محترم شورای اسلامی روستای محسن آباد پایین همچنین پیگیریهای مجدانه و پای کار بودن آنان از نقاط قوت روستای محسن آباد پایین بوده و امیدواریم با کمک اعضای محترم شورای اسلامی بتوانیم امور مورد مطالبه اهالی را تحقق بخشید و خدمتگزار خوبی برای آنان باشیم.

گزارش: فرداد همت زاده