پنج‌شنبه , می 19 2022
آخرین خبرها
خانه / گیلان / جلسه پیگیری ستاد بحران روستاهای بخش مرکزی شهرستان آستانه اشرفیه به ریاست فاطمه علیزاده بخشدار مرکزی برگزار شد
جلسه پیگیری ستاد بحران روستاهای بخش مرکزی شهرستان آستانه اشرفیه به ریاست فاطمه علیزاده بخشدار مرکزی برگزار شد

جلسه پیگیری ستاد بحران روستاهای بخش مرکزی شهرستان آستانه اشرفیه به ریاست فاطمه علیزاده بخشدار مرکزی برگزار شد

بازدیدها: 14

بخشدار مرکزی آستانه اشرفیه اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا در مناطق روستایی این بخش را توسط دهیاران ضروری دانست و خواستار مشارکت عمومی در این خصوص شد.

به گزارش پایگاه خبری رایان خبر به نقل از روابط عمومی فرمانداری شهرستان آستانه اشرفیه ، فاطمه علیزاده شنبه در جلسه پیگیری ستاد بحران روستاهای این بخش که در محل سالن اجتماعات فرمانداری آستانه اشرفیه برگزار شد ، با تاکید بر اینکه اجرای این کار در دستور کار شوراهای اسلامی قرار گیرد افزود: دهیاران بخش مرکزی با برنامه ای جامع نسبت به ساماندهی زباله های مناطق روستایی خود اقدام کنند.

وی تولید زباله در روستاها را یکی از معضلات مهم زیست محیطی این بخش عنوان و خاطر نشان کرد: افزایش حجم تولید زباله دغدغه های بسیاری را در زمینه مسائل زیست محیطی روستاها ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه کاهش تولید زباله در روستاها نیازمند فرهنگ سازی است افزود: ترویج فرهنگ تفکیک زباله از مبدا در بین مردم می تواند در کاهش زباله های تولیدی مناطق روستایی موثر باشد.

علیزاده به نقش گروه های مردم نهاد در این بخش تاکید و ادامه داد: دهیاران از تمام ظرفیت ها و امکانات موجود برای کاهش تولید زباله و تفکیک از مبدا بهره گیری کنند.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا در 7 روستای این بخش انجام و در دو روستای دیگر مقدمات اجرای آن فراهم شده اظهار داشت: انتظار می رود با توجه به حساسیت و اهمیت موضوع پسماند، این طرح در دیگر روستاهای این منطقه نیز به سرعت به مرحله اجرا برسد.

بخشدار مرکزی آستانه اشرفیه ، میزان تولید زباله در روستاهای این بخش را حدود 10 تن در هفته اعلام و ادامه داد: این حجم از زباله های تولیدی توسط شرکت تعاونی دهیاران آستانه اشرفیه به جایگاه دفع زباله کشل آزادسرا انتقال داده می شود، ضمن آنکه طبق یک برنامه ریزی دقیق باید هرچه سریعتر اقدامات لازم جهت اجرای طرح مپ در روستاهای این بخش صورت گیرد تا جمع آوری پسماند بدون تفکیک به صفر برسد.

علیزاده ، همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود بر جلوگیری از هرگونه ساخت و ساز غیر مجاز در مناطق روستایی تاکید کرد و گفت: نظارت دهیاران در جلوگیری از هرگونه ساخت و ساز غیر مجاز در روستاها ضروری بوده و نقشی بازدارنده دارد.

به گفته وی دهیاران در صورت مشاهده هرگونه تخلف ساختمانی و تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی نسبت به معرفی متخلفین اقدام تا برخورد قانونی با آنان صورت گیرد.

علیزده در این جلسه بر ایمن سازی مسیرها و جاده های روستایی در این بخش نیز تاکید و خاطر نشان کرد: شناسایی نقاط پرخطر ، ایمن سازی معابر ، علف زنی و شاخه زنی و خط کشی محورهای روستایی در اولویت فعالیت های دهیاران قرار گیرد.

وی همچنین با اشاره به فرارسیدن فصل سرما یادآور شد: دهیاران این بخش از هم اکنون خود را برای مقابله با هرگونه بحران احتمالی در فصل زمستان آماده کنند.

بخشدار مرکزی آستانه اشرفیه ، تشکیل ستاد های بحران در روستاهای این بخش را ضروری دانست و از دهیاران خواست تا با تشکیل این ستاد برنامه ریزی لازم را جهت در اختیار داشتن تجهیزات و امکانات مورد نیاز داشته باشند.

در ادامه این جلسه که با حضور جمعی از مسئولین شهرستانی برگزار شد ، دهیاران روستاهای بخش مرکزی آستانه اشرفیه به بیان مشکلات و مسائل خود چون عدم همکاری برخی ادارات ، ضعف برق ، تلفن ثابت، عدم آنتن دهی تلفن همراه ، جمع آوری زباله ، لایروبی انهار، کمبود آرد نانوایی ها پرداختند.

بخش مرکزی آستانه اشرفیه با داشتن 71 روستا دارای 59 دهیاری و حدود 40 هزار نفر جمعیت است.