سه‌شنبه , فوریه 7 2023
آخرین خبرها
مبانی طراحی پروژه باز زنده سازی درمیدان شهرداری املش

مبانی طراحی پروژه باز زنده سازی درمیدان شهرداری املش

بازدیدها: 23

به گزارش روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر املش بلوار مرکزی میدان شهرداری املش با توجه به قدمت تاریخی و هویت بخشی به شهر املش دارای اهمیت ویژه ای برای شهر است اما با توجه به عدم بازسازی آن در سالیان گذشته ، کارکرد شهری خود را از دست داده و روز به روز این کارکرد دچار تحلیل میشد .

از این رو با هماهنگی مجموعه شهرداری و اعضای شورای شهر ، همچنین اخذ نظرات مردمی، پروژه ای برای باز زنده سازی این میدان تعریف گردید که مختصری از دلایل و روند طراحی پروژه به شرح زیر به استحضار مردم شریف شهر املش میرسد .

این طرح با توجه به مشابهت که با قانون بازآفرینی شهری دارد ، به تایید کارشناسان متخصص در این امر در شرکت بازآفرینی شهری ایران ، زیر مجموعه وزارت راه ، مسکن و شهرسازی  رسیده و مطابق استاندارد های آن مجموعه طراحی گردیده است ، همچنین با لحاظ نمودن الزامات هویت بخش تاریخی در طراحی ، به تایید سازمان میراث فرهنگی نیز رسیده است .

با تعبیه یک دور برگردان جدید در طراحی هندسی میدان ، گره ترافیکی ایجاد شده در تقاطع کوچه برق از بین رفته و ترافیک روانتری را شاهد خواهیم بود .مجموعه بلوار میدان جدید ، بصورت یک پیاده راه اختصاصی طراحی شده تا علاوه بر کارکرد ترافیکی ، کاربردی جدید و کارا برای پیاده روی داشته باشد ،  از این رو ارتفاع میدان قبلی که در حدود 60 سانتی متر از کف خیابان بود ، به 20 سانتی متر کاهش پیدا کرده علاوه بر سهولت دسترسی برای عابرین پیاده ، دید بهتری نیز برای منظر شهری ایجاد کند .درختان موجود در فضای سبز نیز که غالبا از نوع کاج و گونه مهاجم و غیر بومی بودند ، جمع آوری و در طرح جدید از درختان مثمر و بومی پرتغال برای ایجاد حریم سبز دورتادور میدان استفاده میگردد که علاوه بر همیشه سبز بودن نمایانگر هویت اقلیمی و بومی شهرمان املش باشد . همچنین 6 نفر از درختان نخل موجود ، بعلت ابعاد بزرگ و ارزش مادی بالا ، در طرح جدید حفظ گردیده اند .
در طراحی فضای سبز از گیاهان و المانهای بومی شهر همچون بوته های چای ، نرده های چوبی سنتی تقسیم کننده ی فضا و درختچه های راش محلی استفاده شده است .
با توجه به طول سبزه میدان میانی بلوار، با لحاظ نمودن المانهای سرپوشیده که بصورت راهرو طراحی شده اند ، علاوه بر تقسیم فضای پیاده روی به سه فضای مجزا ، عناصر اصلی معماری بومی شهر املش نیز با استفاده از آجر قرمز ، سقف چوبی ، شیروانی های سفال پوش و سایه بان های مشبک چوبی و کفسازی های سنگی معرفی و خود نمایی میکنند .
طراحی این راهروهای سرپوشیده علاوه بر کارکرد تقسیم فضا ، معماری و فرهنگی که ذکر گردید ، در محل اتصال خطوط عابر پیاده به بولوار میانی میباشد که حس ورود و جذابیت را به فضای سبزه میدان  به مانند سردرهای قدیمی در عابرین پیاده ایجاد نماید  .
سبزه میدان میانی بلوار ، دارای پنج فضای تفکیک شده و اختصاصی است که با دیواری سبز از درختان پرتغال و درختچه های راش مسی از خیابان جدا میگردد و حس یک میدان را برای عابرین حاضر در آن ایجاد مینماید . 
دو مسیر پیاده روی با عرض 5 متر بصورت جداگانه و رفت و برگشت در میدان طراحی شده که با عبور از فضاهای پنجگانه ، حس یکنواختی مسیر حرکت را برای عابرین از بین برده و جذابیت حرکتی ایجاد مینماید .
برای آسایش عابرین ، در سایه سار درختان و فواصل میان آنها نیمکتهای چوبی و پشت به خیابان قرار گرفته و در فاصله میان دو مسیر پیاده روی و محور مرکزی میدان نیز نیمکتهایی بصورت یکی در میان در فواصل باغچه های میانی تعبیه گردیده است که فضای مناسبی را برای نشیمن و گفتگو فراهم می آورد .سه سکوی سنگی در سه قسمت از قسمتهای پنجگانه میانی بلوار ، طراحی شده است که درآینده برای نصب تندیس و یا سردیس بزرگان و افراد مشهور شهر مورد استفاده قرار خواهد گرفت تا معرفی گر مردان و زنان بزرگ این دیار باشد .سیر حرکتی عناصر طراحی و فضاهای معماری ایجاد شده در میدان بصورت ترتیبی و از فضای پر به خالی میباشد که در مسیر حرکت به فضای خالی میل مینماید ، فضای خالی ایجاد شده در قسمت انتهایی میدان برای تشکیل تجمعات شهری مناسباتی و یا نمایشگاه های فضای باز و تئاتر های خیابانی مورد استفاده قرار میگیرد . برای تکمیل کاربرد این فضا ، تلویزیون شهری نیز از محل قبلی جابجا شده و در محور دیداری این فضای باز نصب میشود تا علاوه بر کارکرد تبلیغاتی فعلی خود ، کاربرد نمایشگری برای تجمعات داخل این فضا را نیز داشته باشد. رنگبندی اجزای کالبدی تشکیل دهنده میدان نیز از رنگ غالب قرمز آجری استفاده گردیده است تا با همنشینی با رنگ مکمل خود که همانا رنگ سبز درختان و فضای همجوار سبز ایجاد شده میباشد ، بهترین جلوه ی بصری را در بینندگان ایجاد نماید .
مصالح کفسازی پیاده راه میدان نیز از نوع مصالح بسیار مرغوب سنگفرشی و با تنوع رنگی و چیدمان مناسب با نوع کاربرد محل اجرامیباشد که علاوه بر تفکیک فضاها در کفسازی ، جذابیت حرکتی نیز ایجاد مینماید .