شنبه , ژانویه 28 2023
آخرین خبرها
مدیرکل‌ میراث‌ فرهنگی گیلان خبر داد:سفر جام‌های اصیل گیلانی به موزه‌ باستان‌شناسی رشت

مدیرکل‌ میراث‌ فرهنگی گیلان خبر داد:سفر جام‌های اصیل گیلانی به موزه‌ باستان‌شناسی رشت

بازدیدها: 9

مسعود حلاج‌پور، مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان از بازگشت جام‌های مارلیک، عمارلو، رشی و املش، جهت نمایش در موزه باستان‌شناسی رشت در آستانه سفر وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به گیلان خبر داد.
مدیرکل‌میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان از بازگشت جام‌های مارلیک، عمارلو، رشی و املش، جهت نمایش در موزه باستان‌شناسی رشت در آستانه سفر وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به گیلان خبر داد.

مسعود حلاج‌پور در روز ۵ خردادماه، با اعلام این خبر گفت: با برنامه‌ریزی‌های اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان و با توجه به اهمیت تاریخی و فرهنگی، جام‌های فاخر مارلیک، رشی، عمارلو و املش که به عنوان نمادهای تاریخی استان گیلان شناخته ‌می‌شوند، در آستانه سفر دکتر علی‌اصغر مونسان، وزیر محترم میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور به استان گیلان، این جام‌ها به منظور نمایش در موزه باستان‌شناسی رشت به استان گیلان سفر می‌کنند.

مدیرکل‌میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان با اشاره به قدمت تاریخی جام‌های گیلان گفت: جام رشی از جنس نقره با روکش طلا، یکی از زیباترین جام‌هایی است که نمایانگر قدمت صید و صیادی در گیلان است و در منطقه رحمت‌آباد رودبار کشف شده است، جام طلایی عمارلو با تصاویر شیرهای غران و کشف شده در منطقه عمارلو، جام طلایی زرین املش که مهد تمدن گیلان باستان به شمار می‌رود و جام مارلیک که سرآمد جام‌های طلایی کشف شده در حفاری‌های باستان‌شناسان در گیلان است، به عنوان نمادهای اصالت فرهنگ، تمدن مردم گیلان، جهت نمایش در موزه باستان‌شناسی رشت وارد استان گیلان می‌شوند.

شایان ذکر است این جام‌ها با قدمتی تاریخی مرتبط با دوره‌ هزاره‌های ابتدایی قبل از میلاد مسیح، در موزه ایران باستان نگهداری می‌شوند.