شنبه , ژانویه 28 2023
آخرین خبرها
مدیرکل امور انتخابات شورای نگهبان با حضور در گیلان؛تشکیک در فرایند بررسی صلاحیت ها و اقبال عمومی به حضور در انتخابات از ترفندهای دشمنان است

مدیرکل امور انتخابات شورای نگهبان با حضور در گیلان؛تشکیک در فرایند بررسی صلاحیت ها و اقبال عمومی به حضور در انتخابات از ترفندهای دشمنان است

بازدیدها: 35

به گزارش پایگاه خبری رایان خبر،همایش هیئت‌های نظارت بر انتخابات شورای نگهبان استان گیلان، با حضور علیرضا نیلچی مدیرکل امور انتخابات شورای نگهبان، ارسلان زارع استاندار گیلان و برخی مسئولین اجرایی و قضایی استان و با حضور اعضای هیئت‌های نظارت شهرستان‌ و بخش‌های استان گیلان برگزار شد.
همایش هیئت‌های نظارت بر انتخابات شورای نگهبان استان گیلان، با حضور علیرضا نیلچی مدیرکل امور انتخابات شورای نگهبان، ارسلان زارع استاندار گیلان و برخی مسئولین اجرایی و قضایی استان و با حضور اعضای هیئت‌های نظارت شهرستان‌ و بخش‌های استان گیلان برگزار شد.

علیرضا نیلچی، مدیرکل امور انتخابات شورای نگهبان در این همایش ضمن گرامیداشت یاد و خاطره همه شهدای دفاع مقدس خصوصاً شهدای عملیات آزادسازی خرمشهر برکات انقلاب را نتیجه خونهای پاک شهدا و ایثارگری ایثارگران دانست

وی گفت: انتخابات یک فرصتی برای نشان دادن اقتدار نظام اسلامی است و به همین دلیل هم دشمن ساکت نمی‌نشیند و در مسائل مختلف تشکیک ایجاد می‌کند و به شکل‌های مختلف این موضوع را دنبال می‌کند تا این فرصت را به تهدید تبدیل کند.

این مدیر ارشد شورای نگهبان گفت: تشکیک در فرایند بررسی صلاحیت ها، سوابق کاندیداها، امنیت انتخابات و همچنین تشکیک در حضور گسترده و اقبال عمومی مردم نسبت به حضور در انتخابات از ترفندهای دشمنان است.

مدیرکل امور انتخابات شورای نگهبان پنج اصل مهم بی‌طرفی، امانتداری، استقلال نهاد نظارتی، جامعیت نظارت در همه فرآیندهای انتخابات و نظارت تخصصی و کارآمد را از وظایف اصلی شورای نگهبان و مجموعه نیروهای نظارتی دانست.

نیلچی همچنین با بیان اینکه در انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم چند نکته حائز اهمیت است گفت: اول اینکه دقت نظر فوق العاده شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌های این دوره بسیار بالا بود و آن هم به دلیل حساسیت مردم و اعتماد مردم به اعلام صلاحیت داوطلبان توسط شورای نگهبان است و اینکه مردم می‌گویند ما به کسانی رای میدهیم که تاییدیه شورای نگهبان را دارند و این موضوع وظیفه سنگین‌تری را بر دوش شورای نگهبان قرار می‌دهد تا در بررسی صلاحیت‌ها با دقت و حساسیت بیشتری عمل کنند.

وی دومین موضوع را تعامل حداکثری با نهاد اجرایی انتخابات عنوان کرد و با بیان اینکه در این انتخابات یکی از سیاست‌های مهم ما در مرکز و همچنین در استان‌ها تعامل هیئت‌های نظارتی با مجموعه‌های اجرایی انتخابات است گفت: به دلیل مشکلات و شرایط خاص این انتخابات باید مجموعه‌های نظارتی و اجرایی حداکثر تعامل و همکاری را داشته باشند.

حجت‌الاسلام اشجری رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان، نیز در این همایش با بیان اینکه هیچ تردیدی نیست که انتخابات پیش رو یکی از انتخابات‌های بسیار مهم و حساس تاریخ انقلاب است گفت: انتخابات در واقع لیله القدر نظام اسلامی است و تصریح کرد؛ همان گونه که مقدرات انسان در شب قدر رقم می‌خورد، بخشی از مقدرات چهارساله زندگی مردم در انتخابات ریاست جمهوری تعیین می‌شود.

اشجری در ادامه با بیان اینکه دشمنان در خارج و برخی عوامل آن‌ها در داخل دست به دست هم دادند تا مردم را در انتخابات پیش رو ناامید کنند و حضور مردم را کمرنگ کنند گفت: البته تردیدی نداریم این مردم که در همه صحنه‌های انقلاب و انتخابات‌ها خوش درخشیدند، خداوند دل‌های این مردم را هدایت خواهد کرد که در بیست و هشتم خرداد نیز برگ زرین دیگری در تاریخ انقلاب اسلامی ثبت و ضبط نمایند

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان با اشاره به اهمیت بالای انتخابات پیش‌رو و لزوم تلاش همگان برای مشارکت حداکثری مردم، از همه دستگاه‌های مربوطه خواست تا در این جهت گام بردارند. در ادامه ارسلان زارع استاندار گیلان در همایش هیئت‌های نظارت بر انتخابات استان گیلان اظهار داشت: امروز با توجه به صف آرایی‌های مختلف و نظم جدید سیاسی در حوزه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی آنچه بیش از گذشته اهمیت دارد نمایش اقتدار و عزت ملی در چشم جهانیان است.

استاندار گیلان با بیان اینکه تحقق مشارکت حداکثری در انتخابات موضوعی دارای اهمیت است، تصریح کرد: تحقق مشارکت حداکثری در انتخابات کارکردهای متعددی برای کشورمان دارد به طور قطع با حضور پرشور همه آحاد جامعه در این عرصه مردم پیروز اصلی خواهند بود.

ارسلان زارع اجرای قانون را فصل مشترک مجریان و ناظران انتخابات خواند و ابراز داشت: تعامل شایسته بین هیئت‌های اجرایی و نظارت استان وجود دارد و طبق فرموده رهبر انقلاب «رای مردم حق‌الناس است» که این جمله باید در ذهن یان و ناظران انتخابات باشد.

در ادامه حجت‌الاسلام حمزه خلیلی، مدیرکل دادگستری گیلان در همایش هیئت‌های نظارت، با بیان اینکه باید بدانیم چگونه می‌توان انقلاب اسلامی و نظام را پایدار کنیم و چه عواملی باعث می‌شود که انقلاب از مسیر اعتلای خویش فاصله بگیرد گفت: در بین همه عوامل، مهمترین آن موضوع عدالت و عدالت اجتماعی است تا انقلاب از مسیر انحراف دور بماند وی با اشاره به اینکه هویت و ماهیت انقلاب عدالت است گفت: اگر امروز اعضای محترم شورای نگهبان برای احراز صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری این همه وقت می‌گذارند و دقت به خرج می‌دهند اصل موضوع، عدالت است و اینکه فردی که در مسند قرار می‌گیرد اندیشه عدالت طلبی و عدالت خواهی داشته باشد و یکی از مهمترین ارکان تحول در نظام اسلامی یعنی گام برداشتن در مسیر عدالت و عدالت خواهی.

در ادامه این همایش، دکتر قنبریان عضو هیئت نظارت و سرپرست دفتر نظارت بر انتخابات استان با اشاره به شرایط داخلی و بین المللی و مشکلاتی متعددی که مردم عزیز ایران با آن مواجه هستند و انتخابات پیش رو را در این مقطع تاریخی بسیار مهم و حیاتی دانست و ابراز امیدواری کرد که همه اینها انشاء الله منجر به یک حضور حداکثری در انتخابات برای ایجاد یک تحول اساسی برای ارتقای نظام و کشور و رفع مشکلات و رسیدن به یک شرایط مطلوب بشود.

سخنگوی هیئت نظارت بر انتخابات استان با بیان اینکه برای انجام وظایف و تکالیف قانونی که بر عهده ناظرین است لازم است که به دستورالعمل‌ها و قوانین اشراف لازم را داشته باشیم گفت: همه اعضاء هیئت‌های نظارت و ناظرین آموزش‌های لازم را فرابگیرند تا این شبکه عظیم در انجام وظایف به بهترین شکل ممکن عمل نماید.

وی در ادامه نکات آموزشی و دستورالعمل‌های انتخاباتی را مورد توجه و تذکر قرار داد و به تبیین وظایف ناظرین در انتخابات پرداخت.

همچنین در پایان این همایش ضمن تقدیر از خانواده سردار شهید محمدعلی حق بین، فرمانده شجاع جبهه‌های ایران اسلامی و دفاع از حرم اهل بیت (ع)، به عنوان شهید شاخص شبکه نظارت شورای نگهبان در کشور، به جهت عضویت و فعالیت این شهید عزیز و خانواده معزز ایشان در شبکه نظارتی شورای نگهبان، لوح تقدیر و پیام آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان، از سوی مسئولان حاضر در مراسم به خانواده ایشان اهدا شد.