چهارشنبه , می 25 2022
آخرین خبرها
خانه / گیلان / مدیرکل شیلات گیلان خبر داد:رشد ۲۰ درصدی صید ماهیان استخوانی در گیلان/ رتبه نخست تولید خاویار را داریم
مدیرکل شیلات گیلان خبر داد:رشد ۲۰ درصدی صید ماهیان استخوانی در گیلان/ رتبه نخست تولید خاویار را داریم

مدیرکل شیلات گیلان خبر داد:رشد ۲۰ درصدی صید ماهیان استخوانی در گیلان/ رتبه نخست تولید خاویار را داریم

بازدیدها: 3

به گزارش پایگاه خبری رایان خبر به نقل از ایسنا، مدیرکل شیلات گیلان، از افزایش ۲۰ درصدی صید در سال گذشته خبر داد و افزود: میزان صید کلی صیادان استان گیلان ۱۱ هزار و ۲۰۰ تن بوده که شامل برداشت ۵۰۰۰ تن انواع ماهیان استخوانی و بیش از ۶۰۰۰ تن کیلکاماهیان می شود.

عظیم مدبری ، با اشاره به آغاز رسمی صید ماهیان استخوانی دریای خزر، اظهار کرد: خوشبختانه فصل صید گذشته را به خوبی و با کمترین آسیب بهداشتی و منابع انسانی ناشی از کرونا پشت سر گذاشتیم.

وی از افزایش ۲۰ درصدی صید در سال گذشته خبر داد و افزود: میزان صید کلی صیادان استان گیلان ۱۱ هزار و ۲۰۰ تن بوده که شامل برداشت ۵۰۰۰ تن انواع ماهیان استخوانی و بیش از ۶۰۰۰ تن کیلکاماهیان می شود.

مدیرکل شیلات گیلان، با بیان اینکه برداشت ماهیان استخوانی توسط ۴۹ تعاونی پره انجام شده است، متذکر شد: ارزیابی های میدانی کارشناسان شیلات نشان می دهد که میزان صید غیر مجاز در استان برابر با صید مجاز است.

مدبری، با اشاره به افزایش قیمت نهاده ها در همه بخش های کشاورزی و صنعتی، اضافه کرد: صیادات برای تامین ادوات صید همچون تجهیزات و تورآلات می توانند به بانک ها معرفی شوند و تسهیلات ۱۸ درصد دریافت کنند.

وی از تولید ۱۷۷ میلیون قطعه انواع بچه ماهیان استخوانی و خاویاری در سه مرکز بازسازی ذخایر ژنتیکی استان گیلان طی سال گذشته خبر داد و بیان کرد: این بچه ماهیان که در رودخانه های منتهی به دریای خزر رهاسازی شده اند، تا دو سال آینده اثرگذاری خودشان را در افزایش برداشت نشان می دهند.

مدیرکل شیلات گیلان، تکثیر مصنوعی ماهیان استخوانی و خاویاری را جزو وظایف سازمان شیلات دانست و گفت: با رشد ۲۰ درصدی در تکثیر و رهاسازی بچه ماهیان استخوانی و خاویاری مواجه هستیم؛ همچنین با مشارکت جامعه صیادی گیلان طی دو سال گذشته ۱۰ میلیون قطعه انواع بچه ماهیان سفید را در رودخانه ها رهاسازی کردیم که نقش بسیار ارزنده ای در بازسازی ذخایر ماهیان بومی دارد.

وی با اشاره به رشد بی سابقه صید کیلکاماهیان در دریای خزر، اضافه کرد: یکی از مهمترین عوامل در این رشد تولید، تعدیل ناوگان صیادی با ۱۲۰ شناور کیلکاگیر بوده و لذا با توجه به حضور گونه مهاجم شانه دار علیه ماهی کیلکا، این شناورها را کاهش دادیم تا فرصت بازسازی برای کیلکاماهیان وجود داشته باشد.

مدبری، با بیان اینکه جامعه کیلکاگیر در اردیبهشت و خرداد به عنوان فصل تخم ریزی کیلکا هیچگونه صیدی نداشتند، اضافه کرد: میزان برداشت مجاز کیلکاماهیان دریای خزر ۲۰ هزار تن است که سه استان شمالی حدود ۱۵ هزار تن برداشت داشتند.

مدیرکل شیلات گیلان، با اشاره به تولید ۵۰ هزار تنی استان در بخش آبزی پروری از جمله پرورش ماهیان گرم آبی، سردآبی و خاویاری، زالو و گیاهان آبزی، گفت: گیلان جزو قطب های آبزی پروری کشور است.

وی با اشاره به رتبه اول گیلان در تعداد مزارع ماهیان گرم آبی و رتبه دوم در پرورش ماهیان گرم اّبی، خاطرنشان کرد: از ۱۲۶ مزرعه ماهیان خاویاری کشور، ۵۷ مزرعه در گیلان وجود دارد و لذا در تولید خاویار رتبه نخست کشور را با ۶۰۰۰ کیلوگرم داریم.

مدبری، با بیان اینکه محدودیت های حمل و نقل کرونایی صادرات ماهیان گرم آبی به کشورهای همسایه را با کاهش مواجه کرده است، افزود: در راستای افزایش تولید در سطح ماهیان گرم آبی ۴۰۰۰ تن اقلام غذایی یارانه ای را تخصیص دادیم.

وی از پیش بینی تولید ۷۵ هزار و ۵۰۰ تنی پرورش ماهی در قفس در سواحل گیلان خبر داد و خاطرنشان کرد: این اقدام در قالب هفت سایت پشتیبان و ۱۲ زون دریایی انجام می شود که تاکنون ۲۲ پروانه تاسیس با ظرفیت ۳۷ هزار تن تولید را صادر کردیم و در سال جاری می توانیم حدود ۱۰۰۰ تن پرورش ماهی در قفس داشته باشیم.