پنج‌شنبه , می 26 2022
آخرین خبرها
خانه / گیلان / مهدی نوری هریس: فقدان آمادگی لازم برای زلزله احتمالی در رشت
مهدی نوری هریس: فقدان آمادگی لازم برای زلزله احتمالی در رشت

مهدی نوری هریس: فقدان آمادگی لازم برای زلزله احتمالی در رشت

بازدیدها: 4

به گزارش پایگاه خبری رایان خبر به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر رشت یازدهمین جلسه کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی شهر رشت با حضور اعضا و مشاوران کمیسیون و مدیران شهرداری با محوریت بررسی زوایای مختلف زلزله احتمالی در رشت برگزار گردید .
رییس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی شهر رشت با انتقاد نسبت به سازمان حمل و نقل شهرداری رشت بیان نمود: با توجه به اینکه سازمان حمل و نقل شهرداری رشت متولی ماشین آلات شهرداری است. در حالی که ماشین آلات شهرداری برای برف احتمالی اصلا آمادگی لازم را ندارند اما این سازمان در جلساتی که در خصوص آمادگی ماشین آلات شهرداری برگزار می‌شود حاضر نمی‌شوند.
مهدی نوری هریس ادامه داد با تاکید بر بحران در مدیریت شهر رشت افزود: شهر رشت بر روی گسل زلزله قرار دارد اما هیچ آمادگی برای چنین بحران‌هایی وجود ندارد.

وی طرح خدمات شهروندی شهرداری رشت به صورت الکترونیکی را طرح مناسبی دانست که نیاز به بررسی بیشتر دارد.
رییس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه وضعیت اسفناکی در بحث ساخت‌وساز و دادن مجوز ساخت در رشت وجود دارد، خاطرنشان کرد: در حالی که آزمایش خاک می‌تواند از برخی پیش‌آمدها جلوگیری نماید و باید جز الزامات صدور پروانه باشد اما هنگام صدور پروانه آزمایش خاک دریافت نمی‌شود.

مجید عزیزی، عضو کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به لزوم توجه ویژه به امر ساخت و ساز اظهار کرد:رعایت امنیت در ساخت و ساز امری است حیاتی که باید این مهم به افرادی که در امر ساخت و ساز فعال هستند تذکر داده شود.
وی با تاکید بر اهمیت خاک شناسی در جغرافیای شهر رشت افزود: شهرداری باید در ۲۰ سال گذشته شرایط خاک در مناطق مختلف شهر رشت را بررسی می‌کرد و برای صدور پروانه الزامات مناسب‌تری قرار می‌گرفت.

مسعود عباس‎‌نژاد ، عضو کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی شهر رشت نیز با بیان اینکه بلندترین ساختمان های شهر رشت در ضعیف ترین خاک رشت ساخته می شود افزود: باید به موضوع خاک در مبحث ساخت وساز در شهر رشت بیشتر توجه شود.
وی با بیان اینکه ۲۰ هزار مهندس عضو نظام مهندسی داریم که فقط ۸ هزار پروانه دارند، گفت: امور را باید به افرادی سپرد که تخصص لازم را دارا می‌باشند.
دکتر حسین معز، مشاور کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به اینکه زلزله بر اثر آزاد شدن انرژی در اعمال زمین و رسیدن آن به سطح زمین ایجاد می شود، اظهار کرد: زلزله به سازه های که با مقاومت مناسب ساخته نشده‌اند آسیب می زند.
وی با بیان اینکه در شهر رشت به مباحث مقاومت ساختمان زیاد توجه نمی شود، افزود: در ساخت و سازها به بخش اتصالات اجزا و میله‌گرد گزاری مناسب ساختمان‌ها توجه اساسی نمی‌شود.

مشاور کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه ۱۵۰ لرزه ۳ تا ۵ ریشتر در ۱۵ سال اخیر در گیلان ثبت شده است، گفت: گسل خزر دومین گسل مهم ایران است که از مرکز شهر رشت عبور می‌کند.


معز با اشاره به اینکه فعال شدن این گسل برای بافت مرکزی رشت شرایط نامناسبی را ایجاد می‌کند، خاطرنشان کرد: مرکز و شمال شهر رشت در وضعیت نامناسبی از نظر زلزله خیزی قرار دارند.
وی با بیان اینکه در برخی از مناطق شهر رشت نباید ساختمان‌های بلند ساخته شود، تصریح کرد: صدور پروانه برای مناطق مختلف شهر رشت باید با برنامه ریزی و دقت بیشتر انجام گیرد.
مشاور کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی شهر رشت به بحران بزرگ پس از زلزله احتمالی در گیلان اشاره کرد و افزود: باید از الان برای مقاوم سازی شهر در برابر زلزله‌های احتمال برنامه ریزی شود.