شنبه , ژانویه 28 2023
آخرین خبرها
مهندس علی اصغر شعبانی، دهیار لله وجه سر:از میراث فرهنگی انتظار می رود درصدور مجوز باغ بوستان روستای لله وجه سر با ما همکاری صمیمانه داشته باشند

مهندس علی اصغر شعبانی، دهیار لله وجه سر:از میراث فرهنگی انتظار می رود درصدور مجوز باغ بوستان روستای لله وجه سر با ما همکاری صمیمانه داشته باشند

بازدیدها: 617

اختصاصی پایگاه خبری رایان خبر،روستای لله جه سر در کیلومتر ۸ جاده کیاشهر به چمخاله قرار دارد و‌ دارای ۲۲۰ خانوار ساکن باجمعیت ثابت۵۰۰ نفر و ۵۰ الی ۶۰ خانوار شناور و غیر بومی می‌باشد.

بمنظور آشنایی با این روستای زیبا با مهندس علی اصغر شعبانی، کارشناس عمران و دهیار کارکشته و باتجربه این روستا به گفت‌وگو پرداختیم که ماحصل آن را در زیر می‌خوانید:

جاذبه های گردشگری روستا

وی در آغاز به جاذبه های گردشگری این روستا پرداخت و گفت: لله وجه سر از روستاهای نمونه گردشگری بخش بندر کیاشهر است که دارای جاذبه هایی همچون دریا و جنگل می‌باشد و برای توسعه گردشگری این منطقه پارک بوستانی پیش بینی شده که کارهای اداری آن در حال انجام است.

شعبانی سپس از تعامل خوب میان اعضای شورا و دهیار سخن گفت و افزود: این روستا دارای شورای اسلامی جوان و بسیار فعال است و آقایان: .محمود دستگاه ، صاحب حسین پور و محمدرضا ابراهیمی اعضای محترم شورای اسلامی روستای لله وجه سر هستند که به نوبه خودم از حمایت‌هایشان تشکر و قدردانی میکنم

وی ادامه داد: حضور فعال و مداوم اعضای محترم شورای اسلامی و تعامل بسیار بالای شورا و دهیاری سبب تسهیل درامور روستا شده است.

کارهای عمرانی

دهیار لله وجه سر سپس اقدامات عمرانی صورت گرفته در این روستا را برشمرد و گفت: از عمده ترین اقدامات عمرانی دهیاری و شورای اسلامی روستای لله وجه سر میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
۱-اقدام جهت تکمیل پروژه احداث ساختمان دهیاری که ان شالله تا پایان دوره جاری به جای مطلوبی خواهیم رساند .
۲-تعویض و ترمیم مداوم روشنایی معابر روستا .
۳_در بخش سواحل که حدود سه سال قبل طرح سالمسازی داشتیم و در حال حاضر بصورت منطقه خطر آفرین و آزاد بوده سعی میکنیم با بهره گیری از نجات غریق بومی به گردشگران سرویس دهی نماییم تا هیچ گونه معضلی در خصوص غرق شدگی نداشته باشیم.
۴- خرید وسایل ورزشی و نصب آن در مجاورت جاده ساحلی و جنگلی روستا

 • نصب و ساخت تابلوهای کوچه ها ی اصلی و فرعی روستا .
  -نصب ترانس برق در کوی لاله جهت افزایش ولتاژ برق مشترکین خانگی
  خرید وسایل ورزشی پارک و لوازم بازی کودکان که نصب آن تا پایان سال انجام می گیرد ساخت و نصب تابلوهای بزرگ در ورودی های شرقی و غربی روستای لله وجه سر -ترمیم و ساخت تابلو های کوچه های فاقد تابلو و مرمت تابلوهای قدیمی
  _ آسفالت حدود یک و نیم کیلومتر از معابر روستا
  _ پیگیری و انجام مقدمات اجرایی و اداری بمنظور آسفالت دو کیلومتر از معابر باقی مانده که به زودی انجام می‌شود
  -همکاری مستمر دهیاری , شورای اسلامی , هیئت امنا و دیگر نهادهای فرهنگی برای اجرایی نمودن بسیاری از برنامه‌های فرهنگی اجتماعی و اقتصادی
 • همکاری مستمر و نزدیک و تعامل بسیار خوب با هیئت ورزش و جوانان ورزش دوست لله وجه سر
 • تعامل و همکاری خوب دهیاری با ادارات مختلف شهرستان
 • ارتقای رتبه دهیاری از درجه ۳ به ۴

وی در ادامه این گفت‌وگو اضافه کرد: یکی از کارهای دهیاری در راستای در آمد زایی و استفاده از ساحل روستا هماهنگی و رایزنی با پیمانکار بخش خصوصی و هماهنگی با منابع طبیعی بوده تا بتوانیم با تحت اختیار گرفتن ساحل در جهت جذب سرمایه برای روستا امکانات مطلوبی برای گردشگران و رونق کسب و کار روستا بوجود آوریم .

مهندس شعبانی خاطرنشان کرد: در بخش جاده و آسفالت نیزحدود۱/۵ کیلومتر از معابر روستا در این دوره آسفالت انجام دادیم که در سال ۹۸ به بهره برداری رسید همچنین زیر سازی معابر روستا با هزینه ای حدود ۹۰ میلیون تومان با همکاری مردم فهیم و قدرشناس لله وجه سر صورت گرفته که جای بسی تشکر دارد .
وی یادآور شد: در خصوص هدایت آبهای سطحی نیز حدود ۲۰۰ متر اگوسازی انجام دادیم که اعتبار آن از طریق بودجه دهیاری روستا بوده است.

دهیار لله وجه سر در ادامه این گفت‌وگو تصریح کرد: لایروبی انهار کشاورزی و شن ریزی جاده مزارع بصورت هرساله انجام میگیرد و خوشبختانه‌ در سازمان برنامه و بودجه حدود ۴۰۰۰متر مربع بودجه آسفالت گرفته ایم که قول بهره برداری آن را از کمیته برنامه ریزی شهرستان نیز دریافت نموده ایم که با تحقق این وعده دیگر شاهد کوچه خاکی در این روستا نخواهیم بود.

وی همچنین در خصوص مدیریت پسماند در روستا خاطر نشان کرد:
هفته ای دو روز بصورت مستمر پاکبان روستا اقدام به جمع آوری زباله میکند. همچنین روستا دارای جایگاه زباله ایست که با تعامل منابع طبیعی هر چند وقت یکبار جایگاه را پاکسازی میشود اخیرا نیز این کار با نظارت منابع طبیعی و نیروی انتظامی انجام شده است.

شعبانی اضافه کرد: مردم لله وجه سر همکاری خوبی در خصوص تفکیک زباله از مبدا دارند و بسیاری از خانم ها بر این مهم واقف هستند و بحث تفکیک زباله از مبدا از برنامه های سال آتی دهیاری که با جدیت آن را دنبال خواهیم کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه روستای لله وجه سر ۱۵۰ هکتار زمین زیر کشت زراعی دارد و که تمام آنها مکانیزه است، گفت: در لله وجه سر ۱۵۰‌هکتار زمین‌مسکونی داریم و شغل اصلی مردم روستا کشاورزی (برنج کاری )و صیادی است.

مشکلات روستا

شعبانی در خصوص مشکلات این روستا گفت: در فصل تابستان در زمینه آب آشامیدنی مشکل زیادی داریم که با‌ پیگیری بعمل آمده قول مساعد داده شد که فشار آب در فصل تابستان مرتفع خواهد شد.

ضعف برق از دیگر مشکلات روستا می‌باشد،شبکه برق رسانی کل روستا فرسوده است و نیاز به ترمیم دارد همچنین کمبود و کسری بودجه عمرانی از دیگر مشکل عمده روستای لله وجه سر است البته اکثرا دهیاری‌هابا آن مواجهند.
این مسوول محلی در ادامه افزود: خوشبختانه از طرح هادی روستای لله وجه سر بسیار راضی هستیم‌ چون از طرح های بسیار عالی و مطلوب می باشد و و نیازی به بازنگری نداریم.

دهیار لله وجه سر با بیان اینکه این روستا گردشگر پذیر بوده و از جاذبه هایی چون جنگل و دریا در کنار هم برخوردار است گفت: دهیاری و شورای اسلامی لله وجه سرآمادگی کامل در خصوص جذب سرمایه گذار را دارد.
وی همچنین از مشارکت بالای مردمی در این روستا خبر داد و گفت: کمک های مردمی روستا بسیار مطلوب است.

مدیریت بحران

دهیار لله وجه سر در خصوص بحث بحران برف و کرونا گفت: با کمک ستاد بحران محلی و ماشین آلات روستایی توانستیم بحران برف را بخوبی پشت سر بگذاریم.

همچنین با ضدعفونی معابر بصورت متوسط هفته ای دوبار در اوایل شیوع ویروس کرونا و با همکاری خوب از طریق رعایت پروتکل های بهداشتی الحمدلله توانستیم بر این بحران نیز فائق بیاییم.

شعبانی در پایان در خصوص پارک جنگلی این روستا خاطر نشان کرد: اگر سازمان گردشگری به دهیاری لله وجه سر کمک‌کند پارک بوستان این روستا که شامل ۵ هکتار است و متولی آن میراث فرهنگی می‌باشد کمک بزرگی در راستای توسعه گردشگری این روستا توسعه می‌یابد

و ی یاد آور شد: در این خصوص همکاری استانداری با دهیاری مطلوب بوده و موافقت کتبی منابع طبیعی را اخذ نموده ایم اما انتظار ما از میراث فرهنگی این است که در بحث صدور مجوز باغ بوستان مساعدت کرده و با ما همکاری صمیمانه داشته باشند.

شعبانی همچنین از شفاف سازی عملکرد دهیاری و شورا و اطلاع رسانی آن به روستاوندان خبر داد و گفت: وقایع و گزارش عملکرد را از طریق کانال فضای مجازی دهیاری لله وجه برای مردم شفاف سازی میکنیم.

وی تصریح کرد: همچنین سالی دوبار جلسات هم اندیشی در مسجد روستا برگزار می شود و با دعوت از مردم و نخبگان روستا از نقطه نظرات آنان جهت عمران و آبادانی هرچه بیشتر روستا بهره مند می‌شویم که متاسفانه امسال به دلیل کنترل ویروس کرونا ما جلسات هم اندیشی را لغو کردیم.

طبق قانون مطبوعات کپی برداری جرم است و پیگرد قانونی دارد