چهارشنبه , می 25 2022
آخرین خبرها
خانه / گیلان / هشداری برای پیشگیری از احتمال شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان با شروع فصل سرما و آغاز مهاجرت پرندگان وحشی به استان گیلان
هشداری برای پیشگیری از احتمال شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان با شروع فصل سرما و آغاز مهاجرت پرندگان وحشی به استان گیلان

هشداری برای پیشگیری از احتمال شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان با شروع فصل سرما و آغاز مهاجرت پرندگان وحشی به استان گیلان

بازدیدها: 4

بخشدار لشت نشا طی پیامی برای پیشگیری از احتمال شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان با شروع فصل سرما و آغاز مهاجرت پرندگان وحشی به استان گیلان هشدار داد.

هر ساله با آغاز فصل سرما و مهاجرت پرندگان وحشی به استان گیلان احتمال شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان افزایش پیدا می کند و مردم و مسئولین باید مراقبت بیشتری به عمل آورند تا شرایط تحت کنترل قرار گیرد. در همین راستا توجه به نکات زیر الزامیست:
♦️ خانواده‌هایی که از راه نگهداری و پرورش طیور درآمدزایی می‌کنند بهتر است با فروش طیور خود در بازارهای هدف از تعداد گله‌‌های خود بکاهند که دچار زیان احتمالی نشوند.
♦️خانوارها تلفات غیر طبیعی و غیرعادی طیور را سریعا گزارش کنند
♦️ دهیاران باید در روستاها اطلاع‌رسانی کنند تا خانوارها تلفات غیر طبیعی و غیرعادی طیور را سریعا گزارش کنند تا دامپزشکی با حضور و آزمایش از لاشه‌ی حیوانات خطر شیوع بیماری را کاهش دهد.
♦️آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بین انسان و حیوان مشترک است و در این شرایط کرونایی اگر آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نیز شیوع پیدا کند، شرایط خیلی سخت خواهد شد.
♦️ اگر این آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در منطقه‌ای مشاهده شود، باید تمامی طیور در شعاع ۳.۵ و ۱۰ کیلومتری معدوم‌ شوند که خسارت بسیار سنگینی به بار خواهد آورد و تعداد زیادی نیروی بهداشتی و انتظامی درگیر این مشکل خواهند شد.
♦️شهرداری باید نظارت بیشتری روی عرضه طیور در بازار هفتگی داشته باشد
♦️ در صورت مشاهده تلفات غیرعادی باید اطلاع‌رسانی به دامپزشکی صورت گیرد تا معدوم‌سازی لاشه ها زیر نظر کارشناسان دامپزشکی انجام گیرد.
در پایان قرار است نکات آموزشی توسط دامپزشکی در یک بنری طراحی خواهد شد و توسط دهیاران چاپ و در سطح روستاها نصب خواهد شد.