سه‌شنبه , فوریه 7 2023
آخرین خبرها
آرمین سمیع،دهیار خشک اسطلخ:به زیرساخت‌های روستای توریستی خشک اسطلخ توجه نشده است

آرمین سمیع،دهیار خشک اسطلخ:به زیرساخت‌های روستای توریستی خشک اسطلخ توجه نشده است

بازدیدها: 778

اخصاصی رایان خبر،آرمین سمیع، دهیار روستای خشک اسطلخ از توابع دهستان زیباکنار بخش لشت نشاء از شهرستان رشت است که دو دوره سابقه‌ دهیار بودن را در این روستا یدک می‌کشد.
او طی گفت‌وگویی با خبرنگار ما در خصوص این روستا و پتانسیل های گردشگری و توریستی آن و مسایل و مشکلات این روستا روستای ساحلی سخن گفت.
سمیع اظهار داشت: روستای خشک استطلخ در ۶۰ کیلومتری شهر رشت واقع شده و از روستاهای ساحلی زیبای این شهرستان است و بسیار معروف چرا که مجتمع صدا و سیما کشور در این روستا واقع شده است و سالیان متمادی است مردم این روستا میزبان مسافران و گردشگران داخلی و خارجی هستند.
وی افزود: به دلیل توریستی بودن, ویلاسازی در این روستا زیاد است و حضور غیر بومی ها از بومیان بیشترند.

دهیار خشک اسطلخ سپس مزایا و معایب حضور غیر بومی‌ها را برشمرد و گفت: حضور جمعیت بومی باعث می‌شود بتوانیم برنامه ریزی دقیق‌تری برای امور روستایی داشته باشیم اما برای جمعیت شناور و غیربومی کنترل و اجرای محدودیت‌های تردد و مراقبت از خانه‌های خالی و مسایل دیگر سخت تر است.
وی افزود: از مزایای حضور غیر بومی‌ها نیز می‌توان به ایجاد اشتغال و افزایش درآمد منطقه نام برد.
وی با بیان اینکه روستای خشک اسطلخ یکی از ۲۸ روستای ساحلی شهرستان رشت است که از منطقه آزاد انزلی خارج شده تصریح کرد: با خروج از محدوده منطقه آزاد انزلی دهیاری و شورای اسلامی روستای خشک اسطلخ راحت تر توانسته به پروژه‌های عمرانی بپردازد و در این مدت پس از خروج از محدوده منطقه آزاد توانسته‌ایم پروژه‌های عمرانی از جمله آسفالت معابر و کوچه‌ها، لوله گذاری جهت هدایت آب های سطحی، لایروبی انهار و رودخانه‌ها، تعویض تابلوی یادمان شهدا ،تعریض و احداث حدود ۱۱۰کوچه در سطح روستا اشاره نمود.
سمیع با بیان اینکه جمعیت خشک اسطلخ ۴۵۰ خانوار بومی و ۱۵۰۰ خانوار نیز غیربومی هستند, افزود: با توجه به اینکه روستای خشک اسطلخ منطقه ای توریستی می باشد و اکثر خانوارهای این روستا غیربومی هستند اما آنگونه که باید به زیرساخت‌های این روستا توجه نشده است مثلاً ما در خشک اسطلخ مشکل تامین آب شرب بهداشتی داریم ، آب شهر نداریم .هر خانه یک چاه دارد که از آب آن استفاده می‌کند .
وی خاطرنشان کرد: این روستا مثل اکثر روستا های بخش خشکبیجار و لشت‌نشا از سیستم شبکه های آبرسانی برخوردار نیست تا از خط لوله آبرسانی سد سنگر که اخیراً از این مسیر به سمت لنگرود می‌رود ،بتوانند برخوردار شوند.

دهیار خشک اسطلخ سپس به مشکلات ساخت و ساز روستا از بعد از منفک شدن از منطقه آزاد انزلی اشاره نمود و گفت: یکی دیگر از مشکلات بزرگ روستای خشک اسطلخ که مشکل اکثر روستای منفک شده از منطقه آزاد نیز می‌باشد، بلاتکلیفی افرادی است که در زمان منطقه آزاد تشکیل پرونده داده اند اما بعد از جدا شدن روستا نمی‌توانند ساخت و ساز نمایند.
وی با بیان اینکه یکی از بزرگترین مشکل روستای خشک اسطاخ ساخت و سازهای بی رویه در سالهای اخیر می باشد گفت: سرمایه‌گذار زمین خریداری کرده ولی با خارج شدن روستا از محدوده منطقه آزاد برای ساخت و ساز دچار مشکل شده است.
وی در ادامه یکی از عواقب ساخت و سازهای بی رویه در روستای خشکه اسطلخ را آبگرفتگی کوچه ها و معابر و منازل این منطقه عنوان نمود و یاد آور شد: لایروبی انهار و رودخانه‌ها و احیای دوباره آنها و ایجاد بازسازی کانال ها و شن ریزی کوچه ها و معابر از عوامل برون رفت این مشکل است.
آرمین سمیع خاطرنشان کرد: در روستای خشک اسطلخ مدیریت روستایی جوابگو نیست .
وی گفت: با توجه به مراجعان، مسافران و سرمایه‌گذاران و استراتژیک بودن این روستا، نیاز است دهیار ی دارای امکانات بیشتری و پرسنل و نیرو جهت رسیدگی به ارباب رجوع باشد.
وی در پایان از اعضای شورای اسلامی این روستا آقایان صفر حسینی، جعفر احمدی و عبدالله شریفی تشکر و قدر دانی کرد.

گزارش:زهرا رگان