پنج‌شنبه , دسامبر 1 2022
آخرین خبرها
آغاز طرح ضربتی جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب در انزلی

آغاز طرح ضربتی جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب در انزلی

بازدیدها: 6

آغاز طرح ضربتی جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب در انزلی

مهدی خلیلی اظهار نمود: شهرداری بندرانزلی با دو اکیپ از نیروی خود طرح ضربتی زنده گیری و جمع آوری سگ‌های بلاصاحب را از روز گذشته در سطح شهر آغاز کرده است.

وی افزود: سگ‌ها پس از زنده گیری با کمک سازمان‌های مردم نهاد و حامیان حیوانات، انگل زدایی، واکسیناسیون، عقیم سازی و پلاک گذاری شده و در خارج از منطقه مسکونی رهاسازی می‌شوند.

شهردار بندرانزلی خاطرنشان کرد: شهرداری برای جمع آوری سگ‌های بلاصاحب در مهرماه سال ۱۳۹۸ با اخذ مجوزهای لازم پناهگاه موقتی به مساحت یک هزار و یکصد متر مربع در حاشیه تالاب انزلی و در زمین منابع طبیعی احداث کرده بود و سگ‌ها پس از زنده گیری به پناهگاه منتقل و قرنطینه می‌شدند و زیر نظر دامپزشک اقداماتی همچون انگل زدایی، واکسیناسیون، عقیم سازی و پلاک گذاری بر روی این حیوانات انجام می‌شد، اما مردادماه سال گذشته بنیاد کوثر با منابع طبیعی در خصوص مالکیت زمین دچار اختلافاتی شد و با تنظیم شکایتی در دادگستری و ارائه اسناد و مدارکی به دادگاه، حکم خلع ید و تخلیه شهرداری را از مراجع قضائی دریافت کرد.

خلیلی با بیان اینکه پس از خروج شهرداری از زمین منابع طبیعی، پناهگاه سگ‌های بلاصاحب توسط بنیاد کوثر کاملاً تخریب شد، تصریح کرد: به تازگی بنیاد کوثر برای ایستگاه انتقال موقت زباله شهرداری، که زمین آن متعلق به منابع طبیعی است، از دادگاه حکم تخلیه دریافت کرد، که مسئولان اداره منابع طبیعی با ارائه اسناد و مدارکی به دادگاه، ادعای مالکیت بنیاد کوثر را زیر سوال بردند.

وی ادامه داد: با اثبات مالکیت زمین از سوی منابع طبیعی در دادگاه و تحویل مجدد زمین به شهرداری، پناهگاه سگ‌های بلاصاحب در این مکان با رویکردی جدید احداث می‌شود.

شهردار بندرانزلی با بیان اینکه در حال حاضر شهرداری نیازمند مکان جدید برای احداث پناهگاه سگ‌های بلاصاحب است، گفت: گاهی مشاهده شده که افرادی در شهرهای همجوار پس از جمع آوری سگ‌های بلاصاحب، آنها را با خودروهای باری حمل و در حاشیه شهر انزلی رهاسازی می‌کنند، که این اقدام آنها، یکی از دلایل افزایش جمعیت سگ‌ها در این شهر بوده است.

خلیلی با بیان اینکه شهرداری با کمک سازمان‌های مردم نهاد، هر ماه ۳۰ تا ۴۰ قلاده سگ بلاصاحب را عقیم‌سازی می‌کند، افزود: سال گذشته، حدود ۱۵۰ قلاده سگ بلاصاحب با هزینه شهرداری، انگل‌زدایی، واکسیناسیون، عقیم‌سازی و پلاک‌گذاری و خارج از منطقه مسکونی رهاسازی شده است.