دوشنبه , ژانویه 30 2023
آخرین خبرها
به مناسبت هفته وحدت انجام شد:اهداء 1064 سری جهیزیه به نوعروسان گیلانی تحت پوشش کمیته امداد

به مناسبت هفته وحدت انجام شد:اهداء 1064 سری جهیزیه به نوعروسان گیلانی تحت پوشش کمیته امداد

بازدیدها: 3

به مناسبت هفته وحدت انجام شد:اهداء 1064 سری جهیزیه به نوعروسان گیلانی تحت پوشش کمیته امداد

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان گیلان خبر داد: به مناسبت هفته وحدت و میلاد پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) تعداد 1064 سری جهیزیه به نوعروسان تحت پوشش کمیته امداد استان گیلان اهدا شد.

دکتر عباس اهرابی با بیان این خبر، گفت: این اقلام شامل یخچال فریزر، تلویزیون، اجاق گاز، ماشین لباسشویی، جاروبرقی و برخی از لوازم ضروری منزل می باشد.

وی، با اشاره به اینکه این لوازم از محل منابع کمیته امداد و مشارکت نیکوکاران تهیه شده است، افزود: همچنین به تعداد 75 نفر از نودامادان تحت پوشش، مبلغ 10 میلیون تومان هدیه ازدواج تقدیم می گردد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان گیلان، ادامه داد: کمیته امداد در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده و جمعیت، در طول سال بسته خدمتی ازدواج و تحکیم بنیان خانواده را به نوعروسان و نودامادان تحت پوشش این نهاد ارائه می کند.

اهرابی، با اشاره به خدمات کمیته امداد درخصوص تسهیل ازدواج و تحکیم بنیان خانواده، گفت: پرداخت کمک هزینه غربالگری و آزمایشات ژنتیک، پرداخت نقدی کمک هزینه ازدواج، پرداخت وام ودیعه مسکن با شرایط آسان به پسران خانواده های تحت حمایت پس از ازدواج، برخی از این اقدامات می باشد.

وی، اضافه کرد: برقراری کمک معیشت دختران مورد حمایت تا 6 ماه پس از ارائه خدمت کمک به امر ازدواج، پرداخت کمک های موردی، در اولویت قراردادن زوجین جوان در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، ارائه خدمات معوض و بلاعوض به خانواده های پُر نوزاد جهت کمک به تهیه مسکن و هزینه های امرار معاش فرزندان از دیگر خدمات کمیته امداد در این زمینه می باشد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان گیلان با برشمردن خدمات راهنمایی و مشاوره های تخصصی فردی و گروهی پیش، حین و بعد از ازدواج، گفت: ارائه خدمات آموزشی، مشاوره و راهنمایی برای دختران و پسران در آستانه ازدواج با هدف تشویق و ترغیب به امر ازدواج، آموزش مهارت های لازم در انتخاب همسر و انجام ازدواج آگاهانه، خدمات آموزشی و مشاوره تخصصی فردی و گروهی برای زنان سرپرست خانوار دارای شرایط ازدواج مجدد، از جمله خدمات پیش از ازدواج می باشد.

اهرابی، در ادامه با اشاره به آموزش مهارت های زندگی حین ازدواج برای زوجین جوان با موضوعات اصول صحیح همسرداری و فرزندآوری مبتنی بر سبک زندگی ایرانی – اسلامی، اضافه کرد: آموزش مهارت های زندگی بعد ازدواج برای زوجین درخصوص مدیریت خانه و خانواده، تربیت فرزند و راهکارهای حل مشکلات، خدمات آموزشی و مشاوره تخصصی با رویکرد بازگشت به زندگی زنان مطلقه، خدمات آموزشی و مشاوره تخصصی فردی و گروهی با رویکرد پیشگیری از طلاق خانواده های مشمول طرح متارکه، خدمات تخصصی و مشاوره با رویکرد پیشگیری و کنترل طلاق و آسیب های اخلاقی خانواده های سرپرست زندانی از دیگر خدمات فرهنگی کمیته امداد به این عزیزان می باشد.

وی، تأمین اشتغال برای زوجین جوان تحت پوشش را یکی از اولویت های کمیته امداد دانست و تصریح کرد: کمیته امداد در راستای تأمین اشتغال دختران و پسران در سن ازدواج تحت حمایت و همچنین زوجین جوان و همسران فاقد شغل و یا دارای شغل های ناپایدار خدمات مختلفی را ارائه می کند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان گیلان، ادامه داد: ارائه مشاوره شغلی و تعیین مسیر شغلی متناسب با روحیات، مهارت ها و فضای کسب و کار منطقه، ارائه آموزش های کارآفرینی و کسب و کار مقدماتی و آموزش های مهارتی متناسب با شغل پیشنهادی برای هر یک از زوجین، معرفی به بنگاه های اقتصادی جهت کاریابی برای زوجین با اعطای بسته های تشویقی به مؤسسه کاریابی، پرداخت تسهیلات اشتغال و اجرای طرح های اشتغال و خودکفایی، ایجاد اشتغال زوجین از طریق زنجیره تولید در قالب الگوی راهبری شغلی با لحاظ فعالیت زوجه در منزل و زوج در خارج از منزل و تسهیل در ضمانت وام پرداختی برای اشتغال زوجین از جمله خدمات کمیته امداد در حوزه اشتغال و خودکفایی زوجین جوان می باشد.

وی، ضمن قدردانی از همراهی حامیان، خیّران و دستگاه‌های اجرایی و با اشاره به نقش مهم این عزیزان در توانمندسازی خانواده های نیازمند، اظهارکرد: کمک به تأمین جهیزیه دختران تحت پوشش و پرداخت کمک هزینه ازدواج فرزندان پسر از جمله حمایت‌های کمیته امداد در راستای ترویج فرهنگ حسنه ازدواج است تا در سایه این امر مهم، زمینه های لازم برای ازدواج موفق و پایدار برای خانواده های تحت حمایت فراهم آید و از بروز آسیب‌های اجتماعی در جامعه پیشگیری شود.

اهرابی، در پایان خاطرنشان کرد: بالغ بر یک هزار زوج تحت حمایت در انتظار دریافت خدمت جهت شروع یک زندگی آبرومندانه و شرافتمندانه می باشند که امید است با دستان مهربان و گشایشگر عزیزان نیکوکار، هر چه زودتر این امکان میّسر شود.

گفتنی است طی شش ماه ابتدایی سال جاری تعداد 1684 مورد خدمت ازدواج به زوج های جوان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) استان گیلان توسط این نهاد ارائه شد.