جمعه , ژانویه 27 2023
آخرین خبرها
به همت شهرداری و شورای اسلامی شهر لنگرود برگزار شد:ویژه برنامه گرامیداشت روز جهانی تالاب ها و پنجاهمین سالگرد کنوانسیون رامسر

به همت شهرداری و شورای اسلامی شهر لنگرود برگزار شد:ویژه برنامه گرامیداشت روز جهانی تالاب ها و پنجاهمین سالگرد کنوانسیون رامسر

بازدیدها: 72

مهندس رجایی،شهردار لنگرود:
ایستگاه پرنده نگری در تالاب لنگرود تا ماه آینده احداث میشود

اختصاصی/ به همت شهرداری و شورای اسلامی شهر لنگرود و با همکاری جمعیت دوستداران محیط زیست لنگرود با شعار “پیوند ناگسستنی آب ، تالابها و زندگی”
برگزارویژه برنامه گرامیداشت روز جهانی تالاب ها و پنجاهمین سالگرد کنوانسیون رامسر عصر روز سه شنبه ۱۴ بهمن در پارک فجر ، حاشیه تالاب کیاکلایه ، ضلع جنوبی استخر شماره 4 با حضور مسوولان و جمعیت دوستداران محیط زیست و شهروندان لنگرود برگزارشد.


مهندس سید مهدی رجایی، شهردار لنگرود در این مراسم با بیان اینکه در دوره پنجم شورا و شهردای لنگرود به هر بهانه ای سعی نمود تا تالاب را احیا کند اظهار داشت : تالاب کیا کلایه لنگرود بیش از ۳۰۰ هکتار بوده که متاسفانه امروز فقط ۱۳۵ هکتار از این تالاب باقی مانده است .
شهردار لنگرود خاطرنشان کرد: این حق این شهر است که همین مقدار از تالاب که وجود دارد به همین شکل باقی بماند و از آن حفاظت شود وبیش از این ،این نعمت الهی را کفران نکنیم.
وی افزود :شهرداری لنگرود سال گذشته به بهانه گل دهی نیلوفر آبی و امسال نیز به مناسبت روز جهانی تالاب ها و پنجاهمین سال کنوانسیون [ رامسر ] برنامه ای اجرا نمود تا بگوییم که این تالاب چقدر دارای اهمیت است و ارزشمند می‌باشد .


شهردار لنگرود سپس با بیان اینکه زندگی انسانها با این نعمات الهی در آمیخته است اضافه کرد :در گذشته از تالاب ها بصورت یک زمین بی خاصیت نگاه می شد اما میدانیم که اکوسیستم و زندگی ما با این تالاب ها در آمیخته است و نیازمند این نعمات الهی هستیم و نیاز است که ما این اکوسیستم‌را حفظ کنیم.

شهردار لنگرود در ادامه به برگزاری این مراسم پرداخت و گفت: این‌ اتفاق بزرگ با همراهی و پیگیری مسئولین‌ شهرستان علی الخصوص فرماندار شهرستان در جلسه ای که با حضور فرماندار شهرستان،دادستان و ریاست دادگستری ،اعضای شورای تامین ، منابع طبیعی ،مسکن شهرسازی،شهرداری ،شورای شهر و محیط زیست در فرمانداری شهرستان تشکیل شد ، قرار شد طرحی برای این‌تالاب تهیه شود و شهردای هم‌ قسمتی را جهت نشات دادن اهمیت و زیبایی این‌تالاب جدا نموده است.و بتوانیم این ‌۱۳۵ هکتار را بتوانیم افزایش بدهیم.

وی تصریح کرد: برای این مهم طبق مکاتباتی که با وزارت خارجه و محیط زیست و کنوانسیون رامسر داشته ایم تقاضای شهر تالابی را داده ایم به این خاطر که نشان دهیم تالاب چقدر برای ما با ارزش است.

وی اضافه کرد: میخواهیم این ۱۳۵ هکتار را در جلسه آتی شورای حفظ حقوق بیت المال به صورتی منفک کنیم که امکان هرگونه سو استفاده و دست درازی به آن ممنوع شود.

شهردار لنگرود با مطلوب دانستن شرایط اکوسیستم تالاب کیاکلایه به احداث ایستگاه پرنده نگری در این مکان خبر داد و گفت: با پیگیری و‌مرتفع نمودن بحث و مشکلات حقوقی ( با پیگیری هایی که صورت گرفته ۸۰‌درصد مباحث حقوقی پیرامون این ایستگاه هم حل شد) ما این قول را خواهیم داد که تا ماه آینده با دریافت مجوز های این ایستگاه بتوانیم شاهد یک ایستگاه پرنده نگری در تالاب لنگرود باشیم تا مردم عزیز از این مواهب و زیبایی های الهی دیدن کنند.
شهردار لنگرود در پایان سخنان خود یادآور شد: از طرح های تمامی دوستداران‌محیط زیست جهت حفظ این تالاب استقبال میکنیم.
گزارش: زهرا رگان