سه‌شنبه , فوریه 7 2023
آخرین خبرها
تلاش مدیریت شهری لاهیجان در توسعه گردشگری شهری/از ثبت ملی لاهیجان بعنوان پایتخت چای ایران تا اجرای اجرای پروژه تالاب حاجی آباد

تلاش مدیریت شهری لاهیجان در توسعه گردشگری شهری/از ثبت ملی لاهیجان بعنوان پایتخت چای ایران تا اجرای اجرای پروژه تالاب حاجی آباد

بازدیدها: 3

تلاش مدیریت شهری لاهیجان در توسعه گردشگری شهری/از ثبت ملی لاهیجان بعنوان پایتخت چای ایران تا اجرای اجرای پروژه تالاب حاجی آباد

فرداد همت زاده/شهر لاهیجان یکی از شهرهای نمونه توریستی و گردشگری گیلان است تا جایی که جاذبه های گردشگری آن سبب شده تا لقب عروس گیلان به خود بگیرد.

با حضور شهردار جوان و مجرب و همت اعضای شورای اسلامی در دوره ششم شاهد توسعه‌ی همه جانبه این شهر بحضوص در زمینه توسعه گردشگری شهری هستیم.

برنامه های زیربنایی که هم سبب درآمد پایدار شهری میشود و هم در جذب گردشگر موفق خواهد بود و هم رفاه بیش از پیش شهروندان را شامل میگردد.
از اقدامات مهم این توسعه را میتوان ثبت لاهیجان بعنوان پایتخت چای ایران نام برد که در کمسیون ملی یونسکو به ثبت رسیده است.

اجرای پروژه پیست دوچرخه سواری در حاشیه تالاب حاجی آباد یکی دیگر از پروژه های زیرساختی توسعه گردشگری شهری است که آیین کلنگ زنی این پروژه همزمان با افتتاح پروژه های هفته دولت مدیریت شهری لاهیجان باحضور مسوولین استانی و شهرستانی برگزار شد.

در این مراسم که سید محمد اسحاقی، معاون امور اقتصادی استانداری گیلان، مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان، مدیرکل بهزیستی گیلان، مدیر کل امور اقتصادی گیلان، فرماندار، معاونان فرمانداری، رییس و اعضای شورای اسلامی شهر، شهردار، مدیران دستگاههای اجرایی، اعضای ادوار شورای اسلامی شهر و جمعی از شهروندان در تالاب حاجی آباد لاهیجان حضور داشتند،رضا زنده دل، شهردار لاهیجان ضمن گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطره شهدای دولت از حمایت های همه جانبه اعضای دوره ششم شورای اسلامی شهر قدردانی کرد و گفت؛ اعضای محترم شورا یاریگر ما بودند تا بتوانیم در جهت توسعه، عمران و آبادانی شهر قدم برداریم قدردانی می نمایم.

وی بابیان اینکه یکی از مطالبات اولیه شهروندان بحث آسفالت شهر بوده که با فرسودگی روبرو بود افزود: حدود 70 هزار متر مربع از معابر با اعتباری بالغ بر 30 میلیارد تومان آسفالت شده است.

زنده دل سپس به تکمیل پارک جانبازان اشاره کرد که در دوره گذشته افتتاح شده بود و افزود: این پروژه نیز با اعتباری بالغ بر دو میلیارد تومان اجرا شد همچنین پروژه پیاده روسازی نیز با اعتباری بالغ بر 16 میلیارد تومان به اجرا درآمد و تکمیل پل نخجیرکلایه هم با اعتبار یک میلیارد و 200 میلیون تومان امروز افتتاح می شود.

شهردار لاهیجان در ادامه با اشاره به اجرای پروژه احیای بافت تاریخی شهر لاهیجان خاطر نشان کرد: پروژه هشت محل، هشت بهشت در دو محل آغاز شده و در محله پردسر با اعتباری بالغ بر یک میلیارد تومان به اجرا در آمده است و احیای پل خشتی به عنوان یکی از آثار تاریخی و هویت شهر هم با اعتبار یک میلیارد تومان انجام شده است.

شهردار لاهیجان تصریح کرد: در دوره ششم شورای اسلامی شهر، در مجموع 60 میلیارد تومان پروژه های عمرانی در شهر لاهیجان اجرا شده است.

وی سپس به اقدام در بحث فرهنگی، ثبت لاهیجان، به عنوان پایتخت چای ایران در کمیسیون ملی یونسکو با حمایت اعضای شورای اسلامی شهر انجام شد و برگزاری یازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند و آزادسازی جزیره از دیگر اقدامات شهرداری لاهیجان بود.

زنده دل گفت: امروز شاهد کلنگ زنی پروژه مسیر پیاده و دوچرخه سواری تالاب حاجی آباد هستیم که یکی از پروژه های مهم گردشگری است که در چند سال گذشته در بحث توازن شهر به عنوان یک نیاز مطرح بود.

شهردار لاهیجان اضافه کرد: مساحت این تالاب 148 هزار متر مربع می باشد که قسمت آبگیر آن 80 هزار مترمربع و محوطه خشک آن 7 هزار مترمربع می باشد و با اعتباری بالغ بر 25 میلیارد تومان مسیر پیاده و دوچرخه سواری حاشیه تالاب به طول 2 کیلومتر اجرا می شود و این پروژه یکی از مقاصد مهم گردشگری خواهد بود.

بهمن کنعانی، رییس شورای اسلامی شهر لاهیجان نیز در این مراسم با بیان اینکه لاهیجان یکی از تأثیرگذارترین شهرهای استان گیلان می باشد، افزود: شهرداری ها به عنوان نهاد عمومی غیردولتی از بودجه دولتی استفاده نکرده و تنها در برخی پروژه ها از کمک دولت استفاده می کنند.

وی گفت: تالاب حاجی آباد می تواند، استخر دیگری باشد و از شهردار و کارشناسان شهرداری انتظار داریم اگر معایبی در آن مجموعه هست، در این پروژه معایب برطرف شود و از نقاط قوت استفاده شود.

رییس شورای شهر لاهیجان با بیان اینکه محیط این تالاب، هم اندازه دور استخر است، اضافه کرد: امیدواریم در آینده نزدیک این منطقه یک منطقه گردشگری، تفریحی و ورزشی زیبایی باشد.

وی گفت: ادامه مسیر بلوار دکتر حکیم زاده به بلوار دیلمان و دانشجو از پروژه های در دست اقدام مدیریت شهری است که باعث کاهش 80 درصدی ترافیک جنوب شهر به خصوص در ایام تعطیلات خواهد شد.

رییس شورای اسلامی شهر لاهیجان افزود: از نماینده شهرستان های لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی و استاندار گیلان انتظار داریم تا برای احداث دو دهنه پل در این مسیر یاریگر مدیریت شهری باشند و در کمیته برنامه ریزی بودجه این دو پل لحاظ شده تا بتوانیم از اعتبارات دولتی استفاده کنیم و احداث آن سرعت بیشتری داشته باشد.
وی گفت: بیش از 10 سال است که دستگاههای سنگین به شهرداری لاهیجان اختصاص پیدا نکرده و از نماینده شهرستان درخواست داریم از طریق سازمان شهرداری ها، چند دستگاه سنگین به شهرداری لاهیجان اختصاص داده شود.
کنعانی در پایان با توجه به برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی شهروند در لاهیجان، خواستار اختصاص ردیف بودجه در اعتبارات سال 1402 شد.

فرماندار شهرستان لاهیجان با بیان اینکه لاهیجان از جمله شهرستان های خاص استان گیلان و پایتخت و قطب گردشگری جهان اسلام می باشد گفت: مدیران شهرستان به ویژه شهرداری تلاش خودشان را انجام دادند تا فرهنگ خود را حفظ و قوی تر کنند.
وی برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی، ثبت لاهیجان بعنوان پایتخت چای ایران در یونسکو را از جمله اتفاقات خوبی دانست که به همت شهردار و شورای اسلامی شهر و همدلی دستگاههای اجرایی شهرستان بوجود آمده است.

معاون امور اقتصادی استانداری گیلان هم در این مراسم گفت: لاهیجان بهشت ایران و مقصد گردشگری بسیاری از ایرانیان و اقصی نقاط دنیا بوده و دارای مردمانی با فرهنگ و با اخلاق می باشد.

سید محمد اسحاقی با بیان اینکه در بحث سرمایه گذاری در خدمت شهرستان لاهیجان هستیم، افزود: رقمی بالغ بر دو هزار و 200 میلیارد تومان صرفاً از محل تبصره 18 و بالغ بر 30 درصد برای بحث گردشگری گذاشتیم و آماده هستیم در خدمت سرمایه گذاران باشیم و فضای تالاب حاجی آباد هم ظرفیت و شرایط لازم را برای سرمایه گذاری دارد.