چهارشنبه , فوریه 8 2023
آخرین خبرها

ثبت هفته فرهنگ و هنر درتقویم فرهنگی گیلان

بازدیدها: 14

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان: هفته فرهنگ و هنر در تقویم فرهنگی استان ثبت می شود

هما اکبری/ مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان در اختتامیه برنامه هفته فرهنگ و هنر که در سالن اجتماعات اداره ارشاد اسلامی برگزارشده بود از مردم و مسئولان شهرستان آستانه اشرفیه به منظور برگزاری برنامه پنجاه و یکمین سالگرد گرامیداشت دکتر محمدمعین تقدیر و تشکر کرد و گفت : حضور و همت مسئولین و مردم آستانه اشرفیه در برگزاری گرامیداشت استاد معین نشان ازاین است که بعد از ۵۱ سال هنوز مفاخر و چهره های برجسته را فراموش نکرده اند.وی با بیان اینکه هفته فرهنگ و هنر در تقویم فرهنگ و هنر استان ثبت می شود تصریح کرد: آستانه اشرفیه نخستین شهر از۱۷ شهر استان گیلان است که هفته فرهنگ و هنر در آن برگزار می شود که دلیل انتخاب قطب مذهبی بودن آن ؛وجود بارگاه سلطان سید جلال الدین اشرف و قطب فرهنگی که نگین انگشتری دیانت این شهر و دیار مرحوم دکتر محمد معین است، با امید به اینکه با تجربه ای بدست آمده از شهرستان هادر سال آتی با قوت و همت بیشتر برگزار شود.

مدیر کل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی استان گیلان هدف از برگزاری هفته های فرهنگ و هنر را پیش رانی ظرفیت های هنری هر شهرستان بیان کرد و افزود: هدف از نام گذاری هفته فرهنگ و هنر و برگزاری برنامه های مختص این هفته این است که هنرمندان برنامه های فرهنگی و هنر را در دست گرفته تا ظرفیت خود را شناسایی و به منصه ظهور برسانند و داشته و دارایی هنری شهر را اعلام کنند.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ مقوله فراسازمانی است دلیل دیگربرگزاری برنامه هفته فرهنگ و هنر را همدلی مدیران هر شهر دانست و اظهار کرد : فرهنگ تنها مقوله ای است که تمامی نهادها ،سازمان ها باید باهم چرخه فرهنگ را به حرکت درآورند، فرماندار ، امام جمعه درکنار همه نهادها و ادرات باید چرخه فرهنگ و هنر شهرکه به حرکت درآمده است شتاب و سرعت دهند .

ثقتی شناسایی و شکوفایی استعدادهای شهر ودیار را برای برگزاری رویداد، جشنواره بمنظور ایجاد رقابت و شناسایی ظرفیت های شهر و کاربرد آن در فرهنگ و هنر شهرستان سومین دلیل برگزاری اجرای برنامه هفته فرهنگ و هنر بیان کرد.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان دولت سیزدهم را برای سرمایه گذاری در حوزه فرهنگ و هنر پیشتاز دانست و گفت: هزینه کردن در حوزه فرهنگ و هنر سرمایه گذاری است ، هزینه دور ریختنی نیست ،اگر یک ریال خرج شود ده ها برابر آن سرمایه به شهر و استان برمی گردد بنابراین از هدف گذاری و نقطه گذاری نباید غافل بود با نگاه و اعتقاد که هر هزینه نهایت سرمایه گذاری است بی شک راه را با قدرت و همت طی خواهیم کرد.

*فرهنگ پلی است بین نسل گذشته و نسل آینده با آداب و رسوم و عادات که هویت ملت ها را تعیین میکند

شجاعع الدین طائفه؛ روزنامه نگار و نویسنده چندین کتاب هنر را برای تعالی دانست که هنرمند دغدغه اش این است که جامعه را به تعالی سوق دهد‌ وی افزود: برای نمایش هنر و هنرنمایی می بایست فضا مناسب داشته باشیم ، هنر مند مثل پرنده است برای پرواز به فضا نیاز دارد و قفس برای هنر نمایی مناسب نیست.

طائفه تفاوت هنرمند با آدم عادی را نگاه ظریف هنرمند دانست و تصریح کرد: فرهنگ پلی است بین نسل گذشته و نسل آینده با آداب و رسوم و عادات که هویت ملت ها را تعیین می کند درواقع فرهنگ قلمرو وسیعی دارد از آغاز بشریت تا به امروز به وسعت زندگی بشر است و هنرمند پیچیدگی مو را می بیند و به فضای آزادی و انتخاب محتاج است تا غم را از شانه های جامعه بتکاند.

وی با بیان اینکه تعلیم و تربیت در حال حاضر به کمیت توجه می کنند نه کیفیت اما فرهنگ به کیفیت توجه دارد به چند ویژگی فرهنگ چون اجتماعی بودن ، رشد یافتگی ، فرامرزی ومجموع پندارها، گفتارها و کردارنیک جوامع اشاره کرد .

طائفه با اشاره به اینکه هر پیشرفت در جامعه در قاب فرهنگ نمود پیدا می کند اظهار کرد: مجموع الگوهای رفتاری با طول های مختلف و پیجیده و حتی نظامند می توان عنوان فرهنگ داد، ‌فرهنگ را می توان به مسیری تعبیر کرد که به درجات متعالی که شأن مان باشد و می خواهیم به آن مسیر حرکت کنیم ، باشد.

در ادامه مسعود ربیعی فر نویسنده آستانه ای از ویژگی های فرهنگ و شخصیت دکتر معین گفت و افزود : هویت شهر آرامگاه دکتر معین و بارگاه آقاسید جلال الدین اشرف و مفاخر بزرگ دیگر شهرستان می باشد .

وی بابیان اینکه سنتی که از دل فرهنگ دربیاید بسیار مهم است ابراز امیدواری کرد که روزی و روزگار بهجت خاطر فرهنگیان شود تا تا شاهد آثار در حوزه فرهنگ و این مرز و بوم شویم.

*آستانه اشرفیه اولین شهر از ۱۷ شهر برای اجرای برنامه هفته فرهنگ و هنر

‌کمیل شریفی رئیس اداره ارشاد شهرستان آستانه اشرفیه نیز با ابراز خرسندی از نگاه ویژه فرهنگی مدیر کل ارشاد اسلامی استان گیلان به نامگذاری هفته فرهنگ و هنر تقدیر و تشکر کردو گفت : شهرستان آستانه اشرفیه از بین ۱۷ شهر اولین شهری است که برنامه های ویژه فرهنگی درقالب فرهنگ و هنر را برگزار کرده است .

وی در ادامه گزارش مختصری از برنامه های اجراشده این هفته چون کارگاه های آموزشی نمایش هنرهای تجسمی، صنایع دستی ، کنسرت هنرجویان ، بزرگداشت دکتر معین ، همایش شعر شاعران ، نمایشگاه اسناد خطی ، نشست های تخصصی ،ایستگاه نقاشی ، نمایشگاه کتاب و…ارائه داد.

در ادامه مراسم از فعالان فرهنگی که درطول هفته ضمن اجرای برنامه های فرهنگی یاری گر اداره ارشاد شهرستان بودند با اهدای لوح و هدیه (کتاب) تقدیر و تشکر بعمل آمد .

لازم به ذکر است این برنامه با اجرای زنده موسیقی آقای باقری از موسسه هنری ماهور، شعر خوانی انوش خلیلی ، خوانندگی کریمی و پخش کلیپ از اقدامات اجرا شده این هفته (فرهنگ و هنر )همراه بود.