پنج‌شنبه , دسامبر 1 2022
آخرین خبرها

جواد افکنده، دهیار فشتکه ، روستای ملی حصیر ایران: رونق صنایع دستی زمینه ساز توسعه گردشگری و اشتغال پایدار است

بازدیدها: 112

گزارش: اختصاصی رایان خبر/ دومین جشنواره ملی حصیر ایران در مجموعه گردشگری آریایی ( هلدینگ نوروزی) در عصر پنجشنبه ۲۶ خرداد برگزار شد که با برنامه های متنوع فرهنگی، هنری ،نمایشگاه صنایع دستی و محلی با حضور مردان و زنان هنرمند ی از سراسر گیلان ،شهرستان خمام برگزار شد.

در این مراسم از تعداد ۱۴ نفر از حصیربافان به نمایندگی از جامعه حصیر ایران تقدیر شد.
مسئولان محلی ،شهرستانی و شهرستان‌های همجوار اعم از فرماندار، بخشدار ،شهردار و اعضای شورای شهر ،دهیاران و شوراهای اسلامی روستاها و جمع زیادی از اقشار مختلف مردم حضور داشتند.

در حاشیه این مراسم با جواد افکنده ، دهیار با سابقه این روستا که تلاش زیادی در راستای ملی کردن حصیر خمام و ثبت ملی این روستا به نام روستای ملی حصیر ایران نموده است، داشتیم.
دهیار فشتکه ابتدا از برپایی ۱۴ غرفه در این جشنواره خبر داد که در زمینه های مختلف صنایع دستی و حصیر بافی برپا شده بود .

جواد افکنده گفت: روستای فشتکه در سال ۹۶ به عنوان روستای ملی حصیر بافی در کشور انتخاب شد

وی خاطرنشان کرد: اولین جشنواره ملی حصیر ایران در این روستا در سال ۹۷ برگزار شد و به دلیل شیوع ویروس کرونا این جشنواره چند سالی به تعویق افتاد که امسال دومین جشنواره ملی حصیر به میزبانی روستای فشتکه برگزار شد.

افکنده، با بیان اینکه جشنواره ملی حصیر ایران در فشتکه ظرفیت حضور هنرمندان و علاقه مندان از سراسر کشور را دارد واطلاع رسانی لازم نیز در این زمینه صورت گرفته است اظهار داشت: امیدواریم در سال‌های آینده شاهد حضور پررنگ هنرمندان حصیر باف از سراسر ایران باشیم.

دهیار روستای فشتکه با اشاره به قدمت طولانی این هنر در منطقه گفت: از سالیان گذشته بانوان حضور پررنگی در حصیربافی داشتند که در سال های اخیر مردان نیز وارد این هنر شده و فعالیت دارند.

وی در خصوص نقش دهیاری و شورای اسلامی فشتکه در ملی شدن این روستا گفت: کار اصلی را حصیربافان هنرمند ما انجام داده اند و ما فقط مدیریت امور را برعهده داشتیم.
و ی با بیان اینکه در حال حاضر ۷۰۰ نفر به هنر حصیر بافی در فشتکه اشتغال دارند که ۴۰۰ حصیرباف شناسنامه فعالیت دارند، افزود: هنرمندان روستای فشتکه توانمندی هایشان را در نمایشگاه‌های مختلف در سراسر ایران نشان داده اند.

افکنده با بیان اینکه در روستای فشتکه تعداد ۲۷ فروشگاه، ۳۰ خانه – کارگاه و ۵۲ فروشگاه اینترنتی در تولید، عرضه و فروش محصولات حصیری فعالیت دارند بیان داشت: این روستا روستای بدون بیکار است و هنر حصیر بافی سبب استغال پایدار این روستا و درنهایت توسعه صنعت گردشگری روستایی شده است .

وی که نماینده حصیربافان گیلان نیز به شمار میرود به معرفی مواد اولیه حصیر پرداخت و گفت: حصیر از گیاهی به نام «لی یا گالی» تولید می‌شود و این گیاه خود رو در حاشیه تالاب و جنگل به وفور یافت می‌گردد که توسط اهالی بریده و خشک شده و در حصیر بافی از آن استفاده می‌شود.
وی در ادامه سخنان خود به قدمت دیرینه هنر حصیر بافی در حاشیه مردابی در گیلان اشاره کرد و گفت: هنر حصیربافی در گیلان قدمت پنج هزار ساله دارد که در گذشته بیشتر مایحتاج ضروری مثل سفره، کلاه و زنبیل تولید می‌شد اما امروز بیش از ۲۰۰ محصول با هنرمندی های حصیر بافان تولید می‌ گردد.

وی بازار فروش این صنعت بومی را خوب ارزیا کرد و بی و برپایی چنین جشنواره هایی را سبب معرفی هرچه بیشتر این هنر دانست.

قبل از کرونا صادرات هم داشتیم ولی با توجه به کرونا همچنین تحریم ها صادرات کمرنگ شده؛ این در حالی است که همچنان بازار داخلی کشش دارد و محصولات به خوبی به فروش می رسد.

وی تاکید کرد: قبل از سال ۹۶ معمولا فروش محصولات از طریق واسطه بود ولی بعد از انتخاب روستای فشتکه به عنوان روستای ملی حصیر اقدامات خوبی انجام گرفته و خریداران به صورت مستقیم از خود تولید کنندگان خرید می‌کنند.

نماینده حصیربافان گیلان در پایان از شنبه بازار خمام خبر داد که در روزهای شنبه هر هفته در شهر خمام بازار صنایع دستی و حصیر عرضه میکند.