سه‌شنبه , فوریه 7 2023
آخرین خبرها
در سایه تعامل و همدلی دهیاری و شورای اسلامی، روستای دهکا در مسیر توسعه متوازن روستایی

در سایه تعامل و همدلی دهیاری و شورای اسلامی، روستای دهکا در مسیر توسعه متوازن روستایی

بازدیدها: 1045

دکتر مسچیان، سرپرست بخشداری بندرکیاشهر:
به همت دهیاری و شورای اسلامی روستای دهکاء گامهای خوبی برای توسعه منطقه برداشته شده است

گزارش: فرداد همت زاده
اختصاصی رایان خبر(گزارش اختصاصی لطفا کپی نشود)یکی از روستاهای گردشگری و زیبا استان گیلان است که در شهرستان آستانه اشرفیه و در بخش بندر کیاشهر واقع شده است بمنظور آشنایی بیشتر با این دهستان زیبا با مهندس حمید بدوی، دهیار این روستا که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته مهندسی معماری است و در دوره چهارم و پنجم عضو شورای اسلامی مرکز دهکاء بوده و همچنین یکی از اعضای شورای اسلامی بخش بندر کیاشهر را در دوره چهارم و پنجم شوراها در کارنامه خود دارد و هم اکنون بمدت یک سال است که بعنوان دهیار دهستان دهکاء مشغول به خدمت است به گفتگو پرداختیم.


حمید بدوی ابتدا به معرفی دهستان دهکاء پرداخت و گفت : دهکا از توابع شهرستان آستانه اشرفیه و بخش بندر کیاشهر بوده و از سال ۱۳۶۴ در وزارت محترم کشور بعنوان دهستان مستقل و مرکزی بخش بندر کیاشهرمعرفی شده است که ۱۵ روستا و ۱۰۰۰ / هزار خانوار جمعیت دارد و ۱۶ شهید دفاع مقدس و یک شهید مدافع حرم ( مجموعا ۱۷ شهید والامقام) تقدیم نظام مقدس انقلاب اسلامی نموده است همچنین این روستای بزرگ دارای ۱۶ و نیم کیلومتر مربع وسعت است.
وی سپس زمینهای سطح زیر کشت دهکا ء را ۱۱۰۰ هکتارعنوان کرد و افزود: بزرگترین مراکز گیلان در بحث سطح زیر کشت برنج از آن دهکاء است و ۴ کارخانه برنجکوبی در این روستا فعالیت دارد و دهکاء جز ۴ روستای مطرح برنج در سطح کشور می‌باشد.

تاریخچه دهکا

بدوی در ادامه این گفت‌وگو به تاریخچه این روستا پرداخت و گفت: روستای دهکاء ۸۰۰ سال قدمت دارد وشغل اهالی اغلب کشاورزی تک‌محصول برنج،صیفی کاری و صیادی است و درصد کمی در بحث بادام زمینی مشغول فعالیتند .
وی سپس به بحث صنایع دستی اشاره کرد و گفت: در پروژه جدید ساختمان دهیاری که بزودی اجرا می‌شود ، بازارچه دهکاء طراحی شده و ۱۴ غرفه و مغازه در طبقه همکف و ۱۴,غرفه هم در طبقه دوم تعبیه و طراحی شده است و جهت عرضه محصولات صنایع دستی ،کشاورزی، ماهی و غرفه های اداری … که مجموعا در دو طبقه و ۲۸ مغازه(غرفه) احداث خواهد شد.

مراکز مهمی که در دهکا است

دهیار دهکاء همچنین به امکانات این روستا را برشمرد و خاطر نشان کرد: این روستا دارای امکاناتی همچون آتشنشانی ،هلال احمر ،مرکزجهاد کشاورزی،پاسگاه انتظامی‌ دهکاء،اداره برق،مرکز بهداشت و درمانی مجهز و دارای واحد دندانپزشکی که از مراکز مهم و نمونه استان بشمار میرود. ۴ مدرسه ( ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان دخترانه و پسرانه ) از سال ۱۳۰۶ مدرسه در دهکاء تاسیس شده و دهستان دهکا از روستاهای با پیشینه فرهنگی بالایی است که مدیرانی برجسته را تقدیم این نظام مقدس نموده است.

اعضای شورای اسلامی و پرسنل دهیاری

وی سپس به معرفی اعضای شورای این روستا پرداخت و گفت:
شورای دهکاء دارای ۵ عضو بوده که بیژن رضانیا ،رئیس شورا,رضا ملک پور ,نائب رییس و سه عضو دیگر شوراء نیز رضا احمدی ,فرامرز محمدی پور و سرکار خانم جعفری میباشند.
و آقای علی غلامی بعنوان نیروی دفتر و همکار دهیاری در شورای اسلامی دوره پنجم دهستان دهکاء فعالیت میکنند.

وی تعامل شورای اسلامی ودهیاری دهکاء را بسیار مطلوب عنوان کرد و گفت: جا دارد از اعضای محترم شورای اسلامی دهستان دهکاء تقدیر وتشکر نمایم چرا که قطعا با همراهی شورا است‌که امورات دهیاری با سهولت پیش می رود.
دهیار دهکاء در خصوص پروژه های عمرانی دهستان دهکاء در دوره پنجم شورای اسلامی اظهار داشت: عمده ترین پروژه های عمرانی صورت گرفته در این روستا را میتوان به موارد زیر عنوان کرد:

🔸پروژهایی همچون تعریض خیابان مزین شده به نام خیابان شهداء به طول ۱۷۱۰ متر که ۱۰۵۰ متر تعریض این خیابان بود و هم‌اکنون هم با همکاری دکتر مسچیان، بخشدار محترم بخش بندر کیاشهر،مهندس جعفرپور,مدیر محترم راهداری شهرستان آستانه اشرفیه و راهداری استان جناب دکتر امیر نژاد در تلاشیم تا در دو فاز روفوژ میانی خیابان شهدا را احداث و عملیاتی کنیم .
وی خاطرنشان کرد:در فاز اول رفوژ میانی به طول ۸۵۰ متر است.

🔸ساختمان جدید دهیاری و کتابخانه در دو طبقه به مساحت ۳۱۶ متر در حال ساخت می باشد که با کمک‌بخشدار جدید کیاشهر جناب آقای دکتر مسچیان به زودی در همین‌دوره به بهره برداری خواهد رسید.

🔸پروژه افتتاح اداره برق به مرکزیت مرکزدهستان دهکاء در ایام الله دهه مبارکه فجر امسال با همکاری کارگروه محترم شرکت توزیع برق استان و شهرستان و با مدیریت محترم دکتر هنرمند و مهندس میرنرگسی و فرماندار محترم شهرستان جناب دکتر رضایی و امام جمعه محترم بخش حجت‌الاسلام والمسلمین حاج آقا امیدی و بخشدار اسبق وبادرایت آقای دکتر حاجی پور،فرمانده محترم سپاه شهرستان و بخش،فرمانده محترم نیروی انتظامی شهرستان،مدیران محترم شهرستان و بخش کیاشهر این پروژه مهم افتتاح گردید که ۲۴ روستا و بالای ۱۱ هزار مشترک را تحت پوشش خود قرار دارد و‌ مشکل کمبود فشار برق این روستاها مرتفع خواهد شد.


🔸پروژه توسعه گردشگری و‌ کمربندی که شامل سه کیلومتر است و به نام شهید حاج حسین رمضان‌نژاد مزین شده از ورودی دهکا تا قسمت ساحلی را شامل می شود و‌ به زودی بحث جذب گردشکر و مسافرپذیری در این روستا با این پروژه بیشتر خواهد شد.
وی اضافه کرد: سردرب ورودی نقطه ساحلی دهکاء نیز یادمان شهدا ، حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری همچنین یادمان شهید سلیمانی را نصب نمودیم و در طول این خط پروژه و بلوار که از جلوی مسجد جامع الی مسجد صاحب الزمان (عج) را مزین به نام شهید بزرگوارحاج قاسم سلیمانی شد.
وی ادامه داد ؛ پروژه های دیگری همچون پروژه تعریض پل آیت الله واصف وتعریض پل کوچه شهید احمدی،طرح تسطیح ۴۰۰ هکتار از ۱۱۰۰ هکتار سطح زیر کشت،احداث میدان شهداء،خرید و احداث مبلمان شهری،هدایت آبهای سطحی و استفاده از کوچه شهید کمالزاده به عنوان کمربندی ، زیرسازی و پوشش آسفالت درکوچه های شهید احمدی و کمالزاده نیز در این دهستان عملیاتی شده است.


از حمید بدوی در خصوص مدیریت پسماند توسط دهیاری دهکاء سوال کردیم که وی در پاسخ گفت: با مصوبه شورای اسلامی خرید زمین زباله در یکی از نقاط شهرستان را عملیاتی نمودیم با توجه به اینکه جز روستاهای مرکزی و پایلوت هستیم در بحث انتقال زباله به کیاشهر با ممانعت مواجه شده و پرداخت هزینه قسمتی از زمین یادشده را با دستور بخشدار وقت بندر کیاشهر جناب آقای دکتر حاجی پور و حمایتهای مدیرکل محترم امور روستایی استانداری گیلان و معاونت محترم ایشان و شهردار آستانه اشرفیه اجرایی نمودیم که در سه مرحله مبلغ ۶۴ میلیون تومان در بحث خرید ، احداث و مطالعات توسط دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان پرداخت گردید که در مجموع ۱۷۷ میلیون هزینه مالی زمین مورد نظر بوده که پرداخت نمودیم و امیدواریم با راه اندازی این مکان مشکل دفع زباله دهستان دهکا حل گردد.


🔸 پروژهای شن ریزی کوچه ها و معابر و کاشت درخت چنار و نارنج در حاشیه خیابان و کوچه های این مرکز وآسفالت هم جز مواردی بود که در این دوره از شورا صورت پذیرفت.
وی سپس در خصوص درجه دهیاری دهکاء گفت ؛با پیگیری هایی که انجام دادیم خوشبختانه درجه دهیاری از درجه سه به درجه ۶ ارتقا یافت و با توجه به پتانسیلی که از لحاظ قدمت و پیشینه ای که در دهستان دهکا وجود دارد این دهیاری مستحق این درجه بوده است.

دکتر مسچیان سرپرست بخشداری بندرکیاشهر:
به همت دهیاری و شورای اسلامی روستای دهکاء گامهای خوبی برای توسعه منطقه برداشته شده است

🔸دکتر مسچیان، سرپرست بخشداری بندر کیاشهر در سلسله بازدیدهای میدانی خود ازروستای دهکا و پروژه های درحال اجرا آن بازدید نمود و این روستا را در مسیر توسعه عنوان کرد و گفت: روستای دهکا پتانسیل خوبی در زمینه توسعه دارد و گامهای خوبی نیز با همکاری و تلاش شورای اسلامی و دهیاری این منطقه در این زمینه برداشته شده است.


🔹گفتنی است: وی بمنظور تجدید پیمان با شهدای آن منطقه بر سر مزار شهدای این روستا حضور یافت ‌و به مقام شهدای این منطقه ادای احترام نمود.