شنبه , دسامبر 3 2022
آخرین خبرها

در کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورا مطرح شد:واگذاری جایگاههای CNG شهرداری رشت به متقاضیان واجد شرایط / پایان عملیات تعریض و بازگشایی خیابان سرچشمه رشت تابستان ۱۴۰۱

بازدیدها: 34

در کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورا مطرح شد:واگذاری جایگاههای CNG شهرداری رشت به متقاضیان واجد شرایط / پایان عملیات تعریض و بازگشایی خیابان سرچشمه رشت تابستان ۱۴۰۱

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر رشت سی امین جلسه کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر رشت عصر روز دوشنبه ششم تیرماه با پرداختن به دو دستور جلسه ۱- ارایه گزارش در خصوص روند شروع مجدد احداث خیابان سرچشمه۲- بررسی لایحه واگذاری خدمات بهره برداری و تعمیرات اساسی جایگاههای CNG شهرداری رشت، کار خود را آغاز کرد.

مسعود عباس نژاد رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر رشت در آغاز ضمن گرامیداشت هفته قوه قضاییه و تبریک به کلیه قضات و فعالان حوزه قضا در استان گیلان و همچنین تکریم شهدای هفتم تیر و بزرگداشت نام و یاد آیت‌الله شهید بهشتی اظهار داشت: پس از بحث و بررسی های لازم، تصمیم بر آن شد که جایگاههای CNG شهرداری رشت پس از این بصورت سالیانه و با پرداخت اجاره بهای ماهانه به متقاضیان واجد شرایط، واگذار گردد.

وی افزود: از آنجا که جایگاه‌های سوخت CNG متعلق به شهرداری که تاکنون بصورت درصدی، ارائه خدمات می کرده‌اند توجیه اقتصادی نداشته و کد‌ مالی مشخصی را شامل نمی شد و همواره میزان سوددهی مبهمی داشته، بر آن شدیم تا در این راستا لایحه‌ای مبنی بر واگذاری‌های یکساله به واجدان شرایط تصویب گردد، و مبلغ دریافتی بر اساس اجاره‌بهای کارشناسی شده باشد.

عباس نژاد تاکید نمود: این لایحه در صورت تصویب و اجرا، دو مزیت خواهد داشت، یکی آنکه ردیف بودجه مشخصی برای سازمان حمل‌ و نقل شهرداری تامین خواهد شد و دیگر آنکه جایگاه‌های CNG با تعهد پرداخت اجاره‌بهای ماهانه، منظم‌تر کار خواهند کرد، تعطیلی های بی‌دلیل نخواهند داشت و نحوه خدمات دهی به شهروندان بهبود خواهد یافت.

در این جلسه تاکید شد، طبق بررسیهای لازم پیرامون کلیه هزینه‌های جاری اعم از حقوق پرسنل، اجاره بهای محل جایگاه CNG و … مشخص و سپس متناسب با درآمد حاصله مبلغ‌ اجاره بهای هر جایگاه تعیین گردد.

ضمن اینکه کلیت پروژه باید به تایید کارشناس رسمی دادگستری نیز برسد. رییس کمیسون حمل و نقل و ترافیک شورا در این جلسه تاکید کرد: در حال حاضر پنجاه جایگاه سوخت در سطح گیلان به فعالیت مشغولند که بجز جایگاه‌های رشت همگی اجاره‌بها را بصورت ماهانه با مبالغ کارشناسی شده، پرداخت می کنند.

پایان عملیات تعریض و بهره برداری از خیابان سرچشمه رشت ظرف سه ماه آیندهپایان عملیات تعریض و بازگشایی خیابان سرچشمه ظرف سه ماهه آینده و تا پایان تابستان امسال از دیگر موضوعاتی بود که در سی‌امین جلسه کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر رشت به آن پرداخته شد.

محمد دانش شکیب، مدیر منطقه سه شهرداری رشت نیز در این جلسه گفت: شهرداری پروژه تعریض و بازگشایی خیابان سرچشمه رشت را از سال ۹۴ آغاز و نسبت به تملک، زیرسازی و تعریض این معبر اقدام نموده است.

وی افزود: نسبت به مالکیت ملکی متعلق به شخص حقیقی، که مشارالیه برای زمینی به مساحت ۲۳۰۰ مترمربع سند تک برگ دریافت کرده بود پس از طرح دعوی از سوی شهرداری و ورود دادستانی محترم، موضوع به بازپرسی ارجاع و پس از تعیین تکلیف در یکی از شعبات حقوقی و نیز پیگیری واحد محترم حقوقی شهرداری رشت، سند مذکور ابطال گردید.

دانش شکیب ادامه داد: با توجه به اختلاف ارتفاع موجود در زمین مسیر سرچشمه باید مسیری به طول ۱۴۰ متر دیواره سازی گردد و بدینوسیله به شهروندان اعلام میشود که هم‌اکنون احداث دیواره حفاظتی در خیابان سرچشمه رشت توسط پیمانکار آغاز شده و نهایتا ظرف سه ماه آینده از ابتدای تابستان امسال بازگشایی خیابان سرچشمه رشت انجام میشود و این معبر پذیرای بخشی از بار ترافیکی شهر رشت خواهد بود.

عباس نژاد ،رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر رشت در ادامه این جلسه ضمن تاکید بر لزوم آماده سازی تسهیلات لازم برای این پروژه بدون اتلاف وقت، اظهار کرد: گرچه با وقفه این اقدام انجام شد، اما اهتمام شهرداری منطقه سه در تسریع این روند قابل تقدیر است.

وی افزود: تصمیماتی که اکنون گرفته شد، می توانست پنج سال پیش هم گرفته شود و یقینا تصمیمات سازنده‌ی مدیران نشانگر هنر مدیریتی است.

سرهنگ عباس‌نژاد، مشاور کمیسیون نیز در ادامه این جلسه ضمن لازم دانستن واگذاری به شکل سالانه با اجاره‌بهای ماهانه جایگاههای CNG شهرداری رشت، اظهار کرد: با روشی که تا کنون داشته ایم یعنی پرداختهای درصدی، روی درآمد حاصله از این جایگاهها نمیتوان حسابی باز کرد و این ردیف بودجه‌ عملا گم و نامشخص است.

این مشاور کمیسیون اظهار داشت: متاسفانه تعدادی از اتوبوسهای تعمیری ما کماکان در تعمیرگاه‌های شهر قزوین باقی مانده است و این ها اموالی است که متعلق به مردم رشت بوده و با هر روز بیشتر ماندن در خارج از استان فرسوده‌تر می شوند و به همین منظور با استانداری نیز در این رابطه مکاتباتی داشته‌ایم ولی هنوز پاسخی دریافت نکرده‌ایم.

وی در رابطه با بازگشایی خیابان سرچشمه گفت: راه اندازی این معبر سالیانی است که نیمه‌کاره باقی مانده، در حالی که بار ترافیکی سنگینی بر دیگر معابر موازی و مرتبط وارد شده و شهروندان را به زحمت انداخته است. مشاور کمیسیون ترافیک شورای رشت ، ابراز امیدواری کرد که شهرداری طبق وعده داده شده ظرف دو تا سه ماه آینده این معبر را به بهره‌برداری برساند.

سرهنگ عباس‌نژاد با اشاره به اینکه ساخت میدانهای “دفاع مقدس” و “گیل” که در دوره های گذشته در کمتر از ۴۸ ساعت انجام شد، گفت: این مطلب نشان میدهد که شهرداری رشت این توانایی را دارد که اراده کند و کارهای بزرگ را در کمترین زمان به انجام برساند.

وی در بخش پایانی صحبتهایش اظهار داشت: شهروندان اجراهای ضربتی و انقلابی که بدون فوت وقت اجرا گردد را می‌پسندند و این قبیل کارها بسیار دیده میشود و در خاطره‌ها میماند و برخی از کارها متاسفانه به قدری به درازا می کشد که از طرفی نارضایتی مردمی را در پی داشته و از سوی دیگر میزان هزینه ها را بیشتر می کند .

در بخشی دیگری از این جلسه محمد محبتی, سرپرست سازمان مدیریت بار و حمل و نقل شهرداری, گزارشاتی را در خصوص تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی و نحوه برون سپاری تعدادی اتوبوس به اعضای کمیسیون اراِئه نمود.

همچنین در خصوص لایحه واگذاری خدمات بهره برداری و تعمیرات اساسی جایگاههای سی ان جی شهردار رشت مقرر گردید جهت واگذاری جایگاهها به شرکتهای واجد شرایط از طریق برگزاری مزایده بصورت اجاره ماهیانه و به مدت یکسال برابر آیین نامه مالی شهرداری مجوز صادر گردد.

در پایان جلسه و به پیشنهاد عباس نژاد، به منظور ارزیابی وضعیت موجود ترافیکی شهر رشت و ارایه نقطه نظرات کارشناسان در خصوص دلایل عقب افتادگی برخی از کارها و نیز انجام برنامه هایی که می باید در آینده انجام شود مقرر گردید نشست با مشاورین در دستور کار سی و یکمین جلسه کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورا قرار گیرد.