دوشنبه , ژانویه 30 2023
آخرین خبرها
در گفتگو با دهیار و اعضای شورای اسلامی روستای بوجایه لاهیجان مطرح شد: روستای بوجایه بعنوان یکی از محورهای گردشگری لاهیجان نیازمند توجه ویژه  مسوولین است.

در گفتگو با دهیار و اعضای شورای اسلامی روستای بوجایه لاهیجان مطرح شد: روستای بوجایه بعنوان یکی از محورهای گردشگری لاهیجان نیازمند توجه ویژه مسوولین است.

بازدیدها: 132

در گفتگو با دهیار و اعضای شورای اسلامی روستای بوجایه لاهیجان مطرح شد: روستای بوجایه بعنوان یکی از محورهای گردشگری لاهیجان نیازمند توجه ویژه مسوولین است.

گیلان/ زهرا رگان/ روستای بوجایه یکی از روستاهای با پتانسیل بالای گردشگری و توریستی و کشاورزی است که در شهرستان لاهیجان واقع شده است.

در اولین روز از هفته دولت مجتمع گردشگری و توریستی تولیدی دکتر خاکی در این روستا به بهره برداری رسید، در حاشیه این مراسم با اعضای شورا و دهیار این روستا به گفت‌وگو پرداختیم و از موقعیت های گردشگری، کشاورزی و توریستی آن جویا شدیم .

اسماعیل محمدی یکی از اعضای شورای بوجایه در این گفت‌وگو به معرفی اعضای شورای اسلامی این روستا و دهیار پرداخت و گفت: روستای بوجایه شورای سه نفره دارد ، بنده اسماعیل محمدی به همراه آقایان حسین حسین پور و فاضل مهری بعنوان اعضای شورا و آقای فرهاد محمدی بعنوان دهیار در این روستا خدمت میکنیم.

وی در خصوص مجتمع گردشگری، تولیدی کشاورزی دکتر خاکی گفت : این مجتمع از سال ۱۳۹۳ در روستای بوجایه لاهیجان آغاز به کار نموده و امروز بیش از ۱۷۰ نفر از جوانان این روستا و روستای همجوار در این مجتمع مشغول به کار هستند.

دهیاری و شورای اسلامی بوجایه در چارچوب قانون آمادگی لازم را جهت همکاری با سرمایه گذاران بخش خصوصی دارد

محمدی در خصوص نقش دهیاری و شورای اسلامی این روستا در فراهم نمودن بستر لازم جهت ورود سرمایه‌گذاران از جمله دکتر خاکی گفت: دغدغه مقام معظم رهبری و همه مسئولین ما ایجاد اشتغال و تولید است و دهیاری و شورای اسلامی روستای بوجایه نیز جهت تسهیل امور در چارچوب قانون در زمینه های مختلف از جمله صدور مجوز ها و پروانه با آقای دکتر خاکی همکاری صمیمانه ای داشتیم.

وی در ادامه در خصوص ضرورت توسعه گردشگری در روستاهای شمالی کشور سخن گفت و افزود: اساس کار در استان‌ها و شهرستان‌های شمالی ایران تولید است و در کنار تولیدات کشاورزی باید در زمینه توسعه گردشگری هم برنامه‌ریزی شود و مورد توجه ویژه قرار گیرد.

روستای بوجایه از پتانسیل گردشگری و توریستی برخوردار است

اسماعیل محمدی در ادامه به ظرفیت گردشگری روستای بوجایه اشاره کرد و گفت این روستا به دلیل همجواری با شهر توریستی لاهیجان یکی از محورهای اصلی گردشگری است و میتواند ایستگاه مکث و اقامت مسافران و گردشگران باشد.وی خاطرنشان کرد: از مسوولین بخصوص بنیاد مسکن انتظار داریم در اجرای بازنگری طرح هادی روستای بوجایه این مهم را درنظر بگیرند و سرانه فضای گردشگری بیشتری را را برای روستای بوجایه لحاظ کنند.

وی همچنین از ترمیم ، بازگشایی ، مرمت و روکش آسفالت راه روستایی در بوجایه به طول ۲ کیلومتر خبر داد که به همت دهیاری و شورای اسلامی انجام گرفته است.

اهم مشکلات روستا:

اجرای بازنگری طرح هادی :

محمدی در ادامه به مشکلات این روستا اشاره کرد و گفت: یکی از عمده ترین مشکلات روستای بوجایه بازنگری طرح هادی بوده که با پیگیری های به عمل آمده توسط دهیاری و شورای اسلامی این روستا بعد از ۲۲ سال امسال این طرح مصوب شد و منتظر ابلاغ آن جهت اجرا هستیم.وی افزود : یکی دیگر از مسائل مورد مطالبه بوجایه این است که روستای بوجایه جز روستاهای اقماری شهر لاهیجان است و درحاشیه شهر واقع شده است که این امر در سالهای اخیر سبب کاهش جمعیت این روستا شده است و امیدواریم با همکاری بنیاد مسکن در طرح هادی جدید سرانه جمعیتی و مسکونی بیشتری برای روستا در نظر گرفته شود.

لزوم اجرای طرح تسطیح اراضی کشاورزی در روستای بوجایه:

محمدی در ادامه سخنان خود یکی دیگر از مشکلات روستای بوجایه را عدم تسطیح اراضی کشاورزی دانست و گفت : با توجه به کم آبی مزارع این روستا در فصل کشاورزی ،تسطیح اراضی می‌تواند کمک شایانی در رفع کم آبی شود. وی خاطرنشان کرد: اقدامات اولیه و نقشه برداری ها ی لازم جهت اجرای این طرح از سوی جهاد کشاورزی صورت گرفته و منتظر تامین اعتبارات نهایی جهت اجرای این پروژه هستند.

محمدی در ادامه وجود حریم ۱۵۰ متری «رودخانه زاکبررود» را یکی دیگر از موانع توسعه ای این روستا بیان کرد و گفت: یکی دیگر از مشکلات این روستا وجود حریم ۱۵۰ متری «رودخانه زاکبررود »است .

وی افزود: این رودخانه حدود ۲۰ سال پیش طغیان می کرد که با احداث کانال انحرافی به سمت رودخانه گوهررود امروز مشکل طغیان رودخانه کاملاً برطرف شده و این بستر بلا استفاده باقی مانده است که تقاضای ما از مسئولین آب منطقه‌ای این است که در این حریم ۱۵۰ متری به اشخاص مجوز فعالیت صادر نمایند که متاسفانه آب منطقه ای موافقت می کندو در طرح هادی جدید روستا نیز این مهم دیده نشده است.

ضرورت راه اندازی ایستگاه پمپاژ جهت آبرسانی به مزارع کشاورزی:

محمدی سپس به ضرورت راه اندازی ایستگاه پمپاژ جهت آبرسانی به مزارع کشاورزی اشاره کرد و گفت: بیش از ۳۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی محدوده روستای بوجایه و برخی از روستاهای همجوار چون در انتهای کانال هواییsp10وsp11 هستند، از مشکل کم آبی رنج می برند که اگر ایستگاه پمپاژ آبرسانی در در روستا پیش بینی شود بخش عظیمی از اراضی از خشکسالی نجات می‌یابد.

هادی محمدی، دهیار روستای بوجایه لاهیجان:

در ادامه این گفت‌وگو هادی محمدی ،دهیار روستای بوجایه نیز به اهم مطالبات مردم این روستا اشاره کرد و گفت: یکی از مطالبات به حق مردم این روستا اتصال خیابان گلستان که به دهکده گردشگری توریستی دکتر خاکی منتهی می شود به کوی مطهری است.

وی خاطرنشان کرد: با اتصال این خیابان به کوی مطهری این نقطه از روستا از بن بست خارج میشود و از بار ترافیکی این روستا کاسته میشود.

مشکل تلفن ثابت و همراه در روستا :

وی فرسوده بودن کابل های تلفن ثابت این روستا را که قدمت ۱۵ ساله دارند و عدم پاسخگویی به اشتراکات جدید تلفن روستا را یکی دیگر از مشکلات این روستا عنوان کرد و بیان داشت: یکی دیگر از خواسته‌های مردم این روستا این است که از فیبر نوری تعریف شده دکل مخابراتی واقعی در خیابان اصلی در بازارچه یک کا فوی نوری هم برای دهیاری اختصاص داده شود تا مشکل تلفن این روستا حل گردد .

دهیار روستای بوجایه آسفالت یکی از معابر منتهی به روستای همجوار« شیشاگوم » را یکی دیگر از خواسته‌های مردم این روستا اعلام کرد و گفت: این معبر از سال ۹۷ زیر سازی شده و دو سالی است که مسوولین جهت تعریض و آسفالت این خیابان به ما قول مساعد داده اند اما تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.