پنج‌شنبه , دسامبر 1 2022
آخرین خبرها

عصمت محمددوست ،بخشدار بخش مرکزی شهرستان مطرح کرد: رونق صنایع بومی توسعه گردشگری و اشتغال پایدار روستایی را بوجود می‌آورد

بازدیدها: 57


اختصاصی پایگاه خبری رایان خبر،بازارچه دائمی فروش محصولات حصیر و صنایع دستی در روستا ی تیسیه احداث می‌شود
آیتم ها ی لازم برای روستای فشتکه بعنوان روستای جهانی حصیر فراهم است

: زهرا رگان/
عصمت محمددوست ،بخشدار بخش مرکزی شهرستان تازه تاسیس خمام در حاشیه برگزاری دومین جشنواره ملی حصیر ایران که در 26خرداد در روستای فشتکه برگزار شد، با بیان اینکه شهرستان تازه تاسیس خمام در کریدور رشت به انزلی واقع شده و از موقعیت خوبی جهت توسعه گردشگری برخوردار است، گفت: نگاه ما نسبت خمام باید نگاه دوراندیشانه باشد چرا که این شهرستان تازه تاسیس نیازمند زیرساخت‌های توسعه ای است و اگر زیرساخت‌ها فراهم شود یقیناً در زمینه توسعه گردشگری به شکوفایی خواهد رسید.

وی استقرار ادارات ،بهره گیری از مدیریت یکپارچه شهرستانی و وجود زیرساخت ها را از دیگر عوامل اصلی توسعه شهرستان عنوان کرد و اظهار داشت: توسعه پتانسیل های بومی ،محلی و ظرفیت‌های موجود آن همچون رونق صنایع دستی و خاصه حصیربافی که به نام شهرستان خمام در روستای فشتکه به ثبت ملی رسیده است ،می تواند در توسعه گردشگری این شهرستان که یکی از آیتم های اصلی توسعه متوازن به شمار می‌رود بسیار موثر باشد.

محمددوست خاطرنشان کرد: به منظور رونق صنایع دستی و بومی این شهرستان در بخش مرکزی خاصه حصیربافی اقداماتی صورت گرفته که از جمله می توان به برپایی نمایشگاه و فروشگاه عرضه محصولات صنایع دستی و بومی اعم از حصیر بافی و سایر دست ساخته ها و محصولات تولیدی بومی شهرستان در روستای چاپارخانه نام برد که با کمک دهیاری و شورای اسلامی بعد از فروکش کردن بیماری کرونا در پایان سال ۱۴۰۰ نام برد.

وی همچنین وجود شنبه بازار حصیر خمام را که با همت فرمانداری و شهرداری برپاشده و شنبه های هر هفته بطوردائم فقط محصولات حصیر را به خریداران عرضه میکند را از دیگر اقدامات در زمینه توسعه ی صنایع دستی این شهرستان عنوان نمود.

بخشدار خمام یادآور شد: برپایی جشنواره کوچکی در محوطه بخشداری در ایام ماه مبارک رمضان که با حضور همه بانوان فعال و مشغول صنایع‌دستی اعم از حصیربافان شناخته شده و شناخته نشده و سایر فعالین حوزه های مختلف صنایع دستی ،دعوت از عوامل رادیویی صدا و سیمای استان و صحبت فعالین حصیر و سایر صنایع دستی خمام در برنامه، برگزاری دومین جشنواره ملی حصیر ایران به همت و همکاری اعضای شورای اسلامی و دهیاری روستای فشتکه ونمایندگی میراث فرهنگی شهرستان از جمله دیگر برنامه‌های ما در این زمینه بوده است.

وی تصریح کرد: یکی از رویکردهای بخشداری مرکزی خمام در زمینه رونق صنایع دستی ، بومی و محلی حمایت همه جانبه از همه افراد مشغول در این عرصه بوده است به طوری که در این راستا حمایت همه‌جانبه ما شامل حال افراد مختلف و روستاهای مختلف از جمله روستای تیسیه ، مرزدشت و چاپارخانه و دیگر روستاها که اکثر ساکنان آن به تولیدات صنایع دستی و خصوصا حصیربافی اشتغال دارند بوده است.
محمد دوست در ادامه از برنامه های آتی بخشداری در خصوص حمایت از این صنعت بومی و محلی اظهار داشت: با هماهنگی و حمایت‌های خوب فرماندار محترم و همکاری دهیاری و شورای اسلامی روستای تیسیه که یکی از روستاهای تولید کننده حصیر در خمام به شمار می‌رود و مواد اولیه این صنعت بومی که « لی »می باشد به وفور در آن یافت می گردد و با پیش‌بینی تسهیلات و اعتبارات لازم در صدد یم تعداد ۱۰ غرفه در قالب بازارچه دائمی فروش محصولات حصیر و صنایع دستی در این روستا احداث نماییم .
وی با بیان اینکه صنعت حصیر بافی در سراسر خمام رونق دارد و مختص به روستای خاصی نیست افزود : یکی از برنامه‌های مهم جهت توسعه این صنعت که در نهایت منجر به توسعه گردشگری میشود، ثبت جهانی حصیر به نام فشتکه خمام است.

محمد دوست خاطرنشان کرد: از آنجایی که روستای فشتکه در سال ۱۳۹۶ به ثبت ملی رسیده و خانه حصیر ایران در این روستا مستقر است، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی جهت ثبت جهانی این صنعت آیتم‌هایی را معرفی کرده است که از جمله می‌توان به استقرار موزه باز و دائم با حضور دو نماینده رسمی و کارشناس میراث فرهنگی (که به زودی مستقر خواهد گردید) ایجاد یک واحد بوم گردی در وزن تعیین شده سازمان جهانی گردشگری ( که خوشبختانه مجتمع گردشگری و بوم گردی« گیلانک» نیز در این روستا تاسیس شده است ) همچنین وجود تعداد ۲۰ واحد تولیدی و فروشگاه حصیر در این روستا می باشد که در هفته میراث فرهنگی و گردشگری صنایع دستی امسال بیست و هفتمین فروشگاه حصیر فشتکه نیز افتتاح شد و نصب المان حصیر در ورودی شهرستان خمام نام برد که امیدواریم با این آیتم‌ها به زودی شهرستان خمام به عنوان نماد حصیر در جهان شناخته شود و روستای فشتکه به عنوان روستای جهانی حصیر به ثبت برسد که یقیناً در توسعه صنعت گردشگری خمام نقش بسزایی خواهد داشت.

بخشدار خمام در ادامه سخنان خود بیان داشت: در کنار رونق صنایع دستی و وجود روستاهایی که خاستگاه حصیر هستند ، وجود نوار ساحلی حدود یک و نیم کیلومتری در روستای جفرود بالا که نقش مهمی در شهرستان شدن خمام داشته است می تواند آیتم بزرگی در راستای توسعه گردشگری شهرستان خمام باشد.

وی افزود: با اصلاح طرح هادی روستای ساحلی جفرود بالا و ایجاد بازارچه دائمی، جذب سرمایه گذار ، احداث هتل و جذب توریست این امر محقق خواهد شد.

محمد دوست با بیان اینکه بخش مرکزی خمام دارای ۳۱ روستا است که هفت روستای آن از منطقه آزاد انزلی منفک شده گفت : طرح هادی در هفت روستای منفک شده خمام از منطقه آزاد انزلی اصلاح می‌گردد و اصلاح این طرح‌ها در توسعه هرچه بیشتر این روستاها به خصوص در زمینه توسعه گردشگری بسیار موثر خواهد بود.

خمام بر سر راه ارتباطی دو شهر بزرگ و توریستی استان گیلان یعنی رشت و بندر انزلی واقع شده‌است و به عبارتی مسیر بین‌المللی و ترانزیتی مرکز استان گیلان به سمت بزرگ‌ترین بندرِ شمالِ کشور یعنی بندرانزلی، از شهر خمام می‌گذرد و همین امر بزرگ‌راه رشت به خمام را طبق اعلام پلیس راه گیلان به عنوان دوّمین جادهٔ پرتردّد استان در سال ۱۳۹۴ معرّفی نموده‌است.

گفتنی است: خمام در تاریخ یازدهم آبان ۱۳۹۹ طبق مصوّبه هیئت وزیران از بخش به شهرستان ارتقا یافت و از شهرستان رشت جدا گردید.

خمام نزدیک‌ترین شهر به مرکز استان گیلان، رشت است‌‌. فاصلهٔ شهر خمام تا شهر رشت ۷ کیلومتر و تا شهر بندرانزلی ۱۵ کیلومتر می‌باشد.

خمام در شمال از طریق ساحل زیبای جفرودبالا (به طول ۱/۵ کیلومتر) به دریای خزر متصل است و شهری مرزنشین محسوب می‌شود.
خمام در غرب از طریق روستای دهنه‌سر شیجان و روستای جیرسرباقرخاله توسط رودخانه به شرق تالاب انزلی متّصل می‌شود .

این شهرستان به دو بخش مرکزی و چوکام تقسیم میشود