جمعه , ژانویه 27 2023
آخرین خبرها
مجید نبی چنانی ،ربیس شورای چونچنان:روستای چونچنان نیازمند توجه ویژه است

مجید نبی چنانی ،ربیس شورای چونچنان:روستای چونچنان نیازمند توجه ویژه است

بازدیدها: 677

روستای چونچنان یکی از روستاهای با قدمت بالای ساحلی شهرستان رشت از توابع بخش لشت نشا است که به دلیل توریستی بودن هر ساله شاهد مسافران و گردشگران زیادی است. این روستا به گفته مجید نبی چنانی، رئیس شورای دوره پنجم روستا طبق آمار ۱۳۹۵
هشتصد نفر جمعیت بومی و حدود ۲۰۰۰ نفر جمعیت غیر بومی دارد و ۵۰۰ ویلا در این روستا ساخته شده است.
شغل اکثر بومیان منطقه کشاورزی و خواسته برنجکاری است ۲۵۰ هکتار از اراضی زیر کشت برنج لشت نشا را این روستا به خود اختصاص داده است .
این روستا یکی از ۲۸ روستای منفک شده از محدوده منطقه آزاد انزلی می باشد .
برای آشنایی بیشتر با این روستا با مجید نبی چنانی، رئیس شورای چونچنان و بهروز پورحیدر ،سرپرست دهیاری این روستا به گفت‌وگو پرداختیم.
رئیس شورای چونچنان ابتدا ضمن بیان این مسئله که تعامل بسیار خوبی بین اعضای شورا و دهیار این روستا وجود دارد از همکاری و هماهنگی دو عضو دیگر شورا آقایان ؛بهادر نبی چنانی و رضا رنجی و بهروز پورحیدر سرپرست دیگر ایشان تشکر و قدردانی نمود.
مجید نبی چنانی در ادامه به عملکرد دهیاری و شورای اسلامی چونچنان به خصوص از بعد از منفک شدن از منطقه آزاد انزلی پرداخت و گفت: زمانی که زیرمجموعه منطقه آزاد بودیم عملاً نمی‌توانستم کار عمرانی انجام دهیم و تمام عوارض روستا از آن منطقه آزاد بود و منطقه آزاد تصمیم‌گیرنده روستا بود و درآمدی عاید دهیاری و شورا نمی شد تا به عمران و آبادانی بپردازیم.
وی سپس امور عمرانی انجام گرفته توسط دهیاری و شورای اسلامی را برشمرد و گفت: عمده‌ترین اقدامات عمرانی دهیاری و شورای اسلامی روستای چونچنان عبارتند از :
آسفالت قسمتی از مسیر روستا،نصب ترانس برق جهت تقویت برق عمومی در چند نقطه، خرید و نصب تعداد ۴۰ عدد سطل زباله زیرسازی ، شن ریزی و آسفالت تعدادی از کوچه های روستا بر اساس اولویت بندی به عمل آمده و آبگیر بودن آنها و آسفالت تعداد ۶ کوچه که مابقی هم در دست اقدام است. لایروبی انهار و رودخانه های مسیر زمین‌های کشاورزی روستا به طول ۴ الی۵ کیلومتر و رفع مشکل کم‌آبی زراعی ،لایروبی و کانال کشی در استخر ۱۵۰ هکتاری چونچنان که هم اکنون در حال اتمام است جهت تامین آب زراعی ،تعریض و لاینینگ کوچه پیام که همیشه آبگیر بوده است و برطرف نمودن کنده کاری های ناشی از پیمانکاران اداره برق
نبی چنانی در ادامه به مشکلات این روستا پرداخت و اظهار داشت: ۸۵ درصد از اهالی روستای چونچنان مشکل کیفیت آب شرب دارند.

رئیس شورای چونچنان همچنین تامین روشنایی معابر روستا ،خاکریزی مداوم و تسطیح مسیر ساحلی روستا (حدود یک کیلومتر )آبگیر بودن مسیر ورودی ساحل، آسفالت کل این مسیر که هرساله هزینه‌های مضاعفی بر عهده دهیاری و شورای اسلامی روستای می گذارد، از دیگر مشکلات عمده چونچنان عنوان کرد و خواستار مساعدت مسئولین در این خصوص شد.
وی افزود: چونچنان و اکثر روستاهای زیباکنار با مشکل آب آشامیدنی سالم و بهداشتی دست به گریبانند و بسیاری از این روستاها شبکه آبرسانی ندارند که امیدواریم با اضافه شدن شبکه آبرسانی بتوانیم از شبکه اصلی خطوط آب شرب لشت نشاء بهره‌مند شویم.
رئیس شورای روستای چونچنان سپس به پتانسیل موجود این روستا در خصوص توسعه گردشگری روستایی اشاره نمود و خاطرنشان کرد : در روستای چونچنان چند استخر و آب بندان داریم که پتانسیل های لازم جهت توسعه گردشگری روستایی و ایجاد درآمد پایدار را دارند که احیای آنها همکاری صمیمانه برخی از ادارات و نهادها را می‌طلبد.
و ی در خصوص ضرورت حفظ منابع ملی یادآور شد: روستای چونچنان چهار استخر دارد که یکی از این استخرها۱۵۰ هکتار مساحت دارد که متاسفانه تقریبا همه آنها در سال‌های اخیر مورد تعرض قرار گرفتند و متصرفین با خشک کردن این تالاب‌ها و تبدیل آنها به مناطق مسکونی باعث به خطر افتادن منابع ملی این منطقه شدند که در اینجا دخالت و نظارت ضروری ادارات و عوامل دست اندرکار این امر همچون منابع طبیعی، اداره آب منطقه ای و جهاد کشاورزی را نیازمندیم.
وی با بیان اینکه مشخص کردن محدوده استخرهای چونچنان یکی از خواسته‌های دهیاری ، شورای اسلامی و بومی آن منطقه است به نیاز روستای چونچنان در خصوص طرح سالمسازی دریا اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه روستای چونچنان در مجاورت دریا و ساحل قرار گرفته و توریست پذیر بودن این روستا نیازمند طرح سالمسازی دریا است.
رئیس شورای چونچنان اضافه کرد:هزینه‌های نجات غریق، بهداشت محیط و ساحل، سرویس و خدمات دهی به مسافران همه توسط دهیاری انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه ساحل و دریا به عنوان منابع ملی حق همه مسافران و هم میهنان ما است و ما باید برای رفاه حال مسافران حداقل امکانات رفاهی را فراهم نماییم، افزود: متاسفانه ساحل چونچنان سرویس بهداشتی ندارد و محیط‌زیست هم از احداث سرویس بهداشتی جلوگیری می نماید.
نبی چنانی در ادامه سخنان خود یکی دیگر از مشکلات این روستا را مجوز روند کند صدور پروانه برای ساخت و ساز در روستا از بعد از منفک شدن از منطقه آزاد انزلی عنوان کرد و گفت: زمانی که زیر مجموعه منطقه آزاد بودیم صدور مجوز برای ساخت و ساز آسانتر بود ولی هم اکنون سازندگان دچار مشکل هستند .

وی بلاتکلیفی و زمانبر بودن روال اداری و تفاوت قوانین ساخت و سازها را در دو زمان مختلف از مشکلات عمده این روستا از بعد از منفک شدن از محدوده منطقه آزاد دانست.
نبی چنانی ساخت و سازهای بی رویه در این روستا که یکی از معضلات عمده اکثر روستاهای ساحلی دهستان زیباکنار است را عامل اصلی آبگیر بودن این مناطق دانست که به علت رعایت نکردن شیب طبیعی زمینها، خشک نمودن تالابهای طبیعی و جلوگیری از مسیرهای طبیعی آبهای سطحی و هدایت آن را با مشکل مواجه کرده است.
وی پیشنهاد داد: برای برون رفت از این معضل اولاً باید مانع روند افزایشی ساخت و سازها در منطقه شویم ثانیاً لایروبی استخرها و آببندان را در رودخانه ها و ایجاد کانیوو ها و کانالها جهت هدایت آبهای سطحی از مسیر اصلی و طبیعی خود و حفظ منابع ملی که از اصلی ترین روشهای پیشگیری و حل معضل آبگرفتگی در این روستا است را از برنامه‌های اصلی خود قرار دهیم.
لازم به یادآوری است : چونچنان یکی از روستاهای قدیمی و ساحلی زیباکنار است و در خصوص اسم روستا این روستا طبق روایتی چونچنان یعنی چوب چنان این منطقه به علت وجود درختان انبوه چوبهای زیادی تولید می‌کرده که به گفته مجید نبی چنانی، رئیس شورای روستا چونچنان باقی مانده از بندر و اسکله قدیمی علی آباد بوده که حدود ۲۰۰ سال قبل در این منطقه وجود داشته است.

گزارش: زهرا رگان