سه‌شنبه , فوریه 7 2023
آخرین خبرها
محمد دوست،دهیار سفیداربن:مهم‌ترین عامل در توسعه روستاها تعامل میان دهیار و اعضای شورای اسلامی است

محمد دوست،دهیار سفیداربن:مهم‌ترین عامل در توسعه روستاها تعامل میان دهیار و اعضای شورای اسلامی است

بازدیدها: 202

یکی از بسامان ترین و منظم ترین روستاهایی است که در شمالی ترین قسمت املش واقع شده حضور دهیار همواره مطالبه‌گر، کهنه‌کار و شورایی همدل و دلسوز این روستا که همه یکصدا در مسیر آبادانی روستای زیبایشان در تلاشند از مهمترین عوامل موفقیت آن باید دانست.
محمد دوست ،دهیار روستای سفید داربن از قدیمی‌ترین دهیاران منطقه املش شمالی می باشد .
وی در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرنگار ما از حسن همکاری و تعامل اعضای شورا سخن گفت و افزود: از مهم‌ترین عوامل ایجاد فضای آرامش و توسعه امور روستایی تعامل میان دهیاری و اعضای شورای اسلامی است.
دهیار سفیدداربن همچنین عملکرد دهیاری و شورای اسلامی این روستا را برشمرد و اظهار داشت : روستای سفید داربن از اولین دوره تاکنون همواره در امور مختلف توسعه روستایی فعال بوده و با برنامه و مدون عمل نموده است .
او خاطرنشان کرد: در دوره پنجم شورا که بحران‌های فرامنطقه‌ای و همه گیر زیادی را شاهد بودیم که با حمایت اعضای محترم شورا ،مشارکت اهالی خونگرم و نجیب و خیرین و تعامل با ادارات شهرستان و نظارت و مدیریت بخشداری توانستیم بحران‌ها را بخوبی مدیریت کنیم.
محمد دوست در ادامه سخنان خود از کاهش اعتبارات برای دهیاریها در چند سال اخیر انتقاد کرد و گفت: در سالهای قبل دهیاریها به راحتی می توانستند اقدامات عمرانی داشته باشند ولی امروز به دلایل مختلف از جمله عدم تخصیص اعتبارات کم نمی‌توانند پروژه‌های عمرانی زیادی را رقم بزنند.
وی همچنین یکی از دلایل عدم رغبت دهیاران به اجرای پروژه‌های عمرانی را کندی در روند تشکیل شورای تطبیق دانست و افزود : از آنجایی که برای برداشت از حساب یا هر اقدامی ابتدا مصوبات دهیاری و شورای اسلامی باید به کمیته تطبیق بخشداری ارجاع شود و چون تشکیل کمیته‌ تطبیق زمان بر است بنابراین باعث کندی در روال اداری و اجرای پروژه‌ها می‌شود.
دهیار سفیدداربن در پاسخ به خبرنگار ما مبنی بر چگونگی نظارت بر مهاجرت و جلوگیری از معضل فروش زمین به غیر بومی‌ها گفت: در این روستا اگر ساخت سازی اتفاق بیفتد اغلب بومی هستند و نهایتاً اهالی شهرستان املش
وی خاطرنشان کرد: فرهنگ سازی و اطلاع رسانی لازم به اهالی جهت جلوگیری از فروش زمین به غیر بومی ها صورت گرفته و اهالی هم همکاری و تعامل خوبی در این خصوص دارند.

محمد دوست سپس به طرح هادی روستای سفیدداربن اشاره کرد و گفت ۱۵ سال است که از زمان طرح هادی روستای سفیدداربن می‌گذرد و اخیرا تقاضای بازنگری طرح هادی داده‌ایم.
دهیار سفیدداربن همچنین در خصوص وضعیت کشاورزی این روستا ببان داشت: روستای سفیدان ۱۴۵ هکتار زمین زراعی شالیزار دارد که تسطیح شده است و ۳۰ هکتار زمین چایکاری که متاسفانه به دلیل عدم مدیریت صحیح در ادوار گذشته به حال خود رها شده‌اند و غیر قابل استفاده اند.
وی در خصوص آبیاری شالیزارهای روستا گفت: آب زراعی ما از رودخانه تامین می‌شود که با پیگیری‌های بخشدار محترم در صدد ساماندهی رودخانه هستیم و همچنین تقاضای یک حلقه چاه آب زراعی جهت آبیاری مزارع داده‌ایم، پروانه آن را نیز دریافت کرده ایم ولی هنوز برای حفر آن اقدامی صورت نگرفته است.
محمد دوست در خصوص موقعیت گردشگری روستای سفیدداربن گفت: سفیدداربن علاوه بر رودخانه از چشم‌انداز ی همچون کوه و سرسبزی و طراوت خاصی برخوردار است و یک مسجد یک بقعه متبرکه و یک حسینیه دارد، همچنین در حال احداث خانه هلال نیز هستیم.
وی ضمن تشکر از اعضای شورای این دوره به معرفی آنها پرداخت و گفت: اعضای محترم شورای اسلامی سفیدداربن در دوره پنجم شورا عبارتند از؛ آقایان حاج موسی گمنام, سید داوود قوامی و رضا کوچکی.
گفتنی است؛ روستای سفیدداربن در ۶ کیلومتری شهر املش واقع شده و یکی از شرقی ترین روستاهای بخش مرکزی و جزء املش شمالی می باشد.
این روستا دارای ۸۵ خانوار بوده و ۲۴۲ انسان نجیب و باصفا در آن زندگی می‌کنند.
گزارش: فرداد همت زاده