چهارشنبه , فوریه 8 2023
آخرین خبرها
محمود اسکندری رسما شهرداری اطاقورشد

محمود اسکندری رسما شهرداری اطاقورشد

بازدیدها: 5

محمود اسکندری رسما شهرداری اطاقورشد

اختصاصی/ محمود اسکندری دیار جان چند ماهی بود که سرپرستی شهرداری اطاقور را برعهده داشت که هفته گذشته پس از تایید صلاحیت از سوی استانداری گیلان بعنوان شهردار منتخب شورای ششم طی حکمی با حضور مدیرکل دفتر امور شهری استانداری، فرماندار ، اعضای شورای اسلامی شهر و بخش اطاقور ،جمعی از مسئولین شهرستان لنگرود و بخش اطاقور رسماً به عنوان شهردارجدید این شهر توریستی معارفه شد.

مدیر کل دفتر امور شهری استانداری گیلان:

امروز باید شهرها هوشمند سازی شوند تا جوابگوی نیازمندیهای شهروندان باشد

در این مراسم آرنگ, مدیرکل دفتر امور شهری استانداری گیلان‌ سه موضوع مهم مدیریت شهری را مورد بحث و بررسی قرار داد و گفت: امروز دیگر شهر های سنتی جوابگوی نیازمندیهای شهروندان نیستند و باید به سمت شهرهای هوشمند حرکت کنیم.
وی سپس ایده های مطلوب یک شهر را برشمرد و افزود: باید به دنبال جلب مشارکت مردمی بودو نباید در این خصوص بین خودی و غیر خودی فرق گذاشته شود و ثروت باید به صورت عادلانه در بین شهروندان توزیع گردد.

آرنگ با بیان اینکه توزیع کمک‌های شهروندی باید به صورت عدالت محور باشد ،تهیه سند راهبردی مطلوب، اقلیم مطلوب، استفاده از پتانسیل‌ها، انعطاف پذیری را از جمله آیتم های مهم یک مدیریت شهری عنوان کرد و اظهار داشت : امروزه مدیریت شهری باید به گونه ای عمل کند که شرایط روز دنیا و نیازهای عمده مردم در آن لحاظ گردد ؛یعنی به معنای واقعی در توسعه شهرها باید آسیب های شهری مورد توجه قرار گیرد.


وی بیان داشت: شهرهای کوچک نسبت به شهرهای بزرگ و کلان شهرها مزایایی دارند که از جمله می‌توان به بهداشت روان اشاره کرد که به نسبت شهرهای بزرگ مطلوب تر است.
مدیرکل دفتر امور شهری استانداری با بیان اینکه استان گیلان سومین استان پرتراکم کشور به شمار می‌رود, گفت: معمولا افراد به شمال کشور مهاجرت می کنند که این مسئله باعث افزایش تراکم جمعیت در گیلان شده است و در بعضی از موارد سبب سود یا ضرر در استان ما می‌شود.

آرنگ همچنین با بیان اینکه استان گیلان اولین استان دارای جمعیت سالخورده است، بیان داشت: بسیاری از اعتبارات که باید برای عمران و آبادانی این استان صرف شود، متاسفانه برای درمان و بهداشت هزینه می گردد.
وی افزود :جوانی جمعیت مسئله مهمی است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
وی همچنین به مهاجرت اشاره نمود و گفت: متاسفانه به دلایل مختلف به دلیل آب و هوا و اقلیم و غیره به گیلان مهاجرت صورت می‌گیرد و یکی از تبعات این مهاجرت بر ساخت و سازهای غیر مجاز و تغییر کاربریها می باشد که به نظر خیلی ها اتفاق خوبی نیست و قابل جلوگیری نیست اما قابل مدیریت میباشد.
آرنگ با بیان اینکه برای رشد و تعالی استان گیلان باید مدیریت صحیح تغییر کاربری‌ها انجام شود به معضل بزرگ پسماند در این استان اشاره کرد و گفت: امروز یکی از بزرگ‌ترین معضل استان گیلان زباله و پسماند است همچنانکه سراوان بالغ بر ۳۰ سال است درگیر این مسئله می‌باشد.
وی تفکیک زباله از مبدأ را یکی از برنامه‌های مهم عنوان کرد که میتواند پسماند را مدیریت کند.

مدیرکل دفتر امور شهری استانداری گیلان سپس به شهر توریستی و کوچک اطاقور اشاره نمود و گفت : با توجه به محرومیت شهر اطاقور برای حل مشکلات و توسعه این شهر میتوان از مفاد قانونی موجود استفاده نمود.

وی افزود: برنامه مدیریت و پایین آمدن هزینه در نظر داریم و از منابع مختلف به شهرداری‌ها اعتبار تخصیص داده میشود مثلاً برای شهرهای کوچک زیر ۵۰ هزار نفر قیر رایگان در نظر گرفته میشود.

داریوش ملاپور, رئیس شورای شهر اطاقور:

از مسوولان انتظار داریم که برای تخصیص اعتبارات سرانه جمعیتی شهر اطاقور را در نظر بگیرند بلکه محروم بودن این منطقه را لحاظ کنند

در ادامه این مراسم داریوش ملاپور، رئیس شورای اسلامی شهر اطاقور مشکلات عمده‌ای که این شهر با آن دست به گریبان است ، برشمردو گفت: با توجه به اینکه اطاقور شهری کوچکی است که سرانه جمعیتی آن کم و حدود دو هزار نفر است در تخصیص اعتبارات ارزش افزوده که بر اساس سرانه جمعیتی آن شهر در نظر گرفته می شود دچار مشکل هستیم.
وی با بیان اینکه شهرداری اطاقور فقط به شهروندان این شهر خدمات‌دهی نمی‌کند بلکه گستره خدمات‌رسانی آن به ۱۵۰ روستا و آبادی این بخش که روستاهای صعب العبور دارد را نیز در بر می‌گیرد افزود: امکانات و ماشین آلات این شهرداری از جمله ماشین آتش نشانی یا لودر جهت مصارف کشاورزی مثل سردهنه سازی یا در بحران های مختلف مثل برف، سیل یا در بحران کرونا همواره به همه بخش خدمات دهی کرده و می کند.
وی افزود: ناوگان شهرداری اطاقور نیازمند نوسازی و بهسازی است اما به دلیل نداشتن اعتبار این امکان برای شهرداری میسر نیست و نیازمند حمایت ویژه مسوولین مربوطه می‌باشد.

وی افزود : اطاقور علی رغم دارابودن پتانسیل بالای گردشگری متاسفانه از مناطق محروم استان گیلان است که از مسوولان محترم انتظار می رود در تخصیص اعتبارات فقط بحث سرانه جمعیتی را برای ما لحاظ نکنند بلکه محرومیت را مد نظر قرار دهند.

محمود اسکندری، شهردار اطاقور:

کسب رضایتمندی شهروندان از نعمت های الهی است که امیدوارم نصیب بنده شود

محمود اسکندری ، شهردار جدید اطاقور نیز ضمن تشکر از حضور پرشور مردم در مراسم معارفه و قدردانی از زحمات همه شهرداران و شوراهای اسبق این شهر از اعضای شورای ششم شهر اطاقور به دلیل اعتماد به وی گفت: این حکم در واقع آزمونی است برای خدمت کردن بیشتر به مردم شریف این شهر و امیدوارم که با یاری حق و همکاری و همدلی اعضای محترم شورای شهر و همه مسئولین، خدمتگزار کوچکی برای مردم بزرگ شهر اطاقور باشم.
وی در ادامه رضایتمندی مردم را یکی از نعمت های الهی دانست که نصیب مدیران می‌شود و گفت گرچه راه بسیار سخت است و مشکلات زیادی داریم و با وضعیت تحریم های ظالمانه و وضعیت سخت بودجه ای امیدواریم که بتوانیم با مدیریت درست منابع مالی و با در کنار هم بودن و به دور از حواشی با مدیریت درست منابع خدمت بهینه ای داشته باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین امین, امام جمعه اطاقور:

امروز شهرداری ها تحت فشارند و ما باید کمک کنیم تا شهرداری‌ها بتوانند روی پای خود بایستند

حجت الاسلام امین ، امام جمعه اطاقور نیز به کد محرومیت بخش شهر اطاقور اشاره کرد و گفت: متأسفانه برخی از شهرستان ها و شهرها به نام کد محرومیت بودجه و اعتبار خوبی می‌گیرند اما این بودجه و اعتبار به مناطق محروم درست اختصاص پیدا نمیکند.


وی با بیان اینکه نباید نگاه ما به شهرداری فقط نگاه صرف شهری باشد ،به صعب العبور بودن اکثر روستاهای بخش اطاقور اشاره کرد و گفت: شهرداری اطاقور نه تنها به این شهر دو هزار نفری خدمات‌دهی می کند بلکه به کل بخش خدمات ارائه می‌دهد که نیازمند وجود امکانات و ماشین آلات خدماتی مناسب و سالم است که باید در تخصیص اعتبارات نسبت به این شهر تقدم شود.


وی سپس به وضعیت حقوق کارگران شهرداری اشاره کرد و افزود: امروز شهرداری ها تحت فشارند و ما باید کمک کنیم تا شهرداری‌ها بتوانند روی پای خود بایستند.


امام جمعه اطاقور در ادامه به بحث ارائه پروژه های سایر سازمان‌ها به شهرداریها پیشنهاد داد و گفت: شهرداریها می‌توانند همه جا پیش قراول باشد مثلاً در اجرای پروژه‌ها که متاسفانه از وجود شهرداری در زمینه جاده سازی و زیرسازی جاده ها ،بسترسازی رودخانه ها و… استفاده نمی کنند و بیشتر از بخش‌های خصوصی بهره‌مند می‌شوند.


امام جمعه اطاقور خاطرنشان کرد :جای تاسف دارد که بخش‌های خصوصی به خوبی می توانند مجوز برداشت شن و ماسه را اخذ کنند اما برای شهرداری ها مجوز برداشت شن و ماسه رودخانه ها صادر نمی‌شود در حالیکه شهرداریها کار عمران و آبادانی شهرها را بر عهده دارند از استاندار محترم انتظار داریم که دست شهرداران را در این زمینه باز بگذارند تا بتوانند در اجرای پروژه های شهرستانی نقش مهمی داشته باشند.


وی یکی از دغدغه‌های دیگر شهرداری ها و کارکنانش را استخدام نیروهای شرکتی عنوان کرد و از سازمان شهرداری‌ها خواست تا نسبت به این موضوع اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

گزارش: زهرا رگان