سه‌شنبه , فوریه 7 2023
آخرین خبرها
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان خبر داد:سومین کتابخانه ویژه «مادر و کودک» در رشت افتتاح می‌شود

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان خبر داد:سومین کتابخانه ویژه «مادر و کودک» در رشت افتتاح می‌شود

بازدیدها: 33

به گزارش پایگاه خبری رایان خبر،مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان در ادامه این نشست با اشاره به اهدای ۲ هزار و ۶۰۰ جلد کتاب از سوی دستگاه‌های اجرایی استان به کتابخانه‌های عمومی از افتتاح سومین کتابخانه ویژه «مادر و کودک» بزودی و در شهر رشت خبرداد.
پریسا کرمی با اشاره به مصوبات پیشین این انجمن از سهم نیم درصد شهرداری‌ها و تاکید استاندار گیلان در پرداخت این سهم به نهاد کتابخانه‌های عمومی استان سخن گفت و اظهارداشت: مقرر شده بود تا شهرداری‌های استان ۳۰ درصد دیون جاری خود را به حساب انجمن کتابخانه‌های عمومی استان واریز کنند که تا برخی شاز شهرداری‌ها به این مصوبه عمل نکرده اند.

کرمی همچنین با ارائه گزارشی از روند تکمیل کتابخانه مرکزی رشت از نیاز این پروژه به ۱۳۰ میلیارد ریال اعتبار جهت تجهیز سخن گفت و اظهار داشت: طبق مذاکرات صورت گرفته با رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان این اعتبار بزودی جهت اتمام پروژه در اختیار پیمانکار قرار خواهد گرفت.

وی اهدای کتاب از سوی دستگاه‌ها را دیگر مصوبه اجرایی این انجمن اعلام کرد و گفت: در مجموع ۲ هزار و ۶۰۰ کتاب از سوی دستگاه‌هایی چون فرهنگ و ارشاد اسلامی، بانک سپه، بانک صادرات، تامین اجتماعی، آب و فاضلاب و اطلاعات استان به کتابخانه‌های عمومی استان اهدا شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان با اشاره به پراکندگی کتابخانه‌های عمومی استان و عدم بهره‌مندی مناطق کم‌برخوردار و حاشیه‌نشین از این فضای فرهنگی تصریح کرد: بزودی کتابخانه مادر و کودک شهر رشت راه اندازی می‌شود که سومین کتابخانه تخصصی مادر و کورک بعد از شفت و صومعه سرا است.

پریسا کرمی از فعالیت ۸۴ باب کتابخانه عمومی در استان خبرداد و اظهارداشت: شاداب‌سازی و نگهداری این مجموعه‌ها نیازمند منابع اعتباری ثابت است که می‌توان با فعال‌سازی ۵۳ انجمن کتابخوانی استان، مجموعه‌ای جهت ارائه خدمات بهتر به مخاطبین ایجاد کرد.

کرمی در پایان از رتبه هجدهم گیلان در برگزاری جلسات انجمن‌های کتابخوانی خبرداد و خاطرنشان ساخت: سال گذشته شهرستان تالش، رشت، آستانه اشرفیه و لاهیجان در برگزاری جلسات انجمن و پیگیری مصوبات عملکرد خوبی داشته و رتبه‌های نخست استانی را کسب کردند.

قدردانی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان از کرمی

محمد علی محمدی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان نیز در این نشست ضمن قدردانی از پیگیری‌های مستمر مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در خصوص تکمیل بزرگترین پروژه فرهنگی استان بر لزوم همکاری بیشتر شهرداری رشت برای اتمام این کتابخانه بزرگ و منحصر بفرد تاکید و از فرماندار شهرستان رشت نیز خواست در کارگروه تخصصی، خواستار مشارکت بیشتر شهرداری رشت در این مقوله شود.

تکمیل کتابخانه مرکزی رشت منوط به همکاری مستمر و هم افزایی شهرداری است

مدیرکل راه و شهرسازی استان گیلان بعنوان دیگر ارائه دهنده گزارش ضمن اعلام آخرین وضعیت پیشرفت پروژه کتابخانه مرکزی رشت، از اتمام عملیات نصب سیستم سرمایش و گرمایش کتابخانه و همچنین آسانسورهای کتابخانه مرکزی رشت خبر داد و گفت: بزودی عملیات محوطه‌سازی این پروژه در دستور کار قرار خواهد گرفت.
ماکان پدرام همچنین با گلایه ازعدم توجه کافی شهرداری به تامین مجوزهای مورد نیاز برای زیرساخت‌های این پروژه مهم، ادامه کار فراهم آوری امکاناتی چون آب، گاز و برق کتابخانه را منوط به همکاری مستمر و هم افزایی شهرداری عنوان کرد.