پنج‌شنبه , دسامبر 1 2022
آخرین خبرها
معاون صنایع دستی گیلان:<br>صنایع دستی آمیخته با روح و عشق است/ گیلان دارای ۱۰ درصد صنایع دستی ملی

معاون صنایع دستی گیلان:
صنایع دستی آمیخته با روح و عشق است/ گیلان دارای ۱۰ درصد صنایع دستی ملی

بازدیدها: 8

به گزارش پایگاه خبری رایان خبر به نقل از ایسنا معاون صنایع دستی گیلان، حوزه صنایع دستی را ارزآور دانست که می تواند جایگزین خوبی برای نفت باشد و عنوان کرد: ویژگی صنایع دستی آمیختگی با روح و عشق و علاقه است که در تولیدات ماشینی دیده نمی شود لذا علاقمندان زیادی دارد.

حمیدرضا آذرپور ، با بیان اینکه در استان گیلان حدود ۸۱ رشته مرتبط با صنایع دستی توسط هنرمندان فعال است، اظهار کرد: گیلان بیش از یک سوم کل هنرهای سنتی کشور را در بر می گیرد.

وی با اشاره به فعالیت ۲۷ هزار هنرمند صنایع دستی در گیلان، افزود: ظرفیت خوب هنرمندان و تهیه آسان مواد اولیه برای تولیدات سنتی موجب شده گیلان جایگاه خوبی در کشور داشته باشد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان، از ثبت ملی ۶۳ رشته هنری صنایع دستی در کشور خبر داد و گفت: از این تعداد هفت رشته در گیلان ثبت ملی شده که معادل ۱۰ درصد بوده؛ همچنین چادرشب بافی قاسم آباد ثبت جهانی شده است.

آذرپور، سفال و سرامیک، صنایع دستی فلزی مانند چلنگری و جواهرسازی سنتی، تولیدات چوبی و حصیری، نساجی سنتی، تولیدات چرمی، تراش سنگ و بافت های داری و غیر داری مانند گلیم و نمد را از جمله صنایع دستی تولید شده در گیلان دانست و ادامه داد: تنوع رشته های هنری سنتی گیلان موجب شده بازار خوبی برای فروش داشته باشیم که برای گردشگران جذابیت دارد.

وی پیشرفت در هر حوزه را مستلزم آموزش قبل، حین و بعد از کار دانست و تصریح کرد: هنرمندان صنایع دستی علاوه بر کسب مهارت در تولید و تامین مواد اولیه، بازاریابی را یاد می گیرند.

معاون صنایع دستی گیلان، با تاکید بر لزوم بازاریابی، بازارداری و بازارشناسی در حوزه هنرهای سنتی، اضافه کرد: کرونا آسیب جدی به پیکره صنایع دستی ما زد، اما فرصت خوبی ایجاد کرد تا تجربه بازاریابی و فروش در فضای مجازی را تجربه کنیم. در واقع فروش غیر حضوری در دوران کرونا کمک بزرگی به هنرمندان در جهت تجاری سازی و بسته بندی و نوآوری و تولیدات متنوع و ارتقای کیفیت کالا کرد که در نتیجه زمینه ورود به بازارهای جهانی شد.

وی صنایع دستی را نشات گرفته از تفکر و اندیشه و هنر دانست و خاطرنشان کرد: صنایع دستی پیوند هنر و صنعت بوده و لذا سیاست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان استفاده از فرصت های طلایی مانند تعطیلات نوروز و تابستان و مناسبت ها جهت فراهم سازی فروش بدون دغدغه و عرضه مستقیم صنایع دستی است. در این راستا طی نوروز امسال بالغ بر ۴۳۰ غرفه صنایع دستی را در مبادی ورودی و خروجی شهرستان ها دایر کردیم که نقش خوبی در فروش تولیدات داشت.

آذرپور، با اشاره به همکاری سایر دستگاه ها جهت ایجاد بازارچه های ثابت صنایع دستی، گفت: یکی از مهمترین اقدامات اداره کل میراث فرهنگی استان ثبت نشان های جغرافیایی صنایع دستی و تولیدات سنتی گیلان همچون گلیم عنبران، چادرشب قاسم آباد، سفال جیرده، پنیر سیاهمزگی و… است، یعنی با ثبت جغرافیایی یک برندسازی نیز برای محصولات خاص اتفاق می افتد و لذا به صادرات کمک می کند.

وی حوزه صنایع دستی را ارزآور دانست که می تواند جایگزین خوبی برای نفت باشد و عنوان کرد: ویژگی صنایع دستی آمیختگی با روح و عشق و علاقه است که در تولیدات ماشینی دیده نمی شود و لذا علاقمندان زیادی دارد.

معاون صنایع دستی گیلان، با بیان اینکه تولیدات هنرمندان صنایع دستی ما به اروپا و روسیه صادر می شود، یادآور شد: با همکاری اتاق بازرگانی باید اقدام به شناسایی بازارهای هدف کنیم.

آذرپور، صنایع دستی را یکی از حلقه های زنجیره گردشگری دانست و افزود: تولید و عرضه در حوزه صنایع دستی صد درصد گردشگری است و می توانیم زمینه خرید صنایع دستی کاربری را با بسته بندی جذاب و شکیل و برندسازی مناسب و کیفی برای گردشگران فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه امروز گردشگران خارجی و داخلی نیز چادرشب قاسم آباد را می شناسند، اظهار کرد: سال گذشته ۱۴۹۹ طرح را به بانک های عامل معرفی کردیم و ۳۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تسهیلات به ۲۰۲۱ هنرمند پرداخت شد. امیدواریم با افزایش درآمدهای دولت، شاهد ارتقای جایگاه بیمه ای هنرمندان صنایع دستی نیز باشیم.