شنبه , ژانویه 28 2023
آخرین خبرها

مفاخر گیلان را بشناسیم…بیوگرافی کوتاه زندگی محمد ولی مظفری کجیدی

بازدیدها: 15

مفاخر گیلان را بشناسیم…

بیوگرافی کوتاه زندگی محمد ولی مظفری کجیدی

محمدولی مظفری کجیدی معروف به مم ولی و متخلص به دامونی در ۱۳۱۷ در روستای کجید از دهستان سمام اشکورات شهرستان املش دیده برجهان گشود و در ۵ تیر ۱۳۶۲ درسیاهکل چشمان دریایی اش را برای همیشه بست .وی شاعری چیره دست و آگاه به زمانه،پژوهشگری عاشق به فرهنگ عامه و اصیل گیلان بود .

تبحرش در استفاده از کلمات اصیلی که رو به فراموشی می‌رفت زبانزد خاص و عام است به نحوی که تاثیر گذاری اشعار مظفری دریادها و خاطره ها بیش از شاعران ‌ِ هم روزگارش است.

اگر ادبیات گیلان را به سه قسمت جلگه ، دامنه و قله تشبیه کنیم مظفری با قاطعیت در قله جای می گیرد،

استاد، اولین شعرش را درسال ۱۳۳۸ سرود و باتلاش و مشقت کارنامه بسیار درخشانی را در شعر فولکلوردر همه اوزان و جمع آوری واژه ها وکلمات و فرهنگ اصیل گیلانی خصوصا شرق گیلان ( بیه پیش ) باخود همراه دارد.

اولین کتابش بنام « نوغاندار » درسال ۱۳۵۸ به همراه کتاب دیگرش «پوشه پوشه دربیا» به چاپ رسید و سپس با تکثیر اشعارش در چهار کاست مجزا جای خود را در قلب‌های مردم و شاعران بازنمود.

درتنظیم لغت نامه تقریبااز سالهای ۱۳۳۱ تا آخر عمرش که آماده چاپ کرد، تلاش بی وقفه ای نمود اما تقدیر امان دیدن این اثر ارزشمند را به خالقش نداد و ما را هم کماکان بی نصیب گذاشت . درجمع آوری چیستانها بین سالهای ۱۳۴۱ تا ۱۳۵۱ بمدت ده سال بی وقفه همت گماشت.

سالها مردم گیلان ترانه های زیبای استاد مظفری را که خوانندگان هم عصرش به عرصه صدا و سیما کشانده بودند ، به گوش جان سپردند و لذت بردند که دراین میان استاد زنده یاد فریدون پوررضا خواننده و محقق پرتوان فولکور گیلان با اجرای ۹ ترانه ازاستاد مظفری سهمی ارزشمند برای خود و جامعه هنرگیلان به یادگار گذاشت.

زندگی پر فراز و نشیب این ادیب دانشمند که از مفاخر ارزشمند گیلان است ، دریک مقاله و یک صفحه قابل تآمل نیست و اینگونه است که شما را دعوت به پژوهش در آثار استاد می نمایم تا بیشتر با چهره ماندگار ادبیات فولکلور گیلان زمین و سایر کارهایشان آشنا شوید .

روزگار تان به زلالی چشمه ساران سمامگرد آوری مطالب توسط پژوهشگر حوزه فرهنگ ، اسدالله خندان املشی

به منظور گرامی داشت یاد و خاطره این شاعر گرانقدر گیلانی ویژه برنامه نکوداشت محمد ولی مظفری کجیدی در روز جمعه ۱۴۰۱/۴/۲۴ساعت ۱۸عصر کانون معصومیه اداره آموزش و پرورش شهرستان املش برگزار میگردد.