شنبه , دسامبر 3 2022
آخرین خبرها

مهدی نوری‌هریس عضو شورای اسلامی شهر رشت:
دولت ما دولت مردمی و محرومان است و ما مدیران و مسئولین شهری، موظف به حل مشکلات مردمی هستیم

بازدیدها: 7

به گزارش پایگاه خبری رایان خبر ،نوری‌هریس عضو شورای اسلامی شهر رشت مطرح کرد: بعضی مطالب انقدر گفته شده که به‌نظر شنوندگان تکراری شده است اما ما موظف هستیم که بگوییم و پیگیر باشیم و خسته هم نشویم. کمیسیون ماده ۵ از مواردی است که با اینکه بسیار تاکید داشته‌ایم اما تا امروز مغفول مانده است. از سال گذشته تا امروز بارها درخواست کردیم که دبیرخانه کمیسیون ماده ۵ در شهرداری مستقر شود اما هنوز اقدامی انجام نشده و بنده شخصا بارها از آقای شوقی درخواست کردم ولی به‌نظر می‌رسد که در این زمینه کم‌کاری و کوتا‌هی‌هایی صورت می‌گیرد که باعث شده حل مشکلات همشهریان عزیزمان هم با تاخیر مواجه شود.
رییس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر رشت تشریح کرد: حدود ۲۰ درصد از کاربری‌های رشت نامرتبط است. باید توجه داشت کاربری‌هایی چون باغات و کشاورزی در شهر معنا ندارد و باید برای حل این مشکل اقدامات لازم انجام شود نه اینکه شهرداری بجای حل مشکل مردم، بطور مثال به مالک زمین بگوید ۳۰ درصد از زمین خود را که کاربری فضای سبز دارد به شهرداری بدهید تا از کمیسیون برایتان رای بگیریم. چرا بجای حل مشکل شهروندان، کار را به اینجا رسانده‌ایم؟ واقعا جای تاسف دارد!
وی در ادامه اظهار کرد: مسئولین شهری اگر در خیابان‌ها قدم بزنند و با مردم همکلام شوند از مشکلات آنها مطلع می‌شوند. کافی است به ادارات شهری مراجعه کنند و پای صحبت ارباب رجوع بنشینند تا متوجه شوند چقدر مردم مشکل دارند، شاید به تعصب بیایند و به فکر حل مشکلات مردم بیوفتند. باید مسئولین به حاشیه شهر بروند تا از نزدیک کمبودها را ببینند و درک کنند. همین الان که در ابتدای سال هستیم بارها از مدیر کل اداره آب‌وفاضلاب درخواست کردم که کوچه‌ای را که ساکنین آن مشکلات بسیاری دارند لوله‌گذاری کند اما متاسفانه می‌گوید که بودجه ندارم. اداره برق هم همینطور؛ حتی برای جابجایی چند تیر برق بودجه ندارد.
نوری‌هریس در ادامه بیان داشت: این دولت، دولت مردمی و محرومان است. مجلس، رییس جمهوری، شورا و همه مسئولین مردمی هستند. ما مدیران شهری موظف هستیم برای حل مشکلات مردم تا آنجا که در توان داریم تلاش کنیم.
عضو شورای اسلامی شهر رشت در ادامه گفت: ای‌کاش بجای انگ چسباندن به بنده که به مافیای نسق‌سازی وصل هستم دقت کنند که بجز بافت مرکزی رشت، بقیه قسمت‌ها زمین‌ها نسقی است و من اگر از نائب رییس مجلس درخواست می‌کنم که برای حل این مشکل به ما کمک کند، صرفا به این جهت است که ساختمان‌های شهرمان با نظارت و پروانه ساخته شود. در روستاها به سازنده وام ۴ درصد می‌دهند تا کمکی باشد برای ساخت، اما در رشت، ما کمک که نمی‌کنیم تا امروز نتوانستیم مشکل پروانه زمین‌های نسقی را هم حل کنیم. همچنین مشکلاتی چون رودخانه‌ها و تالاب و … نیز باقی مانده است.
وی همچنین توضیح داد: در مبحث بلندمرتبه‌سازی از سال گذشته تاکنون، هنوز مطالعات انجام نشده است در حالی‌که در شهرستان‌هایی مانند لنگرود و رودسر مطالعات انجام شده و به‌سمت عملیاتی شدن طرح‌ها پیش رفته‌اند اما در مرکز استان هنوز مطالعات و راه‌های جذب سرمایه‌گذار بررسی نشده است.
نوری‌هریس در پایان تاکید کرد: شهرداری و یا جهاد کشاورزی باید نسبت به زمین‌هایی که کاربری غیر مسکونی مانند فضای سبز یا کشاورزی دارند تصمیم بگیرد یا تملک کند و یا اجازه تغییر کاریری را صادر کند.