پنج‌شنبه , دسامبر 1 2022
آخرین خبرها
کدخدایی در نشست خبری:ثبت‌نام زنان در انتخابات ریاست جمهوری، بلامانع است

کدخدایی در نشست خبری:ثبت‌نام زنان در انتخابات ریاست جمهوری، بلامانع است

بازدیدها: 6

به گزارش پایگاه خبری رایان خبر به نقل از باشگاه خبرنگاران،عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری امروز (شنبه، ۱۹ مهر) اظهار کرد: شورای نگهبان تاکنون هیچ گونه ورودی به قرارداد ایران و چین نداشته است و تا زمانی که مجلس مصوبه‌ای در این زمینه به شورا ارائه نکند، ما بررسی نخواهیم داشت.

کدخدایی با اشاره به اینکه ثبت‌نام زنان در انتخابات ریاست‌جمهوری بلامانع است، گفت: نظر فقهای شورای نگهبان درباره حضور زنان در انتخابات ریاست‌جمهوری تغییری نکرده است و بنده در مصاحبه‌ای گفتم ان‌شاالله در دوره‌های آتی این رویه نیر اصلاح می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان تأکید کرد: هیچ زمان کاندیدایی را به دلیل زن بودن رد صلاحیت نکرده‌ایم.

کدخدایی در پاسخ به سوال درباره برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آینده تصریح کرد: مذاکراتی با وزارت کشور درباره الکترونیکی برگزار کردن انتخابات ۱۴۰۰ در شرایط کرونا داشته‌ایم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال درباره هجمه‌های وارده به شورای نگهبان پیرامون اصلاح‌قانون انتخابات و اینکه شورا به دنبال افزایش اختیارات است، افزود: ما طبق قانون اختیاراتی داریم و نمی‌توانیم آن را زیاد یا کم کنیم از این رو در زمان ارسال مصوبه درباره این موضوع اعلام نظر خواهیم کرد.

کدخدایی درباره اینکه بررسی لایحه خانه‌های خالی چه زمانی در شورای نگهبان به اتمام می‌رسد، اظهار کرد: مصداق شورای نگهبان در بررسی لوایح و مصوبات قانونی است از این رو ما بر طبق معیار‌های قانونی عمل می‌کنیم.

وی درباره طرح نمایندگان پیرامون بنزین تصریح کرد: اگر این طرح بار مالی داشته باشد قطعا مغایر اصل ۷۵ است، اما در حال حاضر بنده درباره این طرح پیش‌بینی ندارم چرا که پیش نویس آن را نیز مشاهده نکرده‌ام.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه شورای نگهبان درباره انتخابات شورا‌ها هیچ مسئولیتی ندارد، تأکید کرد: اگر قرار است دو تا حقوقدان در روند بررسی صلاحیت‌ انتخابات شورا‌ها حضور پیدا کنند، قطعا از اعضای شورا نگهبان نیستند و نخواهند بود.

کدخدایی با بیان اینکه مصوبه نهایی مجلس درباره قانون انتخابات ملاک بررسی شورای نگهبان است، گفت: مصوبه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در شورا بررسی و برای رفع ایردات به مجلس ارسال شده است و منتظر اعلام نظر مجلس در این زمینه هستیم.

وی درباره تعریف و تعیین شاخص رجل سیاسی از سوی شورای نگهبان اظهار کرد: ما در این راستا کار کارشناسی خود را انجام داده‌ایم، اما باید بدانیم که تعریف رجل سیاسی بسیار کار سختی است و نباید آسان به آن نگاه کرد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره اینکه شورای نگهبان باید تمامی مصوبات را بررسی کند و این وظیفه قانونی است، افزود: ما درباره میزان شفافیت در یک مجلس فقط در چارچوب قوانین می‌توانیم اعلام نظر کنیم و در این راستا قطعا همراه مجلس خواهیم بود.

واکنش کدخدایی به نامزد شدنش در انتخابات ۱۴۰۰ 

سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به شایعه کاندیداتوری اش در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفت: تا سال ۱۴۰۱ در شورای نگهبان حضور دارم و اگر قصد حضور در انتخابات را داشته باشم باید کناره‌گیری کنم. همچنین اگر قصد حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری را داشته باشم زمان ثبت‌نام معلوم می‌شود و اگر ثبت‌نام نکنم نیز همه چیز مشخص می‌شود.

کدخدایی درباره طرح قیر رایگان تصریح کرد: ایرادات متعددی به این طرح وارد شده به خصوص درباره بودجه‌ این طرح که باید رفع شود تا مورد بررسی مجدد در شورای نگهبان قرار گیرد.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به بررسی دو اساسنامه در شورای نگهبان گفت: برخی از نامه‌های ارسالی از دیوان عدالت اداری در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت